بهره برداری از مجتمع آلومینیوم لامرد در سفر رئیس جمهور

خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان , 7 دی 1398 ساعت 20:31

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس از افتتاح مجتمع آلومینیوم لامرد با ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی در سفر ریاست جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت و هیات همراه خبر داد.


به گزارش ماین نیوز، حمیدرضا ایزدی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در سفر یک روزه به جنوب استان، گفت: شرکت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب در زمینی به مساحت ۲۰۰ هکتار (فاز اول ۹۰ هکتار) و زیربنا فاز اول ۲۰ هکتار با سرمایه گذاری ۱۴۰ هزار میلیارد ریال و اشتغال هزار و ۶۰۰ نفر واقع در منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد تولید کننده انواع شمش آلومینیوم و اسلب و بیلت به ظرفیت ۱۰۰ هزار تن در سال با ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی در سفر مقام عالی ریاست جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت وهیات همراه به بهره برداری می‌رسد.

او با اشاره به پالایشگاه بنزین پتر وپیمان دانا به عنوان نمونه عملی اقتصاد مقاومتی، اضافه کرد: پالایشگاه بنزین یورو ۴ شهرستان مُهر با هدف تامین روزانه ۲۰ هزار بشکه بنزین در روز و با اعتباری افزون بر ۶۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی جنب شهرک صنعتی مُهر و پالایشگاه پارسیان در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار با پیشرفت فیزیکی ۶۳ درصد در حال احداث است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس اضافه کرد: از دیگر طرح‌های صنعتی که در حال حاضر در جنوب فارس و در شهرستان مُهر با پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصد مراحل ساخت را طی می‌کند، شرکت پالایش پارسیان سپهر (استحصال اتان) است که در زمینه استحصال گاز‌های صنعتی (اتان زدایی) برای استحصال گاز طبیعی جهت مصارف خانگی اتان وسایر فرآورده‌های گازی جهت تولید صنایع پایین دستی از جمله اتیلن و پرو پیلن و... فعال خواهد شد.

ایزدی اظهار داشت: ۷۴ میلیون متر مکعب گاز غنی شامل هیدروکربن‌های ارزشمند متان، اتان، پروپان، بوتان و میعانات گازی این پالایشگاه در مدار مصرف بخش‌های مختلف تجاری، صنعتی و خانگی قرار می‌گیرد همچنین متان مورد نیاز بخش‌های مزبور به چرخه مصرف منتقل می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس افزود: این واحد تولیدی با سرمایه گذاری ۸۸ هزار میلیارد ریال، ظرفیت تولید سالیانه سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن و اشتغالزایی برای ۲۰۰ نفر در حال احداث است که با راه ندازی این طرح ضمن جلوگیری از خام سوزی ۳.۳ میلیون تن محصول خوراک پتروشیمی‌های داخل کشور را تامین نموده وموجب توسعه بیش از پیش صنعت پتروشیمی و توسعه اهداف صادراتی می‌شود.

ایزدی گفت: شهرستان‌های لامرد و مُهر با توجه به این که در مجاورت بزرگترین مجتمع گازی کشور قرار گرفته اند، علاوه بر ظرفیت بالای تولید، مورد توجه دولت هستند و افزون بر توسعه فعالیت‌های اقتصادی، رفع بیکاری در منطقه، باعث اشتغال مستقیم و غیر مستقیم قابل توجهی در استان و کشور خواهند شد.

او ادامه داد: لامرد دارای ۶۹ فقره پروانه بهره‌برداری صنعتی با میزان سرمایه‌گذاری بیش از ۲ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۱۱۷۸ نفر در بخش‌های مختلف صنعتی است، همچنین تعداد ۷۹ واحد دارنده جواز تأسیس در شهرستان لامرد موجود است و سرمایه گذاری پیش بینی شده برای آن بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۴۲۰۷ نفر پیش بینی شده است.

ایزدی گفت: این شهرستان در بخش معدن دارای تعداد ۱۹ پروانه بهره‌برداری معدنی با میزان سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۰۴ میلیارد ریال با ظرفیت استخراج سالیانه بیش از ۳ میلیون تن و اشتغال ۲۱۴ نفر، تعداد ۱۲ فقره پروانه اکتشاف، تعداد ۱۱ فقره گواهینامه کشف با ذخیره قطعی ۱۳۶ میلیون تن با میزان سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد ریال است و معادن این شهرستان شامل آهک و آلوویوم، گچ، مارن، سنگ لاشه ودولومیت است.

به گفته رئیس سازمان صمت فارس، در شهرستان لامرد تعداد ۳۶۰۰ واحد صنفی موجود است.

ظفر افشون معاون هماهنگی و امور اقتصادی استانداری فارس هم ضمن بازدید از طرح‌های اقتصادی در حال احداث و طرح‌های صنعتی منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد و شهرک صنعتی مهر در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و پیگیری سند پیشران در دو شهرستان با تصویب مصوبات مسایل و مشکلات را بررسی و راهکار‌هایی عملیاتی و اجرایی اتخاذ کردند.

او گفت: مسائل و مشکلات مطرح‌شده در کارگروه تسهیل ورفع موانع تولید توسط صنعتگران و تولید کنندگان شامل موارد زیر است مشکلات صادرات کالا‌ها با توجه به نرخ ارز، محدودیت‌های واردات مواد اولیه و تأمین ماشین‌آلات به‌روز دنیا، مسائل بدهی و معوقات بانکی، سرمایه در گردش، مشکلات مالیاتی، بیمه‌ای، مسائل زیرساختی برق، آب و گاز، در شهرک‌های صنعتی، افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه‌های جانبی، بررسی شد.

افشون در این خصوص تصریح کرد: تسریع در تسهیل و تامین زیر ساخت‌ها (آب، برق، گاز و. تسریع در روند واگذاری زمین، تسریع در پرداخت تسهیلات، مساعدت در تسریع ثبت سفارش وسایر شرایط در اجرایی وعملیاتی نمودن طرح‌های اقتصادی ضرورت دارد.

او، تمام مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید را در جهت توسعه استان و بهبود فضای کسب و کار دانست و افزود: عملکرد درست و به موقع مدیران اقتصادی و بانک‌ها در این کارگروه و در راستای حل مشکلات کارگاه‌ها و واحد‌های تولیدی استان می‌تواند در رسیدن به شاخص‌های تولید و اشتغال موثر باشد.

افشون با اشاره به اینکه ضرورت دارد طرح‌ها در مدت زمان مشخص به بهره برداری و تولید برسند اضافه کرد: توجه به بازه زمانی مشخص در راه اندازی طرح‌های تولیدی بر توجیه اقتصادی طرح موثر است درغیر اینصورت جواب عکس می‌دهد و ضرور زیان دارد که این ضرر متوجه سرمایه گذار و شرایط اقتصادی کشور خواهد شد.

شهرستان مهر دارای ۴۶ فقره پروانه بهره‌برداری صنعتی با میزان سرمایه‌گذاری ۲۵۵ میلیارد ریال و اشتغال ۳۷۹ نفر در بخش‌های مختلف صنعتی است. تعداد ۶۰ واحد دارنده جواز تأسیس در شهرستان مهر موجود و سرمایه گذاری پیش بینی شده برای آن بیش از ۱۲۷ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۱۹۲۳ نفر پیش بینی شده است و این شهرستان در بخش معدن دارای ۱۴ پروانه بهره‌برداری معدنی با میزان سرمایه‌گذاری بالغ بر ۴۹ میلیارد ریال با ظرفیت استخراج سالیانه بیش از ۱.۲ میلیون تن و اشتغال ۹۵ نفر فعال است.

تعداد ۴ فقره پروانه اکتشاف، تعداد ۲ فقره گواهینامه کشف با ذخیره قطعی ۱۰ میلیون تن با میزان سرمایه‌گذاری ۱ میلیارد ریال می‌باشد تعداد ۲۳۱۸ واحد‌های صنفی در شهرستان مهر موجود است.

شهرستان‌های لامرد و مُهر به ترتیب در فاصله ۳۶۵ و ۳۳۰ کیلومتری جنوب شیراز واقع شده اند.


کد مطلب: 48578

آدرس مطلب: http://www.minews.ir/fa/doc/news/48578/بهره-برداری-مجتمع-آلومینیوم-لامرد-سفر-رئیس-جمهور

ماین نیوز
  http://www.minews.ir