گروه صنایع معدنی
 
چادرملو اردکان با ساخت ۱۳ هزار قطعه یدکی، پیشگام زنجیره تولید است
گروه صنایع معدنی - دبیر کمیسیون معاملات و دبیر ستاد بومی‌سازی شرکت معدنی و صنعتی چادرملوی اردکان با بیان اینکه بومی سازی، محور توسعه پایدار است گفت: این شرکت با ساخت بیش از۱۳ هزار قطعه یدکی، پیشگام در تکمیل زنجیره تولید است.
 
به گزارش ماین نیوز، محمد ابراهیم یلتقیان افزود: مساله تامین تجهیزات و قطعات یدکی به منظور اجرای برنامه های عملیاتی استخراج و تولید محصولات کنسانتره، گندله، شمش فولاد و آهن اسفنجی و افزایش تولید برای چادرملو امری حیاتی است.

وی اضافه کرد: این موضوع در برنامه های افزایش تولید و جایگزینی قطعات فرسایشی پرمصرف و کم مصرف درتعمیرات اساسی و ادواری بسیار مهم و برای خطوط تولید مجتمع معدنی چادرملو (شامل بخش معدنی و صنعتی) و برای خطوط تولید مجتمع صنعتی چادرملو(شامل گندله سازی، احیا، فولادسازی و نیروگاه) امری حیاتی است.

یلتقیان تصریح کرد: به همین دلیل می بایستی با برنامه ریزی دقیق جهت سفارش و تأمین به موقع لوازم مورد نیاز خطوط تولید اقدام کنیم، تا نه تنها از توقف های غیر برنامه ای در واحد های تولیدی که عمدتا ناشی از نرسیدن لوازم و قطعات می باشد، جلوگیری کنیم بلکه با کاهش توقفات برنامه ای، تعمیرات اساسی و ادواری را در حداقل زمان ممکن انجام داده و موجبات افزایش راندمان و ساعات کار مفید را نیز فراهم نمائیم.

دبیر ستاد بومی سازی چادرملو اظهارکرد: موضوع تحقیق و بررسی ساخت قطعات یدکی و فرسایشی در داخل کشور از همان سال های اولیه و راه اندازی کارخانه فرآوری و شروع بهره برداری مجتمع معدنی و مجتمع صنعتی چادرملو با رهنمودهای مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره محترم شرکت در دستور کار قرار گرفت.

به گفته وی در سال ۱۳۸۹ به پیشنهاد سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ستاد بومی سازی با اهداف مهم زیر تشکیل گردید:

۱- رسیدن به خودکفایی، خود اتکایی و خودباوری،
۲- شناسایی توانمندی های (شرکت های داخلی، ظرفیت ها و قابلیت های فردی و گروهی متخصصین و کارشناسان شرکت چادرملو و سایر شرکت ها و ارتباط تنگاتنگ با مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها و اساتید و مخترعان کشور و سازمانهای تخصصی در زمینه طراحی، ساخت و راه اندازی ماشین آلات و قطعات)
۳- ایجاد و تکمیل بانک اطلاعاتی جامع در زمینه ساخت، سازندگان تجهیزات و قطعات، تولیدکنندگان مواد اولیه و مصرفی و نسوزها، فروشندگان، پیمانکاران، مشاوران، کارشناسان و متخصصین صاحب نظر در امور مختلف معادن و صنایع فولادسازی و فناوری های مربوطه،
۴- رشد توان رقابت پذیری و بهره گیری از مزیت های اقتصادی،
۵- فراهم سازی بستر ارتباطات مطلوب و مناسب جهت ایجاد شبکه در بین واحدهای مجتمع معدنی (واحد معدنی و واحد صنعتی) و مجتمع صنعتی چادرملو (گندله سازی، فولادسازی، احیا و نیروگاه)، سایر شرکت ها، متخصصین، صاحبان مشاغل و دیگر شرکت های مرتبط با صنایع معدنی، گندله سازی، فولادسازی، احیاء و نیروگاه جهت بهره گیری و کسب تجربیات متقابل با رعایت موارد زیر: ساخت، برنامه ریزی، هزینه یابی، مهندسی مجدد، طراحی مهندسی معکوس، تدارک و اجرا و در نهایت کنترل کیفی و راه اندازی و نیز رشد توان رقابت پذیری و استفاده از مزیت های اقتصادی بوده است.

یلتقیان افزود: شرکت چادرملو با حمایت از سازندگان داخلی و تقویت توانمندی آنها و با برنامه ریزی دقیق و جهت تامین قطعات و لوازم یدکی پر مصرف در صنعت آهن و فولاد، کمک شایانی برای ساخت قطعات در داخل کشور نمود و همچنان در پی یافتن تامین کنندگان و سازندگان متخصص ایرانی دیگر در داخل کشور می باشیم.

وی تاکید کرد: اولویت این ستاد تامین به موقع قطعات با کیفیت مطلوب و قابل رقابت با مشابه خارجی است که موجب کاهش توقفات خطوط تولید و جلوگیری از خروج ارز از کشور می گردد البته با در نظر گرفتن اهدافی چون تامین سریع تجهیزات، لوازم و قطعات یدکی فرسایشی و پر مصرف بخش های معدن و کارخانه های فرآوری مجتمع معدنی چادرملو و در مجتمع صنعتی چادرملو شامل گندله سازی، فولادسازی، احیا و نیروگاه و در نهایت کاهش توقعات برنامه ای، صرفه جویی ارزی (کاهش قیمت خرید نسبت به نمونه های خارجی) است.

وی دیگر اهداف را حمایت از سازندگان و تولیدکنندگان داخلی و حداکثر استفاده از توان ساخت داخل کشور، انتقال تکنولوژی و دانش فنی به منظور ساخت در داخل کشور، طراحی، مهندسی و ساخت قطعات و لوازم یدکی پر مصرف و همچنین تجهیزات بخش های معدن و کارخانه فرآوری، گندله سازی، فولادسازی، احیا و نیروگاه و ... در داخل کشور، بهینه سازی و اصلاح خطوط تولید با استفاده از تجهیزات و قطعات ساخت داخل، انجام آن قسمت از امور فنی که قبلا توسط کارشناسان خارجی انجام می گردید، توسط کارشناسان و متخصصان داخلی اعلام کرد.

دبیر ستاد بومی سازی چادرملو همچنین یادآور شد: ستاد بومی سازی چادرملو با اعتقاد به توسعه پایدار، با ساخت بیش از ۱۳ هزار قطعه صنعتی مورد نیاز با کیفیت بسیار مطلوب و قابلیت صادراتی سبب شده این شرکت همچنان پیشگام در تکمیل زنجیره تولید قرار گیرد.

یلتقیان گفت: شرکت چادرملو با اعتقاد راسخ به محقق کردن اهداف و آرمان های توسعه، با بکارگیری توان متخصصان داخل کشور گام های بلندی برای کاهش هزینه های ناشی از واردات قطعات و قطع وابستگی برداشته است، این شرکت با اتخاذ تدابیر مناسب و با تلاش شبانه روزی متخصصین داخلی، در جهت رفع مشکلات پیش رو ناشی از تحریم های اقتصادی و کمبود قطعات، برآمده است.

شرکت چادرملو با تکیه بر پتانسیل نیروهای انسانی متخصص و کارآمد خود با کمک و یاری سایر کارشناسان خبره در زمینه های مختلف به موفقیت های بی شماری نایل گشته است.

وی در ادامه افزود: این شرکت با برقراری ارتباط تنگاتنگ با مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها و اساتید و مخترعان کشور، در پی حمایت از ایده ها و نوآوری ها با اتکا به شرکت های دانش بنیان و توجه به ظرفیت های داخلی برای افزایش و بهبود فرآیند تولید و ارتقا و بهره وری خطوط تولید، به اهداف بسیار مهمی در مجتمع معدنی و مجتمع صنعتی نایل گردیده است.

وی اظهار داشت: تاکنون بیش از ۵۱ پروژه تحقیقاتی در مجتمع معدنی چادرملو اجرا و به اتمام رسیده و چهار پروژه در دست اقدام می باشد و در عین حال این شرکت با تکمیل و نوسازی ناوگان معدن و هوشمندسازی عملیات معدنی موفق شد کل عملیات معدنی شامل باطله برداری و استخراج سنگ آهن را از ۱۹ میلیون تن در سال ۱۳۸۳ به بیش از ۹۰ میلیون تن در حال حاضر افزایش دهد.

این مسوول یادآور شد: چادرملو در بین سال های ۹۱ تا پایان آذر ماه سال جاری تعداد قطعات بومی سازی شده در مجتمع معدنی و صنعتی خود را از ۶۶۵۵ قطعه به بیش از ۱۳ هزار قطعه رسانده و آنان را جایگزین نمونه های خارجی کرده است.

به گفته وی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو لیست نیازمندی های فناورانه و تجهیزاتی را که تاکنون و از طریق ساخت داخل تامین نشده را نیز جهت مهندسی معکوس و بومی سازی تهیه و در اختیار شرکت های سازنده قرار داده تا در صورت امکان ساخت به این شرکت مراجعه و نسبت به ساخت آن ها اقدام نمایند.

وی در پایان افزود : همه تلاش ما این بوده و هست تا علاوه بر بومی سازی قطعات، به علوم روز و فناوری های نوین جهانی در بخش های معدن و صنایع فولاد نیز دسترسی پیدا کنیم و در همین راستا توانسته ایم بخش اعظم پروژه های خود را با توانمندی های داخلی راه اندازی کنیم و علاوه بر میلیون ها دلار، صرفه جویی ارزی به اشتغال مولد نیز کمک شایانی می نماییم.

شهرستان اردکان از لحاظ تنوع و ذخیره اندیس های معدنی در میان ۱۰ شهرستان استان یزد از مناطق غنی است.

مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو در ۱۸۰ کیلومتری شمال شرقی شهر یزد در حاشیه کویر ساغند قرار دارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۶
کد مطلب: 48855
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا