گروه معادن سرب و روی
 
هفتمین حادثه ریزش معدن آلبلاغ اسفراین زخمی داشت
گروه معادن >سرب و روی - رییس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشکده علوم پزشکی اسفراین گفت: هفتمین حادثه ریزش معدن آلبلاغ این شهرستان عصر چهارشنبه سبب زخمی شدن دست‌کم یک نفر در این منطقه معدنی شد.
 
به گزارش ماین نیوز، امین کشوری اظهار داشت: این حادثه حدود ساعت ۱۵و ۳۰ دقیقه امروز روی داد و بر اساس اطلاعات اولیه از محل حادثه، تاکنون یک مصدوم از زیر آوار سنگ بیرون آورده شده است.

وی افزود: بالگرد اورژانس برای امدادرسانی به محل حادثه اعزام شده است که پس از رسیدن بالگرد به این منطقه، اطلاعات دقیقتری از شمار مصدومان و قربانیان احتمالی این حادثه اعلام خواهد شد.

 این هفتمین حادثه است که از ابتدای امسال در معدن سرب و روی آلبلاغ اسفراین روی می دهد که تنها در ماه جاری سه بار دچار ریزش شده است.
پیش از در ۶ حادثه ریزش معدن در این منطقه ۵ تن جان باخته و شماری از برداشت کنندگان غیرمجاز ذخایر معدنی سرب و روی نیز مصدوم شده بودند.

معدن آلبلاغ اسفراین در ارتفاعات سخت گذری به همین نام و در محدوده پارک ملی ساریگل واقع در شمال شرق این شهرستان قرار دارد.

برداشت غیرمجاز از این معدن سرب و روی، که در منطقه ای با همین نام واقع است، از ابتدای امسال با هجوم سودجویان به این منطقه همراه شد که با ورود شورای تامین خراسان شمالی در اواخر اردیبهشت ماه، این ناحیه از حضور سودجویان پاکسازی شد اما، اینک پس از گذشت چند ماه با حضور مجدد برخی افراد محلی و غیرمحلی، برداشت غیرمجاز از این معدن مجددا افزایش یافته است.

واقع شدن این معدن در منطقه حفاظت شده زیست محیطی ساریگل، موجب شده تا سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی تاکنون در ثبت آن ناکام بماند ولی به ‌تازگی وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز مطالعات و اکتشافات اولیه بر روی این منطقه معدنی را برای ایمیدرو صادر کرده اما، هنور به علت سردی هوا کار مطالعه و اکتشاف اولیه از سو ی ایمیدرو در این منطقه آغاز نشده است.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی اسفراین قرار دارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۳
کد مطلب: 48470
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا