گروه معادن مس
 
دومین معدن مس روباز جهان از نگاه دوربین
گروه معادن >مس - وجود دومین معدن مس روباز جهان در کرمان تنها گوشه‌ای از ذخایر عظیم معدنی نهفته در بهشت معادن ایران است که تماشای شکوه آن از نگاه دوربین خالی از لطف نیست.
 
به گزارش ماین نیوز، مس یکی از مهم‌ترین فلزات است و بعد از آهن و آلومینیوم سومین فلز پرمصرف در جهان محسوب می‌شود. از آنجا که این فلز یکی از مولفه‌های ضروری در صنایع ساختمان، خودرو و انرژی‌های تجدیدپذیر به شمار می‌رود، همواره تقاضای بالایی دارد.

اشیای مسی و آلیاژهای به‌دست آمده در نقاط مختلف ایران و همچنین آثار باقیمانده از کوره‌های قدیمی و ابتدایی ذوب مس حاکی از آشنایی ایرانیان قدیم با صنعت استخراج و ذوب است.

معدن مس سرچشمه دومین معدن مس روباز جهان در استان کرمان استان بهشت معادن ایران قرار دارد که ذخیره زمین‌شناسی آن بالغ بر یک میلیارد و 220 میلیون تن سنگ سولفوری با عیار متوسط 0.7 درصد برآورد شده است.

این معدن در 160 کیلومتری جنوب غربی کرمان و در ناحیه مرکزی رشته کوه زاگرس قرار گرفته که از نظر زمین‌شناسی این معدن روی کمربند جهانی مس قرار گرفته است.

استخراج در معدن سرچشمه بدین شرح است که پس از عملیات انفجار، سنگ معدن بر اساس نوع و مشخصات مربوطه توسط کامیون‌های غول‌پیکر و بزرگ معدنی به محل مناسب منتقل می‌شود و از آنجا با توجه به برنامه تولید معدن، بارگیری و به سمت سنگ‌شکن اولیه حمل می‌شود.

این کامیون‌های عظیم‌الجثه، دامپ‌تراک‌ نام دارند که همواره بزرگ و بزرگتر می‌شوند چرا که معدنچیان به‌طور فزاینده کامیون‌های با ظرفیت بالا و بهره‌وری عملیاتی بیشتر را انتخاب می‌کنند و تنها چند شرکت خاص در دنیا مشغول ساخت این کامیون‌ها هستند.

به گزارش تسنیم در فاز اول توسعه معدن مس سرچشمه میزان سنگ سولفوری قابل انتقال به سنگ‌شکن به سقف 60 هزار تن در روز با عیار متوسط 0.8 درصد رسید و با اجرای فاز دوم توسعه این معدن، میزان استخراج آن به حدود 80 هزار تن در روز با عیار متوسط 0.65 درصد رسید.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۶
کد مطلب: 48461
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم