گروه معادن سنگ آهن
 
رشد قیمت آهن اسفنجی در بازارهای جهانی
چشم‌انداز مناسب سنگ آهنی‌ها
گروه معادن >سنگ آهن - قیمت آهن اسفنجی در بازارهای جهانی اخیراً با رشد قابل توجهی همراه شده است؛ به طوری که اخیراً آهن اسفنجی هند با بیش از ۶ درصد رشد به حدود ۲۸۳ دلار رسیده است که فرصت صادراتی مناسبی را برای تولیدکنندگان داخلی فراهم کرده است.
 
به گزارش ماین نیوز، آهن اسفنجی یکی از محصولات میانی زنجیره ارزش تولید فولاد است که ورودی اصلی فرآیند احیا جهت تولید فولاد است. آهن اسفنجی از گندله به دست می‌آید و در بازار ایران با نیت تشویق تولیدکنندگان این محصول نسبت به فروش در بازارهای داخلی، تعرفه 10 درصدی روی صادرات این محصول مصوب شده است.

در زنجیره ارزش تولید فولاد، آهن اسفنجی و آهن قراضه به عنوان کالاهای جایگزین محسوب می‌شوند. در دو ماه پایانی سال میلادی، آهن قراضه بیش از 35 درصد رشد در قیمت‌های جهانی خود را تجربه کرد و در نتیجه، موجب رشد تقریباً 20 درصدی نرخ‌های جهانی آهن اسفنجی شد. بنابراین، آهن اسفنجی از منظر میزان رشد همچنان از آهن قراضه عقب‌تر است.

قیمت آهن اسفنجی در ایران معادل 50 درصد قیمت شمش فولاد خوزستان در نظر گرفته می‌شود. در حال حاضر، نرخ داخلی آهن اسفنجی در حدود 1میلیون و 900هزار تومان است که در مقایسه با نرخ حدود 250 دلاری فوب بندرعباس، در حدود 50 درصد اختلاف قیمت دارد. با توجه به عوارض 10 درصدی برای صادرات به خارج از کشور، با این وجود در حال حاضر صادرات این محصول برای تولیدکنندگان داخلی صرفه اقتصادی بیشتری نسبت به فروش در داخل کشور خواهد داشت که در صورت تحقق این امر، سود قابل توجهی عاید شرکت‌های تولیدکننده این ماده در ماه‌های آینده خواهد شد.

گفتنی است شرکت‌های بورسی مانند چادرملو، فولاد کاوه و شرکت‌های زیرمجموعه گل‌گهر از تولیدکنندگان این فرآورده سنگ آهن هستند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۰
کد مطلب: 48593
 
مرجع : اقتصاد آنلاین