گروه معادن مس
 
افزایش ظرفیت تولید مس کشور به ۵۰۰ هزار تن
تامین ۲۰ درصد از سهم صادرات به کشورهای همسایه
گروه معادن >مس - مدیرعامل شرکت ملی مس ایران از برنامه ریزی برای افزایش ظرفیت تولید مس کشور به ۵۰۰ هزار تن خبر داد و گفت: با توجه به افزایش درخواست جهانی مس، به دنبال آن هستیم که علاوه بر تامین ۲۰ درصد از سهم صادرات به کشورهای همسایه، سهم مناسبی نیز از تامین مس دنیا را به خود اختصاص دهیم.
 
به گزارش ماین نیوز، اردشیر سعدمحمدی امروز در مراسم آغاز عملیات اجرایی فاز 3 تغلیظ، کارخانجات ذوب، پالایشگاه و اسیدسولفوریک مجتمع مس سونگون اظهار داشت: با آغاز عملیات اجرایی این طرح، کار راه‌اندازی کارخانجات ذوب، پالایشگاه و کارخانه اسید سولفوریک آغاز شده و فرآیند تکمیل چرخه تولید در مجتمع مس سونگون فرآهم می‌شود.

وی افزود: ظرفیت تولیدی این طرح، 100 هزار تن مس کاتدی خواهد بود و تا پایان سال جاری ظرفیت کارخانجات ذوب مس کشور به 400 هزار تن می‌رسد.

سعدمحمدی ادامه داد: با بهره‌برداری از کارخانه ذوب سونگون در آینده ظرفیت ذوب در شرکت مس به 500 هزار تن مس آندی حاصل از فرایند پیرو متالوژی خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران اضافه کرد: همچنین امروز عملیات اجرایی کارخانه فلوتاسیون سرباره مس سونگون با ظرفیت ورودی 900 تن سرباره در روز و با هدف افزایش بهره‌وری و بازیابی مس موجود در سرباره‌های ایجادشده در مراحل ذوب آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به دستور ویژه وزیر صمت برای رعایت الزامات زیست محیطی در اجرای طرح‌های صنایع معدنی در کشور گفت: متعهد هستیم تمام الگوهای زیست محیطی را به دقت رعایت کنیم و آخرین فناوری‌های روز را در این صنایع به کار ببندیم.

سعدمحمدی گفت: امروز شاهد عملیاتی شدن فاز سه مجتمع مس سونگون هستیم که واحد ذوب و پالایش آن عملیاتی خواهد شد و ۱۷ زیر پروژه به اجرا درخواهد آمد.

وی افزود: با توجه به افزایش درخواست جهانی مس، به دنبال آن هستیم که علاوه بر تامین ۲۰ درصد از سهم صادرات به کشورهای همسایه، سهم مناسبی نیز از تامین مس دنیا را به خود اختصاص دهیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: عیار مس تولید شده در بهترین شرایط در سطح دنیا 99.99 است در صورتی که در کشور ما توان تولید مس با عیار 99.999 را داریم و حتما از این ظرفیت بهره برداری خواهیم کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۵
کد مطلب: 48496
 
مرجع : خبرگزاری فارس