گروه معادن مس
 
ذخایر مس سونگون با اکتشافات جدید،به یک میلیارد تن رسید
گروه معادن >مس - مدیرعامل مجتمع مس سونگون گفت: شناسایی ذخایر جدید این معدن در یک سال اخیر در دستور کار بوده و خوشبختانه با اکتشافات جدید، ذخیره 340 میلیون تنی این معدن هم اکنون بالای یک میلیارد تن برآورد می‌شود.
 
به گزارش ماین نیوز، رضا شریفی امروز در مراسم آغاز عملیات اجرایی کارخانجات ذوب و پالایش در سونگون اظهار داشت: با توجه به مزیت نسبی منطقه در حوزه معادن، توسعه این بخش در این شهرستان مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

وی افزود: شناسایی ذخایر جدید این معدن در یک سال اخیر در دستور کار بوده و خوشبختانه با اکتشافات جدید، ذخیره 340 میلیون تنی این معدن هم اکنون بالای یک میلیارد تن برآورد می‌شود.

شریفی ادامه داد: وسعت کنونی این مجتمع صنعتی معدنی بالغ بر ۵ میلیون متر مکعب است و اکتشافات جدید، راه‌اندازی فازهای 4 و ۵ و ۶ این مجتمع در چند سال آینده پیش‌بینی و در حال پیگیری است.

شریفی تصریح کرد: همزمان با اجرای طرح‌های توسعه این معدن و صنایع معدنی مرتبط با آن، انجام خدمات اجتماعی و کمک به تامین برخی زیرساخت‌های لازم در سطح شهرستان و روستاهای اطراف نیز در حال پیگیری است .

مدیرعامل مجتمع مس سونگون اعلام کرد: این مجتمع اشتغال مستقیم برای 4 هزار و 210 نفر را فراهم آورده است که فقط طی یک سال گذشته فرصت اشتغال‌زایی مستقیم آن بیش از ۵۰۰ نفر بوده است.

با آغاز عملیات اجرایی این طرح، کار راه‌اندازی کارخانجات ذوب، پالایشگاه و کارخانه اسید سولفوریک آغاز شده و فرآیند تکمیل چرخه تولید در مجتمع مس سونگون فرآهم می شود.

ظرفیت تولیدی این طرح، 100 هزار تن مس کاتدی خواهد بود و تا پایان سال جاری ظرفیت کارخانجات ذوب مس کشور به 400 هزار تن می‌رسد.

با بهره‌برداری از کارخانه ذوب سونگون در آینده ظرفیت ذوب در شرکت مس به 500 هزار تن مس آندی حاصل از فرایند پیرو متالورژی خواهد رسید.

افتتاح ساختمان اداری مرکزی مجتمع مس سونگون

با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت ساختمان اداری مرکزی مجتمع مس سونگون به بهره‌برداری رسید.

این بنا با بیش از 10 هزار متر مربع جهت تجمیع خدمات اداری و مالی این مجتمع صنعتی احداث شده است.

برای ساخت و تکمیل ساختمان اداری مرکزی مجتمع مس سونگون بیش از 30 میلیارد تومان هزینه شده است.

گفتنی است؛ مجتمع مس سونگون در شهرستان ورزقان در شمال غرب ایران در استان آذربایجان شرقی واقع شده است.

این مجتمع با هدف توسعه پایدار در تولید کنسانتره مس و مولیبدن، توسعه دانش فنی، تجهیزات و انتقال به معادن کوچک در حمایت از آنها، تکمیل زنجیره تولید مس خالص و دستیابی به ارزش افزوده بالاتر راه اندازی شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۸
کد مطلب: 48493
 
مرجع : خبرگزاری فارس