گروه معادن سرب و روی
 
ششمین فوتی در ریزش معدن آلبلاغ اسفراین
گروه معادن >سرب و روی - معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان شمالی اعلام کرد: فرد حادثه دیده در اثر ریزش تونل‌های معدن آلبلاغ اسفراین به علت شدت جراحات وارده، جان باخت.
 
به گزارش ماین نیوز، ابوالفضل محبان شامگاه چهارشنبه گفت: برداشت های غیرمجاز سرب و روی در معدن آلبلاغ شهرستان اسفراین، امروز سبب ریزش کوه شد که در آن یک فرد زیر آوار ماند.

وی افزود: مصدوم این حادثه بر اثر شدت جراحت، جان خود را از دست داد.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان شمالی افزود: بالگرد هلال احمر استان برای امدادرسانی اعزام شد و امدادگران جسد فرد حادثه دیده را به پایین کوه منتقل کردند.
این هفتمین حادثه است که از ابتدای امسال در معدن سرب و روی آلبلاغ اسفراین روی می دهد که تنها در ماه جاری سه بار دچار ریزش شده است.
پیش از این در ۶ حادثه ریزش معدن در این منطقه ۵ تن جان باخته و شماری از برداشت کنندگان غیرمجاز ذخایر معدنی سرب و روی نیز مصدوم شده بودند.
معدن آلبلاغ اسفراین در ارتفاعات سخت گذری به همین نام و در محدوده پارک ملی ساریگل واقع در شمال شرق این شهرستان قرار دارد.
برداشت غیرمجاز از این معدن سرب و روی، که در منطقه ای با همین نام واقع است، از ابتدای امسال با هجوم سودجویان به این منطقه همراه شد که با ورود شورای تامین خراسان شمالی در اواخر اردیبهشت ماه، این ناحیه از حضور سودجویان پاکسازی شد اما، اینک پس از گذشت چند ماه با حضور مجدد برخی افراد محلی و غیرمحلی، برداشت غیرمجاز از این معدن مجددا افزایش یافته است.
واقع شدن این معدن در منطقه حفاظت شده زیست محیطی ساریگل، موجب شده تا سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی تاکنون در ثبت آن ناکام بماند ولی به ‌تازگی وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز مطالعات و اکتشافات اولیه بر روی این منطقه معدنی را برای ایمیدرو صادر کرده اما، هنور به علت سردی هوا کار مطالعه و اکتشاف اولیه از سو ی ایمیدرو در این منطقه آغاز نشده است.

دادستان اسفراین اخیرا علیه مدیران استانی و شهرستانی سازمان صنعت، معدن و تجارت و نیز حفاظت محیط زیست خراسان شمالی و اسفراین اعلام جرم کرده بود و رییس‌کل دادگستری خراسان شمالی نیز در هفته جاری به ۲ مدیر استانی در باره پیامدهای ناشی از ایفا نشدن تعهدات قانونی ایمن‌سازی معدن آلبلاغ اسفراین هشدار داده و ضرب‌الاجل یک ماهه تعیین کرده بود.
شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی اسفراین قرار دارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۵
کد مطلب: 48471
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا