گروه صنایع معدنی سیمان
 
پای کلینکر ایران به چین باز شد
گروه صنایع معدنی >سیمان - ‌دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: می‌توانیم حداقل یک میلیون تن کلینکر به چینی‌ها بفروشیم. این حجم معادل ۱۰ درصد حجم کل صادرات صنعت است و رقم بسیار امیدوارکننده‌ای است.
 
به گزارش ماین نیوز، شنیده‌ها حاکی است که صادرات سیمان ایران به چین بزودی آغاز می‌شود.

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در این خصوص بیان کرد: چینی ها به دلیل مشکلات زیست محیطی و تامین سوخت و... ترجیح می دهند کلینکر وارد کنند و کلینکر وارداتی در چین، تبدیل به سیمان شود. به همین علت هم مقداری کلینکر از ایران خریداری کرده اند که مورد پسندشان هم واقع شده است.

وی افزود: البته با توجه به حجیم بودن سیمان، بالابودن هزینه های حمل سیمان و نیز نقل و انتقال پول، هزینه تامین سیمان از ایران برای چینی ها افزایش خواهد داشت؛ اما به هر حال تولید کلینکر در بعضی کارخانجات چین متوقف شده و چین نیاز به واردات کلینکر خواهد داشت. چندین جلسه با خریداران چینی برگزار کرده ایم و از چند کارخانه سیمانی هم بازدید بعمل آورده اند.

شیخان در مورد حجم تقاضای کلینکر توسط چینی ها گفت: فعلا اظهار نظر در این مورد، دشوار است. حجمی که چینی ها در مذاکرات خود از آن سخن می گویند، حجم بسیار بالایی است و با شرایط موجود نمی توان گفت خرید این حجم کلینکر محقق خواهد شد یا نه. اما به نظر می رسد می توانیم حداقل یک میلیون تن کلینکر به چینی ها بفروشیم. این حجم معادل 10 درصد حجم کل صادرات صنعت است و رقم بسیار امیدوارکننده ای است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر کارخانجات سیمانی با حدود ۷۰درصد ظرفیت خود تولید می کنند و این خوشبینی وجود دارد که با آغاز صادرات کلینکر به چین، کارخانجات سیمانی با ظرفیت بیشتری تولید کنند.

شیخان در ادامه ضمن اشاره به برگزاری یازدهمین نمایشگاه بین المللی سیمان، بتن، تکنولوژی ساخت و ماشین آلات در اواخر دی ماه، اظهار کرد: تلاش می شود در این نمایشگاه و همایشی که همزمان با این نمایشگاه برگزار می‌شود، علاوه بر آنکه پذیرای مسئولان و مقامات داخلی و تولیدکنندگان بومی قطعات و تجهیزات صنعت سیمان و... باشیم؛ میزبان هیات های تجاری خارجی از بنگلادش و افغانستان و عراق و... هم باشیم. امیدواریم ثمره این نمایشگاه، کاهش هزینه ها در صنعت سیمان و شناسایی مشتریان صادراتی جدید باشد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۸
کد مطلب: 48625
 
مرجع : سايت خبری بورس نیوز