گروه صنایع معدنی
 
تعریفی نوین از بومی‌سازی در صنعت فولاد
گروه صنایع معدنی - شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان با هدف بی‌اثر کردن تحریم‌ها و به‌کارگیری توان داخلی در طول سال گذشته تلاش کرد با تکیه بر دانش و تجارب نیروهای باتجربه صنایع فولادی اقدام به بومی‌سازی تجهیزات و قطعات تخصصی مورد نیاز صنعت فولاد کند.
به گزارش ماین نیوز، راضیه علی‌رضایی مدیر بومی‌سازی شرکت صنعتی و معدنی اپال پارسیان سنگان، با اعلام این مطلب گفت: در این راستا سیاست اتخاذ شده به سه بخش فرهنگ‌سازی، آموزش و افزایش ریسک‌پذیری مدیران و اعتماد به تولیدکنندگان داخلی تقسیم شده است.

وی افزود: بومی‌سازی نه‌به معنای صرف مهندسی معکوس تجهیزات خارجی و استخراج دانش نهفته در آن بلکه در معنای گسترده‌تر، بهینه و به‌روزرسانی اقلام مورد نیاز، منطبق با نیازها و شرایط داخلی است.

به گفته وی، این مهم در سایه حمایت‌های مدیران و پذیرش هزینه‌های مالی و ریسک‌های عدم دستیابی به اهداف تعیین‌شده تحقق یافته و ابلاغ راهبرد بومی‌سازی از سوی سمیعی‌نژاد بستر لازم برای ایجاد همکاری و هم‌افزایی با سازندگان و صنعتگران داخلی را فراهم کرد.

مدیر بومی‌سازی شرکت صنعتی و معدنی اپال پارسیان سنگان تاکید کرد: بومی کردن بیش از ۶ هزار قطعه مورد استفاده در زنجیره تولید فولاد با توجه به شرایط اقلیمی و مهندسی داخلی در مدت زمان ۴ سال از برنامه‌های شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان در حوزه بومی‌سازی است که از خروج میلیون‌ها دلار ارز از کشور جلوگیری می‌کند. در این رابطه بیش از ۲۵۰۰ دفترچه ساخت که عموما مربوط به قطعاتی با فناوری‌های برتر بوده تهیه شده و در اختیار سازندگان داخلی قرار داده شده است.

علی‌رضایی تصریح کرد: قطعا رویکرد بومی‌سازی و اتکا به توان داخلی موجب تاب‌آوری بیشتر اقتصادی، رشد متوازن و توسعه پایدار در منطقه سنگان و در آینده نزدیک در کل کشور جلوگیری از خروج ارز، کاهش نیاز به تامین منابع مالی، در بلندمدت و کوتاه‌مدت، کاهش ریسک توقف تولید ناشی از نبود قطعات خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: امید است با حمایت مدیران، شرکت‌های دانش‌بنیان به‌زودی کشورمان را به‌عنوان یک عرضه‌کننده خدمات فنی و مهندسی عرصه فولاد در منطقه معرفی کند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۵
کد مطلب: 48792
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد