گروه معادن فلزات گرانبها
 
طرح توسعه طلای ساریگونی کردستان به‌زودی کلید می‌خورد
گروه معادن >فلزات گرانبها - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: طرح توسعه معدن طلای ساریگونی همزمان با سفر آینده رئیس جمهوری به این استان اجرایی می‌شود تا کردستان با تولید بیش از ۵۰ درصد طلای کشور، رتبه نخست در این حوزه را به خود اختصاص دهد.
 
به گزارش ماین نیوز، محمد ده‌وزمی روز چهارشنبه در نشست کارگروه معدن زیرمجموعه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی کردستان با اشاره به اینکه میزان اشتغالزایی معدن طلای ساریگونی قروه یک هزار و ۴۰۰ نفر است، اظهار کرد: طرح توسعه این معدن در این سفر به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه ۴۰۳ پروانه بهره‌برداری واحدهای معدنی در استان صادر شده که از این تعداد ۱۵۰ معدن فعال است، اضافه کرد: ۱۰۷ واحد معدنی سنگ لاشه در استان دیگر فعالیت ندارند و ۱۰۳ پروانه هم به دلیل فعال نبودن باطل شدند.

دره وزمی با بیان اینکه میزان ذخیره قطعی واحدهای معدنی استان ۶۴۴ میلیون تن است، یادآور شد: اشتغال اسمی واحدهای معدنی استان کردستان هم ۱۰۴ هزار نفر است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان مساحت کل پروانه‌های بهره‌برداری واحدهای معدنی استان را ۴۴۷ کیلومتر مربع اعلام کرد و گفت: ۱۶.۶ کیلومتر مربع مجموع مساحت سینه‌کار (درگیر استخراج) است.

دره‌وزمی با بیان اینکه ۶۲ پروانه اکتشاف هم به وسعت ۱۱۴.۴ کیلومتر مربع در استان صادر شده است، تاکید کرد: ۱۷ گواهی کشف صادر شده که مجموع ذخایر آنها حدود ۴۰ میلیون تن است و چهار پهنه اکتشافی در استان نیز تعریف شد که در سه پهنه پرواز ژئوفیزیک انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه مساحت این چهار پهنه ۱۲ هزار و ۷۲۰ کیلومتر مربع است، اظهار داشت: ۴۴ درصد کل مساحت استان تحت مطالعات نوین اکتشافی قرار گرفته است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۵
کد مطلب: 48219
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا