گروه صنایع معدنی آلومینیوم
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس:
مدرن‌ترین مجتمع آلومنیوم خاورمیانه امسال در لامرد افتتاح می‌شود
گروه صنایع معدنی >آلومینیوم - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس اعلام کرد که مجتمع آلومنیوم لامرد به عنوان مدرن‌ترین کارخانه تولید آلومینیوم خاورمیانه، تا پایان امسال آماده افتتاح خواهد شد.
 
به گزارش ماین نیوز، حمیدرضا ایزدی، پنجشنبه ۹ آبان در حاشیه بازدید از پروژه‌های سند پیشران توسعه واقع در جنوب استان فارس، گفت: مجتمع آلومینیوم لامرد به عنوان مدرن ترین در خاورمیانه و چهارمین کارخانه تولید شمش آلومینیوم کشور، اکنون و در فاز اول، با پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد همراه است.

ایزدی با بیان اینکه این پروژه زنجیره تامین صنایع پایین دستی و کامل شدن چرخه فعالیت‌های صنعتی را در زمینه تولیدات آلومینیومی به دنبال دارد و منجر به پیشرفت شهرستان لامرد، استان فارس و نواحی پیرامونی خواهد شد، گفت: این مجتمع در منطقه ویژه صنایع انرژی بر شهرستان لامرد با میزان سرمایه گذاری ۱۲۰ هزار میلیارد ریال و اشتغال یک هزار و ۲۰۰ نفر با مشارکت ۴۹ درصدی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و ۵۱ درصدی شرکت سرمایه گذاری غدیر در مراحل پایانی احداث است.

وی با یادآوری اینکه با بهره برداری کامل مجتمع آلومینیوم لامرد، رتبه و جایگاه ایران در زمینه تولید این محصول در جهان ارتقا می یابد، اضافه کرد: این کارخانه به عنوان یکی از عوامل توسعه فعالیتهای اقتصادی بسیاری از صنایع کشور محسوب می شود که در فاز نخست برای تولید سالیانه ٣٠٠ هزار تن شمش آلومینیوم طراحی شده است و با تکمیل فازهای نهایی به ظرفیت یک میلیون تن در سال می رسد.

ایزدی با اشاره به نقش اساسی صنایع مهمی از جمله فولاد، آلومینیوم و سیمان ، صنایع پایین دستی پتروشیمی درمنطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد در استراتژی توسعه صنعتی کشور گفت: در این سایت امکان تولید شمش آلومینیوم با ظرفیت سالیانه حدود یک میلیون تن، سیمان با ظرفیت ۱۰ میلیون تن، منیزیم با ظرفیت ۶۰ هزار تن، نیروگاه برق باتوان ۹۳۰ مگاواتی و محصولات پتروشیمی با ظرفیت سالانه پنج میلیون تن، در این منطقه فراهم است.

وی همچنین گفت: شرکت پالایشگاهی پترو پیمان دانا با محصولاتی نظیر بنزین، گازوئیل ، گاز مایع و حمل ونقل خودرویی از طرح های صنعتی در حال احداث شهرستان مهر است که با سرمایه گذاری ۶۵ هزار میلیارد ریال اجرایی شده و اشتغال ۲۰۰ نفر را به دنبال خواهد داشت.

ایزدی گفت: این طرح که با ۶۳ درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث است، امکان تولید بنزین معمولی بدون سرب با ظرفیت سالانه ۴۶۰ هزارتن و بنزین سوپر بدون سرب با ظرفیت سالانه ۲۰۰ هزار تن را ایجاد می‌کند.

او خاطرنشان کرد: از دیگر طرح های صنعتی که در حال حاضر در جنوب فارس و در شهرستان مُهر با پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد مراحل ساخت را طی می‌کند، شرکت پالایش پارسیان سپهر است که در زمینه استحصال گازهای صنعتی(اتان زدایی) برای استحصال گاز طبیعی جهت مصارف خانگی اتان وسایر فرآورده های گازی جهت تولید صنایع پایین دستی از جمله اتیلن و پرو پیلن و.... فعال خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس افزود: این واحد تولیدی با سرمایه گذاری ۸۸ هزار میلیارد ریال، ظرفیت تولید سالیانه سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن و اشتغالزایی برای ۲۰۰ نفر در حال احداث است.

ایزدی گفت: شهرستان های لامرد و مُهر با توجه به این که در مجاورت بزرگترین مجتمع گازی کشور قرار گرفته اند، علاوه بر ظرفیت بالای تولید، مورد توجه دولت هستند و افزون بر توسعه فعالیت های اقتصادی،رفع بیکاری در منطقه، باعث اشتغال مستقیم و غیر مستقیم قابل توجهی در استان و کشور خواهند شد.

این مقام مسئول همچنین در حاشیه بازدید از طرح‌های صنعتی در شهرستان فیروزآباد نیز گفت: راه اندازی کارخانه کربنات سدیم فیروزآباد، کشور را نه تنها از واردات این محصول بی نیاز می کند، بلکه زمینه صادرات این محصول را فراهم خواهد کرد.

ایزدی با اشاره به اینکه این کارخانه به عنوان بزرگترین واحد تولید کربنات سدیم کشور از پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۰ درصد برخوردار است، گفت: این کارخانه با ظرفیت نهایی تولید ۶۰۰ هزارتن کربنات سدیم سبک و سنگین با سرمایه گذاری دو هزار میلیارد ریال و ایجاد اشتغال یک هزار نفر در زمینی به وسعت ۲۸۰ هکتار در حال اجرا است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس با بیان این که این پروژه در هر روز نیاز به یک هزار تن نمک و یک هزار تن آهک دارد، اضافه کرد: در مرحله نخست این طرح، تولید ۶۰۰ هزار تن کربنات سدیم پیش‌بینی شده است که با ورود محصولات آن به بازار، نیاز مصرفی کشور تامین و زمینه صادرات کربنات سدیم فراهم می‌شود.

ایزدی یادآور شد که بیشترین مصرف کربنات سدیم در صنایع شیشه‌سازی، بلور، صنایع بهداشتی و شوینده، آرایشی، بهداشتی و صنایع نساجی و دباغی، صنایع غذایی، صنایع کاغذ و صنایع شیمیایی است.

براساس این گزارش، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس نیز در حاشیه این بازدیدها گفت: در راستای پیگیری، نظارت و بررسی روند اجرای طرح‌های صنعتی این بازدیدها انجام شده است.

یدالله رحمانی گفت: تشکیل کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در شهرستانها و همچنین در محل واحدهای تولیدی و صنعتی، نشان از حساسیت دولت برای رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی کشور دارد و قطعا می توان با برنامه ریزی هدف مند زمینه شکوفایی فارس و کشور را فراهم کرد.

به گزارش ایسنا، سند پیشران توسعه استان فارس که در سفر اخیر وزیر کشور در شیراز رونمایی شد، شامل «راهبردها و سیاست های عمومی» و «پروژه های عمرانی، طرح‌های اقتصادی و سرمایه گذاری» است.

در سند پیشران توسعه استان فارس، طرح‌هایی نظیر کربنات سدیم کاوه در شهرستان فیروزآباد، مجتمع آلومینیوم جنوب در شهرستان لامرد و شرکت‌های پالایشگاهی پترو پیمان دانا و پالایش پارسیان سپهر در شهرستان مهر را شامل می‌شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۵
کد مطلب: 48054
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا