گروه معادن
 
بهره‌برداری از خط کامل عناصر نادرخاکی تا پایان آذرماه
آمادگی برای احصاء نیازهای پژوهشی معادن کوچک و متوسط
گروه معادن - مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با هدف اجرای تحقیقات کاربردی بر روی مواد معدنی به منظور تبدیل مواد معدنی استخراج شده در معادن به مواد قابل مصرف در صنعت، از طریق روش‌های آزمایشگاهی و تست‌های نیمه صنعتی (پایلوت) و تهیه فلوشیت صنعتی انجام کار برای انواع مواد معدنی فلزی و غیر فلزی فعالیت می کند.
 
به گزارش ماین نیوز، مجید وفایی‌فرد، مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با اشاره به تفاهم نامه های منعقده اخیر با انجمن فولاد، سازمان نظام مهندسی معدن، خانه معدن و جهاد دانشگاهی برای توسعه همکاری‌ها و پژوهش‌های کاربردی در حوزه فرآوری گفت: طرح عناصر نادرخاکی برای اولین بار به صورت پایلوت و در مقیاس نیمه صنعتی در مرکز تحقیقات در حال انجام است، بخش فیزیکی آن تمام شده و تا پایان آذر ماه سال‌جاری خط کامل به بهره‌برداری خواهد شد. همچنین دو طرح بزرگ تحقیقاتی با فولاد مبارکه و یک طرح هم در بخش پایش آلایندگی ها و خدمات زیست محیطی در شرف اجرایی شدن است.

وی افزود: همچنین در راستای اجرایی شدن تفاهم نامه فیمابین نظام مهندسی معدن و خانه معدن ایران و مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی که به فراهم نمودن بستر همکاری در زمینه های مختلف پژوهشی و رفع معضلات موجود در صنایع معدنی اشاره دارد، و مکاتبات انجام شده با ایمیدرو در خصوص اجرایی شدن تفاهم نامه ها، هماهنگی‌های لازم انجام شده تا به‌منظور احصاء نیازهای پژوهشی معادن کوچک و متوسط در زمینه فرآوری مواد معدنی ، متقاضیان موارد را به‌نحو مقتضی در قالب فرم نیازسنجی پیشنهادی، برای ۲ نهاد فوق الذکربه این مرکز اعلام فرمایند تا اقدامات بعدی جهت اجرایی شدن فرایند با هماهنگی ایمیدرو صورت پذیرد.

وی ادامه داد: مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی، طی سالیان متمادی، کار آنالیر نمونه های اکتشافی ایمیدرو را انجام می دهد. اکتشاف امروز یکی از اولویت های اصلی ایمیدرو است. سال گذشته مرکز، بر روی حدود 30هزار نمونه آنالیز انجام داده است

مدیر مرکز تحقیقات فرآوری اظهار کرد: در بخش خدمات، آزمایشگاه مرکز در خاورمیانه و ایران منحصر به فرد است، که در بخش اکتشاف و فعالیت‌های اکتشافی خدمات خوبی به سازمان ها ارائه می دهد. در بخش تحقیقات نیز، 150 پروژه تحقیقاتی در بخش دولتی و خصوصی و خصولتی درسال گذشته بانجام رسیده است

وی در پایان یادآور شد: اولویت مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی، توسعه فناوری و توسعه تحقیقات کاربردی است، و قصد این را نداریم که به صورت تک بعدی آن هم صرفا در بخش خدمات فعالیت کنیم.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۸
کد مطلب: 48147
 
مرجع : اقتصاد آنلاین