مصدوم حادثه ریزش معدن آلبلاغ اسفراین جان باخت

خبرگزاری ايرنا , 12 آذر 1398 ساعت 12:31

رییس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشکده علوم پزشکی اسفراین اعلام کرد: یکی از ۲ مصدوم حادثه ریزش معدن آلبلاغ این شهرستان، که روز دوشنبه روی داد، بر اثر شدت صدمات وارده جان باخت.


به گزارش ماین نیوز، امین کشوری  اظهار داشت: در این حادثه که حدود ظهر امروز و هنگام فعالیت افراد محلی، برای برداشت غیرمجاز سنگ سرب و روی از این منطقه معدنی رخ داده بود، ۲ تن مصدوم شده بودند که حال یکی از آنان وخیم بود.

بر این اساس شمار قربانیان برداشت غیرمجاز از این معدن از ابتدای امسال به ۴ تن رسیده است که در ۵ حادثه ریزش معدن جان باخته اند.

امین کشوری با بیان اینکه اعزام بالگرد اورژانس برای امدادرسانی به مصدومان این حادثه موفق آمیز نبود، گفت: به علت وزش باد شدید، بالگرد موفق به فرود در محل حادثه نشد و در فاصله دورتر بر زمین نشست.

وی افزود: به دلیل فاصله زیاد بالگرد با محل حادثه و زمانبر شدن انتقال مصدومان و زمان محدود پرواز بالگرد، بالگرد اورژانس بدون انتقال مصدومان به آشیانه خود در شهرستان سبزوار بازگشت و امدادرسانی توسط تیم امداد زمینی جمعیت هلال احمر اسفراین اجرایی شد.

ابراهیم سارمی، رئیس جمعیت هلال احمر اسفراین نیز به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به سخت گذر و برفگیر بودن منطقه آلبلاغ، امداد زمینی در این منطقه به سختی انجام می شود و نیروهای امداد و نجات هنوز در مسیر رفتن به محل حادثه هستند که پیش بینی می شود بزودی به محل برسند.

معدن آلبلاغ اسفراین در ارتفاعات سخت گذر آلبلاغ و در محدوده پارک ملی ساریگل واقع در شمال شرق این شهرستان قرار دارد.
برداشت غیرمجاز از این معدن سرب و روی، که در منطقه ای با همین نام واقع است، از ابتدای امسال با هجوم سودجویان به این منطقه همراه شد که با ورود شورای تامین خراسان شمالی در اواخر اردیبهشت ماه، این ناحیه از حضور سودجویان پاکسازی شد ولی اینک پس از گذشت چند ماه با حضور مجدد برخی افراد محلی و غیرمحلی، برداشت غیرمجاز از این معدن مجددا افزایش یافته است.

استفاده از شیوه های غیراصولی و رعایت نکردن موارد ایمنی در برداشت غیرمجاز سنگ سرب و روی از معدن آلبلاغ اسفراین، پیش از این منجر به وقوع ۴ حادثه و مرگ ۳ نفر و مصدومیت یک نفر دیگر در این منطقه شده بود.

واقع شدن این معدن در منطقه حفاظت شده زیست محیطی ساریگل، موجب شده تا سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی تا کنون در ثبت آن ناکام بماند ولی به ‌تازگی وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز مطالعات و اکتشافات اولیه بر روی این منطقه معدنی را برای ایمیدرو صادر کرده است.
شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی اسفراین قرار دارد.


کد مطلب: 48333

آدرس مطلب: http://www.minews.ir/fa/doc/news/48333/مصدوم-حادثه-ریزش-معدن-آلبلاغ-اسفراین-جان-باخت

ماین نیوز
  http://www.minews.ir