گروه معادن سنگ آهن
 
محمود نوریان، چهل سال ایستادگی در معدن
۲۰ آبان ماه خاطر ساز برای مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو «کچاد»
گروه معادن >سنگ آهن - ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۸ دو اتفاق مهم و تاریخی را برای محمود نوریان مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو رقم زد. وی ۴۰ سال پیش در ۲۰ آبان ماه ۵۸ وارد فعالیت های معدنی بطور رسمی شد و این موضوع همزمان با بهره برداری رسمی از کارخانه ۱.۵ میلیون تنی آهن اسفنجی توسط رییس جمهور روحانی مصادف شد.
 
به گزارش ماین نیوز به نقل از می متالز، نوریان ۲۰ آبان ماه امسال بطور رسمی وارد ۴۰ سال فعالیت معدنی خود شده است. این مرد خستگی ناپذیر با پشتکار و اراده ستودنی همواره در کنار معدن و سنگ آهن مقتدرانه ایستاده است.

محمود نوریان از مرداد ماه سال 1383 سکان هدایت شرکت معدنی و صنعتی چادرملو را در حالی بدست گرفت که این شرکت تنها با 3 خط تولید در معدن چادرملو اقدام به تولید چهار و نیم میلیون تن کنسانتره سنگ آهن می نمود. وی از بدو ورود با نگرش توسعه بخشی در فعالیت های شرکت و با همراهی هیات مدیره و مدیران مجموعه علاوه بر احداث و راه اندازی 2 خط تولید جدید کنسانتره، راندمان تولید 5 خط فرآوری را از هفت و نیم میلون تن به 10 و نیم میلیون تن افزایش داد. در عین حال سنگ بنای مجتمع عظیم صنعتی چادرملو در 25 کیلومتری اردکان یزد نیز گذاشته شد.

با ساخت و راه اندازی کارخانه گندله سازی چادرملو از این پس بخشی از کنسانتره تولیدی شرکت برای تولید 3 میلیون و 400 هزار تن گندله آهن به این واحد صنعتی منتقل می گردید. با ترسیم چشم اندازه روشن تر برای این واحد معدنی و صنعتی با هدف تکمیل زنجیره تولید فولاد. چادرملو با مشارکت در 2 طرح فولادی اقدام به راه اندازی واحد آهن اسفنجی و کارخانه شمش فولادی شرکت آهن و فولاد ارفع هر یک با ظرفیت 800 هزار تن در سال و واحد تولید آهن اسفنجی شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان با ظرفیت 800 هزار تن در سال به توسعه طرح های خود در مجتمع صنعتی ادامه داد.

اول فروردین ماه سال 1333 در محله رستم آباد شمیران متولد شده و دوره ابتدایی را در مدرسه نادر افشار در همان محله و دبیرستان را در مدرسه جم قلهک با اخذ دیپلم ریاضی سپری کرده است. خرداد ماه سال 1351 در رشته مهندسی معدن دانشکده فنی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل و در آبان ماه 1358 هم با مدرک فوق لیسانس فارغ التحصیل گردید.

در بیستم آبان ماه سال 1358 بصورت آزمایشی به استخدام شرکت کل معادن و ذوب فلزات ایران درآمد و به مدت 3 ماه در معدن گچ ساران خدمت کرد. بعد از آن به معدن مس عباس آباد شاهرود منتقل و به عنوان رئیس معدن تا پایان شهریور 1359 مشغول بکار بود. پس از آن، در آغازین روزهای جنگ تحمیلی به اداره معادن کرمان منتقل و به مدت یک سال ریاست اداره معادن کرمان را بر عهده گرفت. سپس به شرکت معادن زغال سنگ البرز شرقی که آن زمان تابعه شرکت ملی فولاد ایران بود، منتقل گردید. حدود 8 ماه رئیس معدن “ممدویه” بود و پس از آن به معدن “طزره” می رود و تا سال 1371، سمت‌های مختلفی از جمله رئیس معادن بزرگ طزره را برعهده داشت. دوره کارآموزی حین خدمت خود را به مدت ده ماه در عمیق ترین معدن زغال سنگ جهان بنام معدن Preussag Anthrasit واقع درشهر Ibbenburen آلمان می گذراند و پس از بازگشت ابتدا به معاونت معدنی البرز شرقی و سپس از اوایل سال 1373 بعنوان مدیرعامل این شرکت منصوب و تا اواخر سال 1380 در این سمت انجام وظیفه می کند.

محمود نوریان از دی ماه 1380 تا آخر مرداد ماه 1383 بعنوان عضو هیات مدیره و قائم مقام مدیر عامل در شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در تهران فعالیت می کند و از اول مرداد همان سال تا کنون بعنوان مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو مشغول بکار می باشد.

وی از اعضای فعال انجمن ها و نهادهای تخصصی از جمله سازمان نظام مهندسی معدن، انجمن مدیران صنایع کشور، اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی ایران،‌ خانه معدن، وانجمن سنگ آهن و فولاد نیز می باشد.

محمود نوریان طی دهه هشتاد مدرس درس تهویه در معادن در دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب بود.تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۱
کد مطلب: 48172
 
مرجع : می متالز