گروه صنایع معدنی فولاد
 
تولید صنایع فولادی در خراسان رضوی رو به افزایش است
گروه صنایع معدنی >فولاد - سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: سه طرح بزرگ فولادی که تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد، علاوه بر کمک به تکمیل زنجیره فولاد، ظرفیت تولید صنایع فولادی در حوزه گندله و کنسانتره را تا میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.
 
به گزارش ماین نیوز، محبعلی ترکاشوند با تشریح طرح های فولادی مزبور افزود: با بهره‌برداری از دو طرح تولید ۲.۵ میلیون تن گندله آهن در مجتمع فولاد نیشابور و طرح تولید ۵۵۰ هزار تن گندله آهن در مجتمع فولاد "امید نور" رشتخوار، ظرفیت تولید گندله آهن در استان تا پایان سال به ۱۵.۵۵ میلیون تن خواهد رسید.

وی ادامه داد: طرح پنج میلیون تنی کنسانتره آهن در شرکت فولاد سنگان خراسان از دیگر طرح هایی است که تا پایان سال به بهره‌برداری رسیده و ظرفیت تولید کنسانتره آهن استان را به ۱۳.۳ میلیون تن خواهد رساند.

سرپرست معاونت امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به اظهاراتی که در خصوص عدم تامین خوراک اولیه طرح فولادی "امید نور" در رشتخوار گفت: در زمان حاضر تولید این واحد گندله آهن است و نیازی به تامین خوراک معدنی ندارد.

وی گفت: با هماهنگی‌های انجام شده پس از اخذ مجوز محیط زیست و تکمیل خط تولید واحد فولادی "امید نور" نسبت به تامین کنسانتره آهن برای آن از واحدهای موجود در سنگان اقدام خواهد شد.

ترکاشوند افزود: مرحله دوم طرح فولادی "میلاد نور" تولید کنسانتره آهن است که مکاتباتی با ایمیدرو و معاونت امور معادن وزارت صنعت معدن و تجارت انجام شده و امید است تا انتهای اجرای طرح در پایان سال جاری مشکل تامین خوراک اولیه آن برای تولید حل شود.

وی در پاسخ به علت طولانی شدن بهره‌برداری از طرح فولادی دیگری در رشتخوار گفت: علت طولانی شدن این طرح روند دریافت زمین از اراضی ملی و نیز مجوز محیط زیست و کاربری صنعتی زمین است که برای تمدید جواز ترخیص و تامین خوراک موارد اعلام شده، الزامی است، تاکنون مکاتبات متعددی برای رفع موانع در این خصوص انجام شده است.

سرپرست معاونت امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به مهمترین اقدامات انجام شده در صنایع معدنی و جلوگیری از خام فروشی طی چند سال اخیر گفت: افزایش تولید کنسانتره آهن از ۹۰۰ هزار تن به ۷.۴ میلیون تن در سال، تولید گندله آهن برای اولین بار در خراسان رضوی به ظرفیت ۱۲.۵ میلیون تن از جمله مهمترین اقدامات است.

وی افزایش میزان تولید آهن اسفنجی از ۱.۶ میلیون تن به ۲.۴ میلیون تن، تولید فولاد خام از ۶۴۵ هزار تن به ۱.۲۶ میلیون تن، تولید کنسانتره مس از هزار تن به ۱۳ هزار تن، تولید و صادرات شمش طلا و مصنوعات آن در استان از ۶۸۱ کیلوگرم به سه هزار و ۲ کیلوگرم، تولید سنگ های ساختمانی از ۱۸۰ هزار تن به ۲۱۲ هزار تن در سال را از دیگر دستاوردهای چند سال اخیر در خراسان رضوی برشمرد.

ترکاشوند ادامه داد: در سالهای اخیر تولید "شیشه" برای نخستین بار با ظرفیت ۲۰۰ هزار تن در سال در خراسان رضوی انجام گرفت که ظرفیت تولید در سه ماهه ابتدای امسال به ۴۰۰ هزار تن در سال رسید.

وی گفت: امسال برای نخستین بار در سال جاری کاشی ساختمانی پرسلانی لعاب دار با مقاومت بالا توسط شرکت زهره کاشمر با ظرغیت ۵.۵ میلیون مترمربع در این استان تولید شد.

به گزارش ایرنا، مجموعه کانسارهای سنگ آهن سنگان در فاصله حدود ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد، ۶۸ کیلومتری جنوب غربی تایباد، ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی خواف و ۱۸ کیلومتری شمال شرقی سنگان در استان خراسان رضوی و نزدیک مرز افغانستان قرار دارد.

معدن سنگ آهن حاوی سنگ ها و کانی هایی است که دارای ترکیبات آهندار هستند. سنگ آهن در فرایندهای فیزیکی و شیمیایی در کارخانجات فولادسازی پس از تهیه کنسانتره و گندله، فراوری شده و با جداسازی آهن آن از دیگر مواد و ترکیبات، تبدیل به فولاد می‌شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۵
کد مطلب: 48521
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا