گروه صنایع معدنی فولاد
 
استفاده از نسوزهای نانویی در مجتمع‌های فولادی کشور
گروه صنایع معدنی >فولاد - یک شرکت دانش‌بنیان موفق به تولید نسوزهای مصرفی در توربین‌های گازی با استفاده از فناوری نانو شده و توانسته است بهره‌مندی از این محصولات فناورانه را در قراردادی به ارزش ۲۰ میلیارد ریال با مجتمع فولاد مبارکه و فولاد سبا منعقد کند.
 
به گزارش ماین نیوز، محمدحسین‌زاده یزدی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان اطلس سرام کویر گفت: فعالیت این شرکت تامین کننده محصولات نسوز به صنایع مادر مانند فولاد، نیروگاه‌ها، سیمان و مس است؛ صنایعی که روز به روز درحال گسترش و تکامل بوده و این موضوع روی کسب و کار ما تاثیر مثبتی دارد. چشم انداز شرکت ما برای ۵ سال آینده این است که بتوانیم به تمام شرکت‌های بزرگ محصولات خود را عرضه کنیم و همچنین جایگاه شرکت را ارتقا داده و محصولات بیشتری که جایگزین محصولات خارجی است را تولید کنیم، در صنعت فولاد نیز محصولات شرکت در بخش کوره‌های قوس بوده که جایگزین آجرهای منیزیت گرافیتی می‌شود.

وی بیان کرد: بخش نیروگاهی یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان این فناوری هستند که به دنبال توسعه بازار خود در بخش نیروگاهی نیز هستیم، از جمله مزایای ما نسبت به شرکت‌های خارجی می‌توان به دسترسی آسان و ارزان‌تر بودن محصولات ما نسبت به آن‌ها اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان اطلس سرام کویر ادامه داد: نسوزهای مصرفی در توربین‌های گازی به روش فوق سرمایش تولید می‌شوند، در این روش تولید مواد اولیه نظیر آلومینا پس از مخلوط‌سازی با محلول‌های نانو، قالب‌گیری، ویبره و پرس، به تونل انجماد منتقل می‌شود. در این مرحله انبساط ۱۱ درصدی مواد حامل ناشی از انجماد از یک طرف و عدم امکان خروج مواد از قالب از طرف دیگر، منجر به پدیده فرم‌دهی به روش پرس ایزواستاتیک سرد می‌شود و قطعات خارج شده از قالب دارای استحکام خام بسیار بالایی هستند، از جمله مزایای رقابتی محصول تولیدی نسبت به نمونه‌های موجود در بازار و حتی نسبت به نمونه‌های وارداتی می‌توان به تلورانس ابعادی بسیار پایین و دقت ابعادی بالا، مقاومت به شوک حرارتی، مقاومت به خوردگی و طول عمر بالاتر اشاره کرد.

حسین‌زاده یزدی افزود: بین کشورهای خارجی قصد داریم در روسیه، سوریه و عراق بازارمان را گسترش دهیم و وارد بازار نیروگاهی و فولادی آن‌ها شویم و در حال حاضر هم با یک شرکت نیروگاهی عراقی در حال توافق برای همکاری هستیم.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۷
کد مطلب: 48278
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا