گروه صنایع معدنی فولاد
 
آهن اسفنجی سهمیه‌بندی می‌شود
گروه صنایع معدنی >فولاد - مدیرعامل شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر از توافق به سهمیه‌بندی آهن اسفنجی برای شرکت‌های تولید فولاد به روش القایی خبر داد. محمد مهیا‌پور با اشاره به این مطلب که صادرات آهن اسفنجی در سال‌جاری زیر ۲ درصد بوده، تصریح کرد: طبق جلسه انجام شده در انجمن فولاد به‌زودی وارد سهمیه‌بندی این محصول برای متقاضیان خواهیم شد.
به گزارش ماین نیوز، وی ادامه داد: براساس این تصمیم تا دو ماه آینده نیاز شرکت‌های تولیدکننده فولادی به روش القایی را تامین خواهیم کرد. مهیاپور با اشاره به این مطلب که این سهمیه برای القایی‌ها لحاظ می‌شود اظهار کرد: شرکت‌های فولادی (القایی) برای سال آینده می‌توانند از اسفندماه با مراجعه به توسعه آهن و فولاد گل‌گهر و ارائه بودجه تولید و میزان مصرف، ما را در جریان مقدار آهن اسفنجی موردنیاز خود قرار دهند.

مدیرعامل شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر درباره تداوم تامین مواد اولیه موردنیاز فولادی‌ها تصریح‌ کرد: امروز با توجه به نیاز داخل و گرایش فولادی‌های القایی از قراضه به آهن اسفنجی، صادرات هدف ما نیست.

وی یادآور شد: از طرفی مصرف داخل افزایش پیدا نکرده است بلکه تغییر مصرف از قراضه به آهن اسفنجی سبب شده تا با تغییر در واحدهای تولیدی خود، خوراک مصرفی را به سمت آهن اسفنجی هدایت کنند. وی بر این باور است که با اصلاح خطوط القایی‌ها، مصرف آهن اسفنجی برای آنها به لحاظ کاهش بهای تمام شده تولید، صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

مهیاپور تاکید کرد: علاوه بر این قیمت آهن اسفنجی نسبت به قیمت قراضه دچار نوسان کمتری در بازار است. وی درباره قیمت آهن اسفنجی به «دنیای‌اقتصاد» گفت: نحوه تعیین قیمت برابر با ۵۰ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان است که هر سه ماه یک بار در سایت کدال نیز اطلاع‌رسانی می‌شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۸
کد مطلب: 48406
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد