گروه معادن سنگ آهن
 
صادرات سنگ‌آهن خام کمک ناخواسته به طراحان تحریم است
گروه معادن >سنگ آهن - معاون خرید ذوب‌آهن گفت: آغوش گرم و نرم صادرات مواد خام که لازمه تولید و رونق تولید است، کمک ناخواسته به خواسته نامشروع و غیرانسانی طراحان تحریم است.
 
به گزارش ماین نیوز، محمد‌جعفر صالحی اظهار داشت: ما قبول داریم که وضعیت امروز ذوب‌آهن به دلیل تصمیمات گذشته است، اما نه تصمیماتی که توسط ذوب‌آهن گرفته شده باشد؛ ذوب‌آهن شیره جان خود را به پیکره صنعت این کشور خصوصاً صنایع معدنی و فولادی بخشیده و همچنان هم چون مادری صبور و رنجیده برای اقتصاد کشور دلسوزی و جان‌فشانی می‌کند.

معاون خرید ذوب‌آهن اما چرا اصرار به تداوم سیاست‌های غلط گذشته داریم؛ معادن بزرگ امروزی بخش خصوصی در منطقه سنگان به خوبی حمایت‌های ذوب‌آهن را به یاد دارند و کم‌وبیش هم بر آن عهد قدیمی هستند و جای قدردانی دارد.

وی افزود: در جلسه با اعضای هیأت‌مدیره سنگ‌آهن ایران در پاسخ به ادعای ارباب منشی و امپراتوری ذوب‌آهن هم بیان کردیم که ذوب‌آهن پدر توانمندی بوده و خدمات ارزنده‌ای به صنعت این مملکت داشته و دارد و همچنان هم صبورانه بار سنگین محرومیت از یارانه انرژی را به دوش می‌کشد و همچنان قامت استوار خود را تکیه‌گاه قابل اتکای صنعت زغال‌سنگ کرده است.

صالحی ادامه داد: ما هم بر این باوریم که با محدود کردن صادرات سنگ‌آهن مشکل ذوب‌آهن حل نمی‌شود چرا که صادرات چنان جذاب و قدرتمند است که هیچ قانونی را یارای مقابله با آن نیست و بی‌اثر بودن این عوارض بر صادرات مورد اذعان اعضای هیأت مدیره سنگ‌آهن در جلسه هم بوده است، از همین رو باور داریم که این میزان عوارض حداقل باید به ۴۰ درصد افزایش داده شود.

توجه داشته باشیم در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم

معاون خرید ذوب‌آهن خاطرنشان کرد: بر این باوریم که نه کنستانتره سازان، نه گندله سازان نه فولادسازان داخلی، هیچ‌یک رقیب ما نیستند و تنها رقیب ما در این برهه خاص از زمان که به راستی در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم، بهانه تأمین ارز مورد نیاز کشور است که ادعا می‌شود بخشی از آن با صادرات سنگ‌آهن تأمین می‌شود، اگر واقعاً هدف از صادرات سنگ‌آهن، تأمین ارز مورد نیاز کشور است که با صادرات فولاد ارزآوری آن چندین برابر می‌شود. چرا حمایت نمی‌شود تا این مهم عملیاتی شود؟

محدودیت برای صادرات محصولات فولادی در برابر آزادی صادرات سنگ‌آهن خام

وی بیان داشت: مشکل در روش خرید ذوب‌آهن و یا در مدیریت خرید ذوب‌آهن نیست بلکه مشکل در توقع و انتظارات صادرکنندگان سنگ‌آهن است که انتظار دارند و به صراحت هم بیان می‌کنند که با محاسبه معکوس قیمت سنگ‌آهن دانه‌بندی مندرج در سایت PLATTS اعداد نجومی مطالبه می‌کنند؛ وی ادامه داد: همان‌گونه که بارها هم بیان شده است اعتقاد کامل داریم که سود باید در چرخه فولاد توزیع شود.

صادرکننده در کجای این چرخه قرار ندارد نمی‌دانم

صالحی خاطرنشان کرد: مگر هزینه‌های استخراج، حقوق دولتی، انرژی، زیرساخت و... به نرخ صادراتی و به دلار محاسبه و پرداخت می‌شود که سنگ‌آهن تولیدی معادن (دسترنج معدنکار و معدندار) توسط عده‌ای تاجر به قیمت صادراتی در داخل کشور در جهت رونق تولید داخل خریداری و مصرف‌کننده را وادار به تمکین قیمت صادراتی نمایند؟ ای کاش عایدات حاصل از صادرات چند ده میلیون تنی در سال صرف توسعه معدنی شده بود تا امروز ما هم شرکت‌های معدنی هم‌رده Vale,BHP,….. می‌داشتیم.

معاون خرید ذوب‌آهن تصریح کرد: آیا خرید سنگ‌آهن معادن و انبار آن در معدن به امید حذف عوارض صادراتی سنگ‌آهن و ایجاد انحصار و احتکار، حاصلی جز وارد ساختن ضربه‌های مهلک بر پیکر اقتصاد این کشور عایدی دیگر برای جامعه خواهد داشت؟

بازی تکراری تحریم توسط استکبار جهانی

وی اذعان کرد: آیا در شرایطی که استکبار جهانی از هیچ کوششی در جهت وارد کردن ضربه به نظام دریغ نمی‌کند و روزانه رصد می‌کنند که چه تحریم جدیدی اعمال کنند و چنان کفگیرشان به ته دیگ تحریم خورده که به ناچار برای گرم نگه داشتن تنور تحریم، دست به تکرار همان اقلام قبلی می‌زنند، آغوش گرم و نرم صادرات مواد خام که لازمه تولید و رونق تولید است، کمک ناخواسته به خواسته نامشروع و غیرانسانی طراحان تحریم نیست؟

صالحی گفت: ذوب‌آهن اصفهان همواره، حفظ آرامش و ثبات در بازار فولاد داخلی را وظیفه خود دانسته و از همین رو علی‌رغم ارزآوری خوب و بازارهای جهانی مناسب، تصمیمات قیمت‌گذاری محصولات فولادی را تمکین کرده و تعهدات عرضه‌ای خود را به طور کامل اجرا نموده است.

معاون خرید ذوب‌آهن اظهار داشت: اعضای انجمن سنگ‌آهن حاضر در جلسه یادشده به جز خانم معصومی، حتی یک گرم سنگ‌آهن به ذوب‌آهن نفروخته‌اند ولی همه جا با صدای بلند از مشکلات داد و ستد با ذوب‌آهن می‌گویند، آیا این منصفانه است؟ در شرایط اقتصادی امروز کشور کدام شرکت بزرگ در مقیاس ذوب‌آهن سراغ داریم که مشکل کمبود نقدینگی نداشته باشد؛ آیا بدهی معادل یک دوازدهم قرارداد یک‌ساله، به منزله عدم ایفای تعهدات است؟

وی تصریح کرد: جای بسی تعجب دارد که انجمن سنگ‌آهن ایران، به جای اینکه در سال رونق تولید حامی و پشتیبان تولید داخل باشد سنگ صادرات را به سینه می‌زند.

صالحی در پایان ادامه داد: همگان خوب می‌دانند که ذوب‌آهن، پیر صنعت فولاد، چون دماوند استوار است و عرق و علاقه ذوب‌آهنی‌ها چنان است که زمان دفاع مقدس، وقتی ناجوانمردانه مورد حمله موشکی قرار گرفت، پرسنل جان‌برکف ذوب‌آهن، تا خط تولید به مدار تولید برنگشت محل کار خود را ترک نکردند. چرا که ذوب‌آهن و ذوب‌آهنی همچنان خود را در صحنه جنگ و پیکار می‌بیند و ترک میدان را، فقط با ترک جان مجازمی داند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۴
کد مطلب: 48515
 
مرجع : خبرگزاری فارس