با وجود بحران تامین مواد اولیه برای فولادسازان؛

صادرات سنگ آهن هنوز ادامه دارد

خبرگزاری ایلنا , 6 آذر 1398 ساعت 10:36

نشست شرکت‌های بزرگ فولادی کشور با محوریت تأمین پایدار سنگ‌آهن، بررسی چالش‌های موجود و راهکارهای آن و همچنین تنظیم بازار و بومی سازی با حضور بهرام سبحانی رییس هیات مدیره ذوب آهن اصفهان و انجمن تولید کنندگان فولاد ایران، مهندس منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان، حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه و تنی چند از دیگر مدیران عامل شرکت های فولادی کشور و اعضای هیات مدیره انجمن در انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار شد.


به گزارش ماین نیوز، منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب‌ آهن اصفهان با تأکید بر اینکه تأمین سنگ ‌آهن دانه‌بندی برای ذوب‌آهن تبدیل به بحران شده است، گفت: خام فروشی در همه جای دنیا مورد نکوهش است. مقام معظم رهبری هم بر مقابله با خام فروشی تاکید کرده اند. نیاز داخلی به سنگ آهن هم که تشدید شده است. با این اوصاف چرا صادرات سنگ آهن هنوز پابرجاست؟

وی افزود: با اشاره به اینکه علی رغم وضع عوارض صادراتی سنگ آهن همچنان صادرات این ماده اولیه ادامه دارد گفت: عوارض ۲۵ درصدی که برای صادرات سنگ‌آهن تصویب ‌شده‌ به هیچ عنوان بازدارنده نیست و پیشنهاد ما وضع عوارض ۴۰ درصدی است.

شراکت معادن سنگ آهن با فولاد سازان به توازن زنجیره فولاد کمک می کند

بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و رئیس هیات مدیره ذوب آهن اصفهان نیز در این نشست با اشاره به اینکه ریشه عدم تامین پایدار سنگ آهن برای فولادسازان را باید در خصوصی سازی نادرست دنبال کرد، گفت: چندین سال قبل انجمن نسبت به ورود معادن به فولادسازی هشدار داد. در آن زمان هنوز مشکل تامین سنگ آهن واحدهای فولادی اینقدر شدید نشده بود و معادن در ابتدای توسعه فعالیت خود به سمت پایین دست بودند، اما متاسفانه توجه لازم نشد و منافع بنگاهی جای منافع ملی را گرفت.

سبحانی افزود : در همین شرایط فعلی هم که واحدهای فولادی وابسته به شرکت های بزرگ سنگ آهنی یکی پس از دیگری افتتاح می شود، راهکارهای مختلفی ارائه داده ایم که نقطه مشترک آن ها، شراکت سنگ آهنی و فولادسازان است چرا که گره زدن منافع این دو بخش، به توازن زنجیره کمک می کند.

مهندس حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه نیز با تاکید بر اینکه ما نباید دغدغه تأمین سنگ‌آهن داشته باشیم، گفت: از دولت و مجموعه وزارت صمت این انتظار را داریم که برنامه‌ریزی لازم برای تأمین سنگ‌آهن ما را انجام دهند.

وی ادامه داد: انجمن نیز باید در این زمینه نقش صنفی خود را ایفا کند و زمینه لازم برای رفع چالش های این مسیر را فراهم آورد.

علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان نیز در این نشست با اشاره به قیمت گذاری تولیدات در بورس گفت: اگر در بورس کالا سرکوب قیمتی روی شمش اعمال نشود و قیمت شمش بر اساس عرضه و تقاضای واقعی کشف شود، صرفه اقتصادی در زنجیره فولاد برای عرضه سنگ آهن به بازار داخل ایجاد می‌شود.

وی افزود: صرفه اقتصادی در زنجیره فولاد با تعیین قیمت شمش بر اساس عرضه ایجاد خواهد شد چرا که قیمت داخلی سنگ آهن، تابعی از قیمت شمش فولاد خوزستان است. لذا در کنار وضع عوارض لازم است دولت قیمت شمش در بورس کالا را نیز واقعی کند تا گرایش به صادرات سنگ آهن کاهش یابد.

نظارت بیشتر از طرف معاونت معدنی وزارت صمت

همچنین کسری غفوری مدیر عامل فولاد خراسان در این نشست درباره تامین مواد اولیه برای شرکت های فولادی گفت: معاونت معدنی وزارت صمت برای تامین سنگ آهن مورد نیاز فولادسازان یک جدول ابلاغ کرده است اما لازم است نظارت بیشتری بر اجرای این سهمیه ها داشته باشد.

وی افزود: همچنین فولاد خراسان ضمن دفاع از اقدام دولت در وضع عوارض صادراتی سنگ آهن، پیشنهاد می کند دولت یک کمیته کارشناسی را به صورت فوری مأمور رسیدگی به این موضوع بکند تا این کمیته یک بسته عملکردی مشخص ارائه نماید.


کد مطلب: 48258

آدرس مطلب: http://www.minews.ir/fa/doc/news/48258/صادرات-سنگ-آهن-هنوز-ادامه

ماین نیوز
  http://www.minews.ir