گروه صنایع معدنی فولاد
 
فرزاد ارزانی، مدیرعامل فولاد هرمزگان مطرح کرد
دانش، لازمه بومی‌سازی صنعت فولاد
گروه صنایع معدنی >فولاد - دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد در حالی این هفته به ایستگاه برگزاری می‌رسد که استقبال شرکت‌های تامین‌کننده، دانش‌بنیان و واحدهای فولادی از آن خوب بوده است.
 
به گزارش ماین نیوز، فولاد هرمزگان نیز با ظرفیت اسمی ۱.۵ میلیون تن تختال(اسلب) و یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن آهن اسفنجی و... در زمره شرکت‌های فولادی بزرگی است که در این جشنواره مانند سال گذشته حضور فعالی دارد.

فرزاد ارزانی، مدیرعامل فولاد هرمزگان در مقاله‌ای به بحث بومی‌سازی نگاه تازه‌ای دارد.

استفاده حداکثری از دانش و فناوری

تعریف‌های متعددی برای بومی‌سازی آورده شده، یکی از آنها که می‌تواند در صنعت فولاد کاربردی‌تر باشد این تعریف است که، بومی‌سازی فرآیندی است که امکان استفاده حداکثری از دانش و فناوری ساخت قطعات و مواد را از طریق استفاده از ظرفیت‌های داخل و خارج کشور فراهم می‌کند.

ایران در میان۱۰کشور برتر تولیدکننده فولاد قرار گرفته است و می‌تواند بسیاری از نیازهای خود را به‌ویژه در زمینه تامین مواد اولیه و قطعات برطرف کند. اهمیت بومی‌سازی در صنعت فولاد کشورمان از آنجا بیشتر مشخص می‌شود که در بخش‌هایی از زنجیره فولاد به‌ویژه قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلات وابستگی‌هایی وجود دارد.

از سویی با توجه به طراحی‌ها و برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا افق ۱۴۰۴، تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در کشور هدف‌گذاری شده است و براساس آمار موجود، درحال‌حاضر به‌طور تقریبی ۳۵ میلیون تن ظرفیت نصب شده در کشور وجود دارد.

همچنین با توجه به اینکه تا سال ۱۴۰۴ حدود ۳۰ سال از عمر برخی فولادسازی‌های بزرگ کشور می‌گذرد، با فرسودگی اجتناب‌ناپذیر سیستم‌های فعلی استفاده از فناوری‌های جدید و روزآمد را ضروری می‌کند. از آنجایی که آمارها نشان می‌دهد تا سال ۱۴۰۴ به راه‌اندازی حدود ۲۰ میلیون تن واحدهای تولید فولاد خام نیاز داریم؛ در نتیجه کشور با حجم زیادی سرمایه‌گذاری در بالادست و پایین‌دست این واحدها روبه‌رو خواهد شد که ضروری است از هم‌اکنون برنامه‌ریزی لازم درباره چگونگی اجرای آنها انجام شود.

پس از اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، تامین قطعات، مواد و ارز مورد نیاز صنایع با دشواری‌هایی روبه‌رو شده است، اما با تکیه بر توان داخل و استفاده از ظرفیت‌های داخلی و خارجی و با در نظر گرفتن اینکه در شرایط عادی به‌احتمال زیاد برخی سرمایه‌گذاری‌ها برای تولید داخلی به‌صرفه نباشد، اما در میان‌مدت سبب افزایش توانایی کشور در زنجیره تولید فولاد می‌شود و در قالب نوعی پدافند غیرعامل در راستای مدیریت استراتژیک کشور حرکت خواهد کرد.

در کشور ما فعالیت‌های بسیار گسترده و ارزشمندی در زمینه بومی‌سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنعت فولاد به‌عنوان یک صنعت مادر و استراتژیک انجام شده که با توجه به تحریم‌های اعمال شده علیه ایران و دسترسی نه‌چندان مطلوب فولادسازان به قطعات و تجهیزات شرکت‌های خارجی، کار بسیار ارزشمندی است اما به‌تنهایی برای ایجاد توسعه و کسب دانش این صنعت کافی نیست، زیرا در بومی‌سازی، ما قطعه را می‌سازیم اما همچنان برای دستیابی به دانش فناوری وابسته هستیم و باید آن را به اجبار خریداری کنیم.

شاید سخت‌ترین بخش بومی‌سازی در صنعت فولاد را بتوان کسب دانش و فناوری این صنعت دانست. حقیقت این است که بومی‌سازی در کنار دستیابی به دانش فولادسازی سبب توسعه پایدار صنعت فولاد می‌شود. باید به‌دنبال حلقه گمشده تبدیل دانش به فناوری و سپس تبدیل فناوری به صنعت بوده و سعی بر نهادینه کردن آن داشته باشیم.

خوشبختانه صنعت فولاد کشورمان در بخش کسب فناوری به موفقیت‌های خوبی دست یافته که نمونه آن واحدهای احیای مستقیم موجود در کشور است که با استفاده از توان شرکت‌های داخلی توانسته از طریق بومی‌سازی، دانش و فناوری فوق را به‌دست آورد.

بومی کردن دانش و تبدیل آن به صنعت عملیاتی پیچیده به همکاری تنگاتنگ متخصصان و دانشمندان داخلی و صاحبان صنعت نیاز دارد. بدیهی است در مسیر کسب دانش، به یاری مدیران تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر نیاز است با قبول توانمندی‌های واقعی داخلی در حوزه‌های گوناگون، در ریسک‌های احتمالی متخصصان و دانشمندان داخلی شریک شوند و امکان توسعه توانمندی‌های داخلی را فراهم آورند.

رویکرد بومی‌سازی در شرکت فولاد هرمزگان

بومی‌سازی در شرکت فولاد هرمزگان جزو اهداف استراتژیک این شرکت است و اقدام‌های موثری در این زمینه انجام شده است.

شرکت فولاد هرمزگان با ایجاد یک دپارتمان مستقل بومی‌سازی در ساختار رسمی خود، توجه به بومی‌سازی را بیش از پیش در برنامه‌های خود قرار داده است.

این بخش در قالب گروه‌های کاری، با گروه بهره‌برداری و بخش خرید و تحقیق و توسعه همکاری کرده و سعی می‌کند با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع داخلی کشور، نیازهای داخلی شرکت را برطرف کند. در واقع وظیفه این بخش شناسایی مسیرهای گوناگون برای تامین قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلات وارداتی است تا بتوان در داخل کشور اقدام به تولید آن کرد.

پروژه‌های مهمی در فولاد هرمزگان بومی‌سازی شده که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

• طراحی و ساخت نمونه آزمایشی آب‌شیرین‌کن دریا به روش جذبی با استفاده از انرژی خورشیدی؛
• طراحی و ساخت ابزار لبه‌یاب هوشمند مورد استفاده در فرآیندهای فرزکاری و ماشین‌کاری؛
• سگمنت ۱ و ۲ خط ریخته‌گری و سگمنت تیپ ۶ تا ۸ خط ریخته‌گری؛
• بیرینگ گرافیتی مربوط به دریچه تخلیه مذاب کوره؛
• مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای؛
• برخی از پمپ‌های سانتریفیوژ؛
• رآکتور اصل واحد SVC؛
• کوپلینگ ماشین پرس واحد بریکت‌سازی؛
• پروانه فن اصلی فن استک واحد احیاء مستقیم.

برای دستیابی به دانش و فناوری فولاد در کنفرانس ریخته‌گری مداوم که اواخر آذر در بندرعباس با حضور اندیشمندان، متخصصان، دانشگاهیان و صاحبان صنعت برگزار شد، شناسایی آخرین فناوری‌ها و دستاوردها در حوزه ریخته‌گری مداوم فولاد، شناسایی مشکلات و نیازهای فناوری و بومی‌سازی قطعات، تجهیزات و مواد و شناسایی تمام متصدیان و متخصصان داخلی و خارجی در زمینه ریخته‌گری پیوسته و برنامه‌ریزی برای آینده هدف‌گذاری شده بود.

این کنفرانس اقدامی هرچند کوچک اما مثبت در راستای کسب دانش در حوزه ریخته‌گری است و در واقع این کنفرانس‌های فنی و علمی معمولا برای رسیدن به یک هدف آنی و سریع طراحی نمی‌شوند، بلکه در این فضا بیش از همه، بیان مشکلات، بررسی نیازهای آتی، به اشتراک گذاشتن اطلاعات و دستاوردها و یادآوری کمبودهای مورد نیاز توسعه پایدار فولاد کشور در دستور کار است که نتایج آن با گذشت زمان و به مرور مشاهده خواهد شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۹
کد مطلب: 48787
 
مرجع : روزنامه صمت