گروه معادن سنگ آهن
 
نخستین معدن سنگ آهن لرستان بنام سردار شهید قاسم سلیمانی مزین شد
گروه معادن >سنگ آهن - معاون امور معدنی و اکتشافات سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: با توجه به همزمانی مراحل صدور گواهی کشف نخستین معدن سنگ آهن لرستان با شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، این مجموعه به اسم شهید بزرگوار، مزین و نامگذاری شد.
 
به گزارش ماین نیوز، جمال مومیوند روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، ذخیره قطعی این معدن را ۵۰ هزار تن برشمرد و افزود: این معدن سنگ آهن با همین مقدار ذخیره احتمالی، در شهرستان الیگودرز قرار دارد و تا یک سال آینده بهره برداری می شود.

وی ادامه داد: پیش از این تنها ۲ ماده معدنی سرب و روی در استان کشف شده بود و با ثبت این معدن،تعداد معادن استان به ۱۲۲ مورد افزیش یافته که انتظار می رود با توجه به زنجیره ارزش سنگ آهن، تحول قابل توجهی در حوزه معدنی استان ایجاد شود.

وی با بیان اینکه کل اشتغال صنعت استان ۲۰ هزار نفر و اشتغال فولاد مبارکه ۴۰ هزار نفر است تصریح کرد:‌ در صورت بهره برداری از این معدن و ایجاد صنایع تبدیلی گام مهمی برای تولید ثروت و ایجاد اشتغال د لرستان برداشته می شود.

معاون صمت لرستان فولاد، نورد، ورق، پرس و ابزار آلات را زیرمجموعه های زنجیره تولید سنگ آهن برشمرد و گفت:‌ فعال شدن زنجیره پایین دست، اشتغال و افزایش حقوق دولتی از دیگر آثار مثبت این معدن خواهد بود.

اکنون ۲۲ نوع ماده معدنی از معادن لرستان استخراج می شود که سه ماده آن فلزی است.

ذخیره معادن استان ۵بیش از ۶۰۰ میلیون تن برآورد شده که عمده آن سنگ لاشه و تزیینی است و لرستان در حالی ۲ درصد ذخیره سنگ کشور را دارد که حدود ۶ درصد میزان استخراح کشور را دارا است.

صبحگاه جمعه ۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۸ سردار قاسم سلیمانی در حمله هلی‌کوپتری آمریکایی‌ها در فرودگاه بغداد به شهادت رسید که حمله فوق به دستور مستقیم رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا صورت گرفت.

در این حمله همراه با سپهبد شهید سلیمانی، ابومهدی المهندس، فرمانده حزب الله عراق و قائم مقام بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی) و شمار دیگری از همراهان ایرانی سردار و رزمندگان عراقی به شهادت رسیدند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۹
کد مطلب: 48720
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا