گروه معادن مس
 
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران:
انتقال ۲۰ درصد از فضای وارداتی ترکیه به آذربایجان شرقی، جزو اهداف اصلی مس ایران است
گروه معادن >مس - مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این‌که کشور ترکیه سالی ۵۰۰ هزار تن مس کاتدی وارد کشورش می کند، گفت: این کشور این واردات را از ازبکستان و قزاقستان انجام می دهد، انتقال حداقل 20 درصد از فضای وارداتی ترکیه به آذربایجان شرقی، جزو اهداف اصلی مس ایران است.
 
به گزارش ماین نیوز، اردشیر سعد محمدی در اختتامیه هفتمین نمایشگاه رینوتکس 2019، با بیان این‌که شرکت مس ایران در آذربایجان شرقی یک میلیارد دلار سرمایه گذاری در 17 پروژه را داشته است، اظهار کرد: حدود 12 هزار میلیارد تومان فعالیت شروع کردیم که امیدواریم این نتایج ظرف سه سال آتی به تولید منجر شود.

وی ادامه داد: در حال حاضراتفاقی که رخ می‌دهد، باعث ایجاد گردش نقدینگی هفت هزار میلیارد تومان در سال برای مس سونگون خواهد بود، در سال 98، آهک و معدن آهک اهر نیز جافتتاح می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از آغازعملیات فاز سوم کنسانتره‌ی مس سونگون به میزان 150 هزار تن، خبر داد و گفت: براین اساس ذخایر اکتشافات به طور جدی و میلیاردی بالا می‌رود.

وی با بیان این‌که راه اندازی ذوب و پالایش 100 هزار تنی سونگون به زودی عملیاتی می‌شود، گفت: راه اندازی ذوب و پالایش ۱۰۰ هزار تنی سونگون بحث دیرینه‌ای برای این منطقه بود که قطعا در آینده‌ای نزدیک شاهد اجرای آن خواهیم بود.

سعد محمدی با اشاره به مباحث مربوط به رونق ساخت تولید در بحث قطعه سازی، گفت: تاکنون ساخت 1710 قطعه برای سال 98 در دستور کار قرار گرفته است، حدود 1090 قطعه در استان توسط شرکت‌های فناور به طور مهندسی معکوس کار می‌شود.

وی با بیان این‌که مس ایران با هشت شرکت فناور عقد قرارداد کرده است، گفت: برای هریک از این شرکت‌ها مشخص شده که چه قطعاتی از لحاظ زمانی موردنیاز است تا بتوانیم به طور سریع به خواسته‌های مورد نظر دست یابیم.

وی با بیان این‌که طی سال ۹۷، ۱۰۷۲ قطعه برای مس ایران ساخته شد که ارزشی بالغ بر 220 میلیارد تومان داشت، افزود: 161 قطعه ساز درآذربایجان شرقی این عملیات را برای مس ایران اجرایی کردند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با تاکید بر این‌که شرکت ملی مس ایران از تمامی سازندگان داخلی به ویژه در آذربایجان شرقی حمایت قطعی می‌کند تا بتواند قطعات را بسازند، گفت: شرکت مس ایران در زمینه‌ی حمایت، از نطر مالی کوچک‌ترین دغدغه‌ای برای سازندگان نخواهد داشت و در اسرع وقت مطالبات را پرداخت خواهد کرد.

وی بیان کرد: ما حاضریم اطلاعات هر سیستم که در کشورهای خارجی ساخته می‌شود را در اختیار سازندگان کشور قرار دهیم.

سعد محمدی با بیان این‌که مس اولین عنصر استراتژیک برای سرمایه گذاری است، افزود: طی ۱۰ سال آینده، 30 درصد خودروها به طور برقی تولید خواهد شد، با توجه به این‌که در خودروهای برقی ۸۹ کیلوگرم مس مصرف می شود، تقاضا برای مس تا پنج سال آینده دو و نیم میلیون تن افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۹، ۳۹ درصد انرژی مصرفی دنیا از بخش نفت است، پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۵۰ میزان مصرف نفت به ۱۳ درصد کاهش و میزان مصرف انرژی به ۴۹ درصد افزایش پیدا می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این‌که سرمایه گذاری در بخش مس سود ده و منطقی است، گفت: در سال 2018، 99 درصد بنگاه‌های مس جهان سود ده بوده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۹
کد مطلب: 48233
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا