گروه معادن مس
 
معدن بزرگ مس طارم آمادۀ افتتاح است
لطفاً یکی از مقامات به قزوین بیاید
گروه معادن >مس - معدن مس طارم، یکی از بزرگ‌ترین فرصت‌های اقتصادی استان قزوین است که قرار بود در بهار سال جاری افتتاح شود اما هنوز این اتفاق نیفتاده، معاون عمرانی استانداری نیز می‌گوید: امور اجرایی معدن مس طارم‌سفلی به پایان رسیده است و برای افتتاح آن لازم است یکی از مقامات کشوری در قزوین حضور داشته باشند.
 
به گزارش ماین نیوز، مس طارم که به گفته کارشناسان یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های مس در کشور است، متعلق به بخش خصوصی است؛ این معدن قرار است با ظرفیت تولید 10 هزار تن مس در سال، چیزی نزدیک به 450 تا 500 نفر اشتغال مستقیم و 2 هزار نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کند. برای راه‌اندازی معدن مس طارم قریب به 170 میلیارد تومان از طریق بخش خصوصی سرمایه‌گذاری صورت گرفته و با توجه به برخورداری از صنایع پایین دستی، می‌تواند اشتغال منطقهٔ طارم را حل کند و معضل بیکاری آن منطقه را مهار کند. پیش از این معاون وقت هماهنگی امور اقتصادی استانداری قزوین در اسفندماه سال گذشته از افتتاح این معدن تا بهار 98 خبر داده بود، منوچهر حبیبی پس از آن در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد این معدن احتمالاً به زودی با سفر رئیس‌جمهور به قزوین افتتاح خواهد شد. اما با فرارسیدن هشتمین ماه سال هم‌چنان تکلیف افتتاح معدن مس طارم مشخص نیست.

علی فرخزاد، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قزوین گفت: امور اجرایی معدن مس طارم‌سفلی که دومین معدن تولید مس در کشور است، به پایان رسیده و برای افتتاح آن لازم است یکی از مقامات ملی مانند آقای جهانگیری، آقای نوبخت یا آقای رئیس‌جمهور در محل پروژه حضور داشته باشند، زیرا این پروژه یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های استان است.

وی افزود: این پروژه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است و مدیریت آن توسط این بخش انجام می‌شود، طی ماه‌های اخیر این پروژه با مشکلات تأمین برق، مشکلات بانکی و نیز مشکلات تأسیساتی همراه بود که با همکاری دستگاه‌های مختلف این مشکلات حل شده است و اکنون تنها باید یک برنامهٔ افتتاح برای این پروژه گذاشته شود که آن هم منتظر یکی از مقامات ملی برای افتتاح است.

فرخزاد اظهار کرد: البته این پروژه از خرداد ماه ۹۸ به‌صورت آزمایشی فعالیت خود را آغاز نموده است.

معدن مس طارم‌سفلی دومین معدن مس کاتدی کشور و با ظرفیت تولید بیش از 10 هزار تن مس در سال است که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی آغاز به کار کرده و در صورت افتتاح، برای 500 نفر به‌طور مستقیم و برای ۲ هزار نفر به‌طور غیرمستقیم اشتغال‌زایی می‌کند. این معدن پس از معدن مس کرمان، دومین معدن تولید مس در کشور است. پیش از این منوچهر حبیبی، معاون وقت امور اقتصادی استانداری قزوین در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، خبر از افتتاح این معدن مس در بهار 98 داده بود. حالا باید امیدوار بود یکی از مقامات ترازاول کشور به قزوین سفر کند و این معدن با ظرفیت اقتصادی فوق‌العاده رسماً آغاز به کار کند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۴
کد مطلب: 48087
 
مرجع : خبرگزاری فارس