گروه معادن
 
نیمی از معادن مازندران غیرفعال است
تشکل کارگروه ایمنی معادن
گروه معادن - رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مازندران، گفت: از 256 معدن ثبت شده استان تنها 117 معدن فعال است و بقیه غیر فعال هستند.
 
به گزارش ماین نیوز، سید مجتبی مرتضوی ظهر امروز در جمع خبرنگاران استان مازندران، اظهار کرد: 7 هزار و 562 معدن فعال در کشور داریم که سهم استان 256 معدن است که عدد چندان بزرگ نیست.

وی اضافه کرد: ظرفیت معدنی مازندران بسیار بیشتر است، 16 ماده معدنی کشف شده در استان است که در حال حاضر تمرکز آن روی ذغال سنگ، شن و ماسه به مقدار کمتر آهک، سیلیس و فلورین استخراج می‌شود و سایر ماده‌های معدنی به دلیل ملاحظات زیست محیطی استخراج نمی‌شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران اضافه کرد: از 256 معدن استان تنها 117 معدن فعال بوده و بیش از 100 معدن غیر فعال در استان است که باید به سمت فعال شدن معادن ثبت شده باید حرکت کنیم.

این مسؤول با اعلام اینکه هر معدن موظف است یک کارشناس را به عنوان مسؤول فنی به کار بگیرد، افزود: تنها 80 معدن داری مسؤول فنی است که 40 معدن فاقد مسؤول فنی است.

مرتضوی خاطرنشان کرد: در استان مازندران نظام مهندسی معدن کارگروه و کمیته ایمنی برای جلوگیری از حوادث معدنی تشکیل شده به وزارت صنعت و به سازمان مرکزی خبر تشکیل این کمیته اطلاع داده شده است، با توجه به مشکلاتی که در معادن استان داریم نیاز به پایگاه امداد و نجات معدنی داریم که در حال حاضر یک پایگاه باید به صورت اورژانسی ایجاد شود.

وی با اشاره به بازدیدهای دوره‌ای انجام شده در سطح معادن استان، افزود: در استان مازندران همدلی برای جلوگیری از حوادث معدن به ویژه در ذغال سنگ باید ایجاد شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران ادامه داد: اداره صنعت، استانداری، وزارت کار، نظام مهندسی، منابع طبیعی، محیط زیست، انجمن مهندسی معدن باید در کنار هم دیگر نسبت به تشکیل کارگروه ایمنی معادن تشکیل دهند.

این مسؤول با اعلام اینکه معادنی زیادی در استان داریم که غیر فعال است، افزود: برای بازگشایی کوچک مقیاس به صورت جدی باید ورود پیدا کنیم.

مرتضوی اضافه کرد: در صورت تشکیل کارگروه ایمنی در معادن استان امکان بکارگیری 200 نفر از کارشناسان را فراهم می‌کند.

وی با اعلام اینکه نظام مهندسی هزار و 400 نفر عضو دارد، گفت: افراد بسیار با تجربه و دارای توان علمی بالا عضو این مجموعه هستند که می‌توانیم از این ظرفیت به صورت جدی‌تر استفاده کنیم.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۸
کد مطلب: 48094
 
مرجع : خبرگزاری فارس