عوارض ۲۵ درصدی بر صادرات سنگ آهن و علنا "هیچ"

سايت خبری بورس نیوز , 4 آذر 1398 ساعت 10:51

وضع عوارض نتیجه‌ای برای مصرف‌کنندگان عمده مواد آهن‌دار تا این لحظه در بر نداشته به عبارتی، خروجی این عوارض برای مصرف‌کنندگان عمده داخلی، تقریبا هیچ بوده است.


به گزارش ماین نیوز، محمد جعفر صالحی معاون خرید شرکت ذوب آهن اصفهان گفت: معادن و ذوب آهن به مثابه یک پیکر، ایجاد شده تا در جهت خدمت انجام وظیفه کند و با راه اندازی فولاد مبارکه، توسعه تخصصی در دستور کار قرار می‌گیرد و بارقه‌های امید به صنعتی شدن روز افزون می‌شود.

وی ادامه داد: عدم توزیع عادلانه سود در چرخه معدن تا فولاد، باعث تجمع ثروت در بخش معدن می‌گردد و همین می‌شود نقطه آغاز توسعه عمودی و ورود معادن به بخش‌های پایین دستی فولاد و مسئولین امر ملی و منطقه‌ای بی‌صبرانه منتظر افتتاح و آیین بریدن روبان و تیتر یک اخبار شدند. غافل از اینکه هدف اصلی و غایی معادن، تامین خوراک واحد‌های پایین دستی فولاد بوده، نه ورود به چرخه تولید فولاد.

عوارض 25 درصدی بر صادرات سنگ آهن ، بی اثر ، عقیم و نیازمند افزایش
معاون خرید شرکت ذوب‌آهن افزود: با رشد غیرقابل باور تولید فولاد کشور چین، سیل درخواست مواداولیه به سوی ایران سرازیر شد و با تشدید تحریم و پرش‌های گاه و بیگاه نرخ ارز، جذابیت پاسخگویی به این درخواست‌ها چندین برابر شد که با تحریم بانک‌های ایران و کاهش ارزش پول ملی، راه خروج سرمایه در صادرات مواد اولیه خودنمایی کرد.

صالحی گفت: عدم پاسخگویی معادن عمده به نیاز‌های تولیدکنندگان عمده فولاد به دلیل ارائه قیمت اغوا کننده توسط تجار صادرکننده مواد اولیه، به مرور کفه ترازو را به نفع صادرات سنگین کرد و با راه‌اندازی واحد‌های پایین دستی توسط معادن و اولویت دادن به نیاز خود به جای انجام تعهد به غیر، دولت را وادار به وضع عوارض به صورت پلکانی کرد گرچه فریاد فولادسازان در مقابل بلندگو‌های صادرکنندگان به گوش کسی نرسید تا این که با ورود دیرهنگام، اما قابل تقدیر معاونت معدنی وزارت صمت، آرامشی نسبی در بازار مواد اولیه، خصوصا مواد آهن دار حاکم شد.

وی تصریح کرد: با دستور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور مبنی بر هماهنگی قبل از اقدام با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی امیدی دوباره در تجار صادرکننده سنگ آهن ایجاد شد و قبل از این دستور بی‌سابقه یا حداقل کم‌سابقه، مذاکراتی در رابطه با تامین سنگ آهن با مصرف کنندگان عمده انجام می‌شد، اما پس از آن، سپردن تقدیر به زمان بهترین راه حل شد و اینک همه چشم به راه آذر و اتمام مهلت دو ماهه هستند تا تجدید نظری در عوارض ۲۵ درصدی به عمل آید.

معاون خرید شرکت ذوب‌آهن تاکید کرد: وضع عوارض نتیجه‌ای برای مصرف‌کنندگان عمده مواد آهن‌دار تا این لحظه در بر نداشته به عبارتی، خروجی این عوارض برای مصرف‌کنندگان عمده داخلی، تقریبا هیچ بوده است. خرید با قیمت بالاتر از قیمت صادراتی هم غوغا‌سالاران منتفع از صادرات را به چشم پوشی از صادرات وا نمی‌دارد چه برسد به اندک عوارضی که همه مسئولین در عدم توان بازدارندگی آن یقین دارند چراکه هم قابلیت تسهیم بین خریدار و فروشنده را دارد و هم جذابیت‌ها و اهداف آتی مستتر در صادرات این میزان عوارض را بی رنگ و بی اثر کرده است.

صالحی اضافه کرد: وضع عوارض بر صادرات مواد اولیه آهن دار نه تنها به معادن کوچک مقیاس زیان وارد نمی‌کند که می‌تواند دست واسطه‌ها را هم از این بازار کوتاه و فرصتی جهت دسترسی مستقیم به مصرف کننده نهایی ایجاد کند.

وی با اشاره به انتقادات وسیع به این شرکت، افزود: علی‌رغم ورود هجمه‌های سنگین علیه شرکت ذوب آهن اصفهان، تا این لحظه هیچ انتفاعی از وضع عوارض صادراتی، به ذوب آهن اصفهان واصل نشده است؛ صادرات مواد خام، باعث خروج سرمایه ملی و حذف فرصت اشتغال در واحد‌های پایین دستی، ایجاد رونق، و اشتغال در کشور وارد کننده می‌گردد.

معاون خرید شرکت ذوب‌آهن در پایان گفت: صادرات کالا با ارزش افزوده بالاتر، موجب ارز آوری بیشتر می‌شود که در شرایط فعلی ضروت بسیار دارد چرا که نیاز به تامین ارز بیش از هر زمان دیگری اولویت دارد.

صادرات مواد اولیه خام به مثابه هدر دادن تک تک گلوله‌های موجود در شرایط جنگ اقتصادی بوده و صادرات غیر نفتی می‌تواند جایگزین وابستگی اقتصاد به نفت باشد به شرط آنکه همه فرصت‌های موجود را با خام فروشی نسوزانیم.


کد مطلب: 48212

آدرس مطلب: http://www.minews.ir/fa/doc/news/48212/عوارض-۲۵-درصدی-صادرات-سنگ-آهن-علنا-هیچ

ماین نیوز
  http://www.minews.ir