گروه معادن سنگ آهن
 
مدیرعامل مجتمع اعلام کرد:
برنامه تولید ۱۳۰ میلیون تن سنگ آهن از سنگان
گروه معادن >سنگ آهن - مدیرعامل مجتمع سنگان ( خراسان رضوی) اعلام کرد: براساس برنامه ریزی به عمل آمده برای یک دوره پنج ساله برنامه استخراج ۳۰۰ میلیون تن باطله و ۱۳۰ میلیون تن سنگ آهن جدیدترین برنامه این مجموعه است و در قالب دو قرار داد جداگانه شکل اجرایی به خود می گیرد.
 
به گزارش ماین نیوز، علی همتی روز یکشنبه در نشست خبری در محل سازمان ایمیدرو افزود: قرارداد باطله برداری به ارزش سه هزار میلیارد تومان نهایی شد و قرار داد استخراج سنگ آهن در هفته جاری نهایی می شود.

به گفته وی، ظرف دو سال آینده ظرفیت نهایی تولید کنسانتره به ۱۷.۵ میلیون تن و گندله سازی به ۱۵ میلیون تن می رسد و تا پایان امسال هم پیش بینی شده کنسانتره سازی به رقم ۱۲.۵ میلیون تن برسد و گندله هم به رقم ۱۰ میلیون تن خواهد رسید.

همتی یادآور شد: امروز سنگان دارای بزرگترین ذخیره سنگ آهن کشور با رقم ۱.۳ میلیارد تن محسوب می شود، درعین حال برنامه اکتشاف در وسعت ۱۶.۵ کیلومتر مربع هم شروع شده که با دستیابی به ذخایر جدید، بر مجموع سنگ آهن این مجموعه افزوده خواهد شد.

مدیرعامل مجتمع سنگان با بیان اینکه امروز این مجموعه در ارتباط با حقوق دولتی معادن هیچگونه بدهی به دولت ندارد، گفت: پارسال ۱۱۰ میلیارد تومان کل حقوق دولتی مربوطه پرداخت شد.

وی ضمن یادآوری مساله اشتغال به عنوان یکی از دغدغه های جدی مسوولان گفت: امروز تعداد هفت هزار نفر نیروی کار در سطوح مختلف در سنگان مشغول به کار هستند و با اجرای قراردادهای باطله برداری و استخراج سنگ آهن در مجموع انتظار می رود دو هزار نفر نیروی کار جدید به مجموعه اضافه شود که شمار شاغلین به ۹ هزار نفر خواهد رسید.

همتی اضافه کرد : بازار کار سنگان، اشتغال در شهرستانهای خواف، رشتخوار، تایباد و تربت جام را تحت تاثیر قرار خواهد داد و درواقع عمده اشتغال این منطقه مربوط به شهرستانهای یاد شده است، مگر اینکه نیروی کار متخصصی از دیگر نقاط برحسب ضرورت جذب شود.

وی پیرامون اقدام مشترک مجتمع های فولاد سازی و وزارت راه و شهرسازی برای احداث جاده ۱۴۰ کیلومتری مسیر سنگان به تربت حیدریه گفت: عملیات اجرایی در یک ماه گذشته آغاز شد و برای این مسیر ۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری می شود که ۴۰۰ میلیارد تومان توسط مجتمع های فولاد سازی و بقیه توسط وزارت راه وشهرسازی تامین خواهد شد.
پیشتر اعلام شد: ناخرسندی در میان ساکنان منطقه به دلیل ناایمن بودن جاده سنگان- خواف- رشتخوار- تربت حیدریه و تلفات ناشی از آن، ساخت این جاده می تواند آرامش خاطر مردم منطقه را فراهم سازد.

همتی خاطرنشان ساخت: روزانه ۲۰۰ دستگاه تریلر از جاده های پیرامونی این محور تردد می کنند، و توسعه زیرساخت های آن اهمیت بسزایی دارد.

مدیرعامل مجتمع سنگان ضمن تاکید براینکه به هیچ وجه اجازه صادرات سنگ آهن و گندله نداریم، گفت: هرچقدر به مواد خام تعرفه بسته شود، ضرر ندارد، باید فرآوری انجام شود و با فولاد سازان خارجی بتوانیم رقابت کنیم.

وی مهمترین مساله در سنگان را آب دانست و واحد های آهن اسفنجی و شمش بیشتر دشواری دارند و نیاز فعلی سنگان ۲۰ میلیون متر مکعب است و اکنون در ارتباط با موضوع انتقال آب از دریای عمان به استانهای سیستان وبلوچستان، کرمان، یزد، خراسان رضوی و ... این مهم مورد توجه است و در کوتاه مدت بهره گیری از پساب شهر مشهد بطول ۲۵۰ تا ۲۶۰ کیلومتری و در عین حال استفاده از آب شهرهای اطراف از جمله تایباد مورد نظر است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۰
کد مطلب: 48378
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا