گروه معادن مس
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس مطرح کرد:
برنامه ریزی برای دستیابی به رتبه هفتم تولید مس در دنیا
مس ایران با کیفیت‌ترین مس جهان
گروه معادن >مس - سعدمحمدی گفت: با ۳۴.۵ میلیون تن مس محتوای خالص رتبه هشتم جهان را داریم که با توسعه اکتشافات به رتبه هفتم می رسیم.
 
به گزارش ماین نیوز، اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در برنامه گفت و گوی۱۸:۳۰ شبکه خبر در خصوص صنعت مس، مشکلات و راهکارهای حل آن تصریح کرد: برنامه اکتشافی شرکت ملی مس به شکل جدی‌ادامه دارد و ما در حین استخراج عملیات اکتشاف را هم انجام میدهیم.

او با اشاره به ذخائر بالای مس در کشور گفت: در سه منطقه سونگون، میدوک و سرچشمه ذخایر خوبی برای اکتشاف داریم در حال حاضر، ذخایر معدنی سونگون به بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن افزایش یافته و ذخایر معدن مس میدوک نیز به بیش از پانصد میلیون تن افزایش یافته است.

سعدمحمدی درباره کیفیت مس ایران توضیح داد:کیفیت تولید مس ایران از انواع مس تولیدی در دنیا بهتر است و ما قادر هستیم مس با کیفیت ۹۹.۹۹۹ را هم تولید کنیم که در صنایع‌های تک به کار می‌رود و مشتریان خاص خود را دارد.

او افزود: تولید مس در کشور در سال ۹۸، ۱۰ درصد بیش از سال گذشته و ۱۵ درصد بیشتر از برنامه ریزی قبلی بود.

این مقام مسئول تاکید کرد: ظرفیت تولید ذوب مس تا پایان سال ۹۸ به ۴۰۰ هزار تن ارتقا پیدا می‌کند که ۱۲۰ هزار تن آن در خاتون آباد و ۲۸۰ هزار تن در سرچشمه است. سال آینده هم ۱۰۰ هزار تن در سونگون ذوب مس خواهیم داشت که به ظرفیت ذوب مس کشور افزوده خواهد شد و به ۵۰۰ هزار تن می رسد.

سعدمحمدی تشریح کرد: در حال حاضر تمام ظرفیت مورد نیاز داخل را از طریق بورس کالا تامین و تفاوت عدم نیاز داخل را صادر می‌کنیم.

او با تاکید بر اهمیت صنعت مس در آینده افزود: در ۱۰ سال آینده ۳۰ درصد خودرو‌های جهان الکتریکی خواهند شد که نیاز بیشتری به مس خواهند داشت.

سعدمحمدی با اشاره به جایگاه هفتم ایران در تولید مس گفت: ما در سال‌های گذشته ۲۲.۵ میلیون تن ذخیره مس خالص داشتیم که با اکتشافات جدید توانستیم جایگاه هشتم دنیا را حفظ کنیم.

او ادامه داد: در حال حاضر، ۳۴.۵ میلیون تن مس خالص در کشور داریم و ذخایر ما ۴.۱۵ درصد ذخایر جهان است که با روند اکتشافات امیدواریم به زودی به رتبه هفتم دست پیدا کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران درباره داخلی سازی در صنعت مس وضیح داد: در بخش ساخت بیشتر قطعات داخلی سازی شده است. از ۱۰۹۲ قطعه‌ای که در سال جاری برای داخلی سازی هدف گذاری شده ۳۹۰ قطعه را داخلی سازی کرده ایم و مابقی هم در مرحله مهندسی معکوس هستند.

این مقام مسئول تصریح کرد: دربخش های دیگر مثل کنستانتره هم با ایمیدرو و صنعتگران در این زمینه هماهنگ هستیم تا داخلی سازی صورت گیرد. در بخش نسوز کوره‌ها، ۹۵ درصد آجر‌های نسوزمان داخلی سازی شده است، اما در بخش تجهیزات خاص کوره‌ها هنوز در قسمت‌هایی وابسته هستیم، اما در بحث دانش ما چیزی کم نداریم و با برگزاری همایش‌ها و آموزش‌های مدام تلاش می‌کنیم دانش همکاران را به روز نگه داریم.

او تاکید کرد: طی مدت یک ماه و نیم آینده ۴۵۰۰ میلیارد تومان طرح در حوزه مس افتتاح خواهد شد. در حال حاضر ظرفیت ذخایر مس کشور ۷۵ سال است که با افتتاح این طرح ها ۲میلیارد تن به ذخایر اضافه می شود و می توانیم بیشتر بداشت کنیم.

سعد محمدی ادامه داد: استراتژی ما سرمایه گذاری برای تولید بیشتر کنسانتره است. در حال حاضر ۱۸۵ میلیون تن عملیات معدنی در کشور انجام می شود که ۵۱ میلیون تن ماده معدنی اکتشاف می شود.

او افزود: ما می خواهیم عملیات معدنی را ارتقا دهیم تا در بخش کنستانتره موفق تر باشیم و تولید مس در کشور بالا رود و اشتغالزایی افزایش یابد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۵
کد مطلب: 48320
 
مرجع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان