گروه معادن ساير حوزه ها
 
جزئیاتی جدید از انتقال آب عمان به شرق
خصوصی‌های خراسان‌های جنوبی و رضوی پروژه را اجرا می‌کنند
گروه معادن >ساير حوزه ها - استاندار سیستان و بلوچستان می‌گوید که بخش‌های خصوصی خراسان‌های جنوبی و رضوی به‌ویژه صنایع فولاد و سنگ‌آهن در پروژه انتقال آب عمان به سه‌ استان سرمایه‌گذاری می‌کنند.
 
به گزارش ماین نیوز، شورای عالی آب در سندی مصوب کرده 17 استان کشور از آب دریا رفع نیاز کنند؛ استان‌هایی خشک و بی‌آب که سال‌هاست کارشناسان نسبت به درخط قرمز قرار گرفتن منابعشان هشدار می‌دهند.

کارشناسان می‌گویند انتقال آب از دریاهای آزاد راه‌حلی منطقی و علمی برای تأمین منابع آبی کشورهای در خطر است؛ داده‌های سازمان ملل هم می‌گوید باآنکه خلیج فارس محدود است، اما کشورهای حوزه خلیج روزانه 40میلیون مترمکعب از آب این دریا را شیرین و برای شرب و صنعت و حتی کشاورزی آن‌هم نه کشاورزی اقتصادی بلکه کشاورزی استراتژیک و کاشت محصولاتی هم‌چون گندم استفاده می‌کنند.

داده‌ها و اطلاعات آماری وزارت نیرو می‌گوید: از میان 17 استانی که قرار است با آب دریاها نیاز خود را رفع کنند؛ یزد، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و صدالبته سیستان و بلوچستان وضعیتشان وخیم‌تر است و به منابع آب جدید نیاز دارند؛ برای مثال داده‌های وزارت نیرو می‌گوید: منابع آبی خراسان رضوی با کسری مخزن یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعبی در سال مواجه هستند و هم اکنون چا‌ه‌ها و منابع زیرزمینی سهم 80 درصدی در تامین آب آشامیدنی استان شش میلیون و 400هزار نفری خراسان رضوی را دارند. خراسان رضوی حتما تا چندسال آینده به منابع آبی جدید برای مصارف خود نیاز دارد.

انتقال آب از تنگه هرمز به استان‌های یزد و کرمان با جدیدت در جریان است و در سفر اخیر رئیس‌جمهور به این دو استان پروژه‌هایی افتتاح شده که چشمشان برای تأمین آب به همین انتقال است.

سیستان و بلوچستان درصدر بحران‌داران آبی ایران

انتقال آب عمان هم حالا وارد فاز اجرایی شده است و سیستان و بلوچستان چشم به راه آن است؛ وزارت نیرو می‌گوید سیستان و بلوچستان درصدر بحران‌داران آب در ایران است، پایین‌ترین شاخصه دسترسی به آب بهداشتی و آشامیدنی را در ایران دارد و حدود 700هزار نفر از جمعیت آن عمدتاً در روستاهای فاقد شبکه آب هستند و با سقایی و تانکر آبرسانی می‌شوند.

استاندار سیستان و بلوچستان می‌گوید: با توجه به بروز خشکسالی‌ها، تأمین عمده نیاز آبی منطقه سیستان و زاهدان از رودخانه هیرمند به‌عنوان منبعی ناپایدار و اینکه عمده روستاهای بلوچستان منابع و شبکه آب ندارند و با چاه‌ها و تانکرهای آبرسانی سیار آبرسانی می‌شوند، انتقال آب برای سیستان و بلوچستان امری بدیهی و ضروری‌ است.

احمدعلی موهبتی در گفت‌وگو با تسنیم می‌افزاید: در طرح انتقال آب عمان 228میلیون مترمکعب برای سیستان و بلوچستان، 60میلیون مترمعکب برای خراسان جنوبی و 110 میلیون مترمکعب هم برای خراسان رضوی در نظر گرفته شده است.

وی تأکید می‌کند: دولت برای اجرای پروژه پول و اعتباری ندارد و پروژه توسط بخش خصوصی اجرا می‌شود، متقاضی خصوصی هم به‌علت وجود صنایع فولاد و سنگ آهن خواف در استان‌های خراسان رضوی و جنوبی‌ قدرت مانور بیشتری دارد، اما پروژه با همکاری هر استان اجرا خواهد شد.

موهبتی در پاسخ به سؤالی درباه برآورد 3.9میلیارد دلاری مجری پروژه نیز می‌گوید: این برآورد فقط برای انتقال به سیستان و بلوچستان اعلام شده و با توجه به روند تکمیل مطالعات برآورد سرمایه‌گذاری سه استان از این مبلغ بیشتر است و با تکمیل مطالعات اعلام می‌شود.

وی خاطرنشان می‌کند: در حال حاضر یک تکنولوژی شیرین‌‌کردن آب بدون آنکه هیچ آبی به دریا برگردد و از پساب هم محصولات باارزش استیصال شود، وجود دارد که به‌صورت پایلوت درحال اجراست و به محض پاسخگو بودنش در مقیاس بزرگ، این تکنولوژی در مقیاس صنعتی و برای انتقال آب عمان اجرا خواهد شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۵
کد مطلب: 48427
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم