گروه معادن مس
 
همزمان با سفر رئیس جمهور به استان کرمان صورت می گیرد:
افتتاح ۵ پروژه صنعتی و زیست محیطی مجتمع مس سرچشمه
 
به گزارش ماین نیوز، دکتر اردشیر سعدمحمدی با اعلام این خبر اظهار کرد: با سفر دکتر حسن روحانی ریاست محترم جمهور و هیئت دولت به استان کرمان، 5 پروژه بزرگ صنعتی و زیست محیطی روز سه شنبه 21 آبان ماه از طریق ویدئوکنفرانس به دستور رئیس جمهور و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجتمع مس سرچشمه به بهره برداری خواهد رسید.

وی با بیان جزئیات این طرحها، افزود: کارخانه اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه با تولید سالیانه 610 هزار تن اسید سولفوریک و با اشتغالزایی مستقیم برای 200 نفر مهمترین طرحی است که به دست رئیس جمهور محترم افتتاح می شود.
وی با بیان اینکه برای احداث کارخانه اسید سولفوریک مجتمع مس سرچشمه 110 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و 450 میلیارد سرمایه گذاری ریالی انجام شده است، ادامه داد: احداث این پروژه بزرگ در کاهش آلایندگی هوا سهم بسزایی داشته و از طرفی صنایع پایین دستی که تولید کننده کودشیمیایی است نیز تقویت خواهند شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران بیان کرد: پروژه افزایش ظرفیت تیکنرهای باطله شماره یک و دو و اصلاح تیکنر شماره 4 که ظرفیت استحصال آب از باطله کارخانجات تغلیظ به میزان 5.7 میلیون دیگر پروژه ای است که در سفر ریاست محترم جمهور به استان کرمان مترمکعب در سال را دارد با سرمایه گذاری 250 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.

سعدمحمدی با بیان اینکه طرح نوسازی کوره آند و چرخ ریخته گری شماره 4 کارخانجات ذوب افتتاح خواهد شد، عنوان کرد: با بهره برداری از این پروژه که برای آن 7 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و 39 میلیارد سرمایه ریالی هزینه شده است ظرفیت کوره تا پالایش 250 تن در هر سیکل کار و ظرفیت چرخ به ریخته گری تا 50 تن بر ساعت افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران افزود: با بهره برداری از پروژه افزایش ظرفیت و اصلاح سیستم نوار انتقال سنگ خردایش شده نیز ظرفیت انتقال ماده معدنی به کارخانجات تغلیظ از 4750 تن به 5500 تن در ساعت افزایش خواهد یافت که برای این پروژه 4 میلیون یورو سرمایه گذاری ارزی و 12 میلیارد سرمایه گذاری ریالی شده است.

سعدمحمدی به پروژه پنجم مورد افتتاح در مجتمع مس سرچشمه توسط رئیس جمهور اشاره و اظهار کرد: پروژه سیستم هاي هوشمند هشدار دهنده و بهینه سازی و مدیریت ناوگان معدن و سیستم ضدتصادم ماشین آلات معدن با هوشمندسازی و مدیریت بالغ بر 20 دستگاه شاول و 120 کامیون معدنی با سرمایه گذاری ارزی 3 میلیون یورو و سرمایه ریالی 2 میلیارد ریال در مجتمع مس سرچشمه افتتاح می شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه این طرحها در حوزه معاونت توسعه مجتمع مس سرچشمه به بهره برداری خواهند رسید، تصریح کرد: سرمایه گذاری این طرحها که به اشتغال مستقیم 200 نفر می انجامد، در مجموع 124 میلیون یورو و 753 میلیارد ریال است.

سعدمحمدی با بیان اینکه افتتاح این طرح‌ها در توسعه و شکوفایی بیشتر اقتصاد منطقه و همچنین تبدیل صنعت مس به صنعت سبز نقش موثری خواهد داشت، خاطرنشان کرد: امیدواریم با برنامه‌ریزی‌ها شرکت ملی صنایع مس ایران ظرف چند سال آینده به شرکت نخست صنعتی و معدنی کشور تبدیل شود؛ چراکه شرکت مس هم‌ پتانسیل آن را دارد، هم متخصصین آن را دارد و هم استحقاق آن را دارد که در رتبه نخست قرار بگیرد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۶
کد مطلب: 48167
 
مرجع : مجتع مس سرچشمه