براساس آخرین پیش بینی ها انجام شد؛

معرفی ۱۰ تولیدکننده برتر مس جهان

کالا خبر , 6 آبان 1398 ساعت 21:43

مس یکی از مهم ترین فلزات است و بعد از آهن و آلومینیوم سومین فلز پرمصرف در جهان محسوب می شود. از آنجا که این فلز یکی از مولفه های ضروری در صنایع ساختمان، خودرو و انرژی های تجدیدپذیر به شمار می رود، همواره تقاضای بالایی دارد.


به گزارش ماین نیوز، براساس پیش بینی مرکز تحقیقات Fitch Solutions، اقتصاد جهان در سال گذشته میلادی ۲۳.۶ میلیون تن مس مصرف کرده است و این رقم تا سال ۲۰۲۷ به ۲۹.۸ میلیون تن خواهد رسید. با توجه به این چشم انداز، انتظار می رود، شرکت های بزرگ معدنی برنامه های توسعه ای خود را طی سال های آینده ادامه بدهند. در این گزارش۱۰ تولیدکننده برتر مس جهان مورد بررسی قرار گرفته اند تا قابلیت رشد این بخش بیشتر برای سرمایه گذاران روشن شود.

کودلکو، بزرگ ترین شرکت از لحاظ تولید و ذخایر محسوب می شود و مالکیت آن بر عهده دولت شیلی است. با این وجود، سرمایه گذاران که تمایل به سرمایه گذاری در بخش مس دارند، انتخاب های فراوانی دارند و بر این اساس در جدول پایین، بزرگ ترین شرکت های تولیدکننده مس که از نظر ارزش بازار رتبه بندی شده اند را مشاهده می کنید:

شرکت BHP یکی از تولیدکنندگان مواد معدنی در جهان است. این شرکت معادن مختلفی را در کشورهای استرالیا، کانادا، آمریکا، شیلی و پرو با تمرکز بر مس، سنگ آهن، زغال سنگ، نیکل، روی و پتاس اداره می کند. همچنین در زمینه تولید نفت و گاز از سکوهای دریایی آمریکا، استرالیا و ترینیداد و توباگو فعالیت دارد.

تولید مس این شرکت در سال ۲۰۱۸ بیش از یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن معادل ۳.۹ میلیارد پوند بود. بزرگ ترین دارایی این شرکت، معدن «المپیک دم»در استرالیاست. این معدن یکی از مهم ترین ذخایر مس، طلا و اورانیوم است و علاوه بر این موارد، مقادیر قابل توجهی نقره در خود جای داده است.

بقیه تولید مس BHP از چندین معدن در آمریکای جنوبی تامین می شود و مهم ترین آنها معدن اسکوندیدا در شیلی به عنوان یکی از بزرگ ترین معادن مس جهان است.

در حالی که یکی از تولیدکنندگان مهم مس محسوب می شود، بیشترین درآمدزایی آن از سنگ آهن است. این کالا ۳۹ درصد از درآمدهای شرکت(قبل از کسر مالیات و استهلاک) را در سال ۲۰۱۸ به خود اختصاص داد و بعد از آن مس با ۲۸ درصد، زغال سنگ با ۱۹ درصد و گاز با ۱۴ درصد در رتبه های بعدی قرار گرفت.

البته مس بخش بزرگی از آینده BHP را تشکیل می دهد. این شرکت در سال ۲۰۱۷، افزایش تولید و توسعه معدن «اسپنس» در شیلی را تصویب کرد که از سال ۲۰۲۱ به مرحله تولید خواهد رسید. همچنین پروژه های بزرگ تر دیگری را در حال پیشرفت دارد. این موارد شامل افزایش عمده تولید در معدن «المپیک دم» و پروژه مس «رزولوشن» در آمریکا یکی از بزرگ ترین ذخایر مس بدون استفاده در جهان است. با توجه به این موارد، BHP احتمالا تا سال ها لیدر بخش مس خواهد بود.

ریوتینتو

ریوتینتو هم یکی از شرکت های معدنی با تولید محصولات متنوع است و در عین حال به معادن مس، آلومینیوم، الماس، طلا، سنگ آهن و اورانیوم علاقه دارد. این شرکت در ۳۵ کشور(شش قاره) فعالیت می کند، اما بیشترین فعالیت های آن در استرالیا و آمریکای شمالی است.

ریوتینتو در سال گذشته میلادی، ۶۴۳ هزار تن مس تولید کرد. معدن ایوتولغوی مغولستان، گل سر سبد تجارت مس ریوتینتو محسوب می شود. این معدن یکی از بزرگ ترین ذخایر مس و طلا در جهان است. در حالی که این شرکت مانند گروه BHP یک تولید کننده عمده مس است، اما بیشتر پول آن از سنگ آهن به دست می آید. سنگ آهن در سال گذشته ۶۲ درصد از درآمدهای شرکت قبل از کسر مالیات و استهلاک را تشکیل داده است.

پس از آن آلومینیوم با ۱۷درصد، مس و الماس با ۱۵درصد و انرژی و مواد معدنی با ۱۲ درصد قرار گرفته است.

این شرکت روند رو به رشدی در بازار دارد و هنوز هم در حال توسعه Oyu Tolgoi و همچنین معدن Kennecott در ایالات متحده است که رشد تولید قابل ملاحظه ای را تا سال ۲۰۲۳ ایجاد خواهد کرد.

علاوه بر این ریوتینتو، شریک شرکت BHP در پروژه مس «رزولوشن» آمریکاست. به نظر می رسد، ریوتینتو به دلیل فرصت های رو به رشد به عنوان یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان فلز سرخ طی سال های آتی باقی بماند.

واله

«واله» یک شرکت برزیلی است که علاوه بر این کشور در عمان، کانادا، چین و موزامبیک هم فعالیت می کند. شرکت واله، بزرگ ترین تولیدکننده سنگ آهن و نیکل در سطح جهان است و سنگ منگنز، آلیاژهای فلزی، پلاتین، زغال سنگ، نقره، طلا، مس و کبالت هم استخراج می کند.

واله در سال ۲۰۱۸ حدود ۳۹۵ هزار تن مس از معادن برزیل و کانادا تولید کرد.

در برزیل دو معدن «سالوبو» و «سوسگو» را اداره می کند. معدن سالوبو یکی از بزرگ ترین ذخایر شناخته شده مس در برزیل است. شرکت واله در کانادا نیز مس را به عنوان بخشی از فعالیت های نیکل اسخراج می کند. واله هم همچون دو شرکت قبلی، گرچه یکی از تولیدکنندگان مهم مس محسوب می شود، اما بخش مهمی از درآمد خود را از سنگ آهن کسب می کند، به طوری که در سال گذشته میلادی ۷۴ درصد از درآمد حاصل از فروش شرکت مربوط به سنگ آهن بود و بعد از آن نیکل و مس با ۱۳ و ۶ درصد در رتبه بعدی قرار گرفت.

به دلیل تمرکز بر سنگ آهن و نیکل، تولید مس این شرکت در مقایسه با سال های قبل کاهش یافته است. به عنوان نمونه، تولید مس این شرکت در سال ۲۰۱۶ بیش از ۴۵۰ هزار تن برآورد شده بود. این امر به دلیل تدوام تهی شدن معادن شرکت و فروش سهم معدن «لوبامبه» در زامبیا طی سال ۲۰۱۷ بوده است.

با تمام این تفاسیر، واله با پروژه «سالوبو ۳» موافقت کرده است. با یک میلیارد دلار سرمایه گذاری تولید این معدن از ۲۰۰ به ۲۵۰ هزار تن تا سال ۲۰۲۱ افزایش خواهد یافت. بنابراین به دلیل سرمایه گذاری هایی از این دست، واله همچنان به عنوان یکی از مهم ترین تامین کنندگان بازار مس باقی خواهد ماند.

گلنکور

اگرچه «گلنکور» کار خود را با یک شرکت بازرگانی کالا آغاز کرد، اما طی سال ها به یک شرکت بزرگ و بازاریاب فلزات و مواد معدنی تبدیل شده است. این شرکت معدن تولید مس، کبالت، آلومینیوم، روی، نیکل و آلیاژهای فلزی را به همراه بازاریابی آلومینیوم و سنگ آهنی که از سوی شرکت های ثالث تولید شده، انجام می دهد.

همچنین علاوه بر تولید بالای زغال سنگ، بازاریابی نفت و گاز طبیعی را انجام می دهد. گلنکور یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان و بازرگانان مس در دنیا بوده، به طوری که آن را به یک نیروی مسلط در این بخش تبدیل کرده است.

در سال ۲۰۱۸ یک میلیون و ۴۵۰ هزار تن مس در معادن آفریقا، استرالیا و آمریکای جنوبی تولید کرد. همچنین قراضه مس در آمریکای شمالی و آسیا را بازیافت می کند.

علاوه بر آن، این شرکت در سال ۲۰۱۸ از طریق تجارت بازاریابی خود حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن مس را به بازار عرضه کرده است که به طور معمول آن را از سایر معادن و تامین کنندگان خریداری می کند و در بخش خودرو، الکترونیک و ساخت و ساز در اختیار مشتریان قرار می دهد.

زغال سنگ بیشترین پولسازی را برای شرکت به ارمغان آورده است. بررسی درآمدهای شرکت قبل از کسر مالیات و استهلاک نشان می دهد که سهم زغال سنگ ۳۳ درصد است و بعد از آن مس با ۳۰ درصد، روی ۱۵ درصد و نیکل ۵ درصد قرار دارد.

گلنکور انتظار دارد که تولید مس شرکت با سرعت سالانه ۳درصدی تا سال ۲۰۲۱ به حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد. با افزایش پیش بینی شده، سرمایه گذاری آن در معدن «کاتانگا» که یک معدن مس بزرگ کبالت و مس در جمهوری دموکراتیک کنگو است، افزایش خواهد یافت.

این شرکت همچنین پروژه هایی برای گسترش معدن خود در زامبیا و معدن کولاهاسی در شیلی دارد. به طور کلی، گلنکور موقعیت خوبی دارد تا همچنان بازیگر مهمی در بخش مس باقی بماند.

باریک گلد

Barrick Gold یکی از بزرگ ترین شرکت های استخراج طلا، دارای فعالیت و پروژه در ۱۵ کشور جهان است. این شرکت علاوه بر طلا، مس هم تولید می کند.

عملیات مس شرکت شامل یک معدن مس در زامبیا (با کل مالکیت) و ۵۰ درصد سهم دو معدن مس در شیلی و عربستان سعودی است.

این سه معدن برای تولید ۳۸۳ میلیون پوند مس در سال ۲۰۱۸ ترکیب شدند که سهم معدن زامبیا با ۲۲۴ میلیون پوند بیشتر بود.

طلا بزرگ ترین منبع پول سازی باریک است. در سال ۲۰۱۸، این فلز گرانبها ۹۱ درصد از درآمد شرکت را تامین کرد، در حالی که مس با سهم ۷ درصدی در رده دوم قرار داشت.

تمرکز اصلی «باریک گلد» بر ایجاد ارزشمندترین شرکت طلا در جهان است. با این وجود، مس یک فلز مهم برای شرکت به شمار می رود. در نتیجه، باریک با سرمایه گذاری مشترک خود به همراه شریکش، پروژه توسعه معدن مس «زالدیوار» شیلی را تصویب کردند. همچنین باریک دارای یک معدن برای ذخایر معدنی پاسکوالاما است که در بخش هایی از شیلی و آرژانتین امتداد دارد.

این یکی از بزرگ ترین ذخایر نقره و طلای دست نخورده در جهان است. همچنین حاوی مس کافی است و می تواند به اندازه ۵۰۰۰ تن در سال مس تولید کند. در حالی که اولویت «باریک گلد» طلاست، اما ظاهرا نمی خواهد از بازار صعودی مس غافل شود.

نیومونت گلدکورپ

شرکت «نیومونت» یکی از شرکت های برجسته در زمینه تولید طلاست که در سال ۲۰۱۹ با شرکت «گلدکورپ» ادغام شد. این شرکت مجموعه ای از معادن در ۹ کشور را اداره می کند و مهم ترین محصول تولیدی آن طلاست. همچنین سرب، روی، نقره و مس هم استخراج می کند.

«نیومونت گلدکورپ» دو معدن مس دارد. بزرگ ترین آنها «بادینگتون» در استرالیاست که در سال گذشته میلادی ۷۷ میلیون پوند مس تولید کرد. نام معدن دیگر آن که در آمریکا قرار دارد، «فونیکس» است.

این معدن به طور مشترک با شرکت باریک گلد سرمایه گذاری شده و پارسال ۳۲ میلیون پوند مس تولید کرده است.

طلا با ۹۰ درصد پول سازی، اصلی ترین منبع درآمد و محرک اصلی رشد شرکت محسوب می شود.

در عین حال، نیومونت گلدکورپ، انتظار کاهش تولید مس به ۱۰۰ میلیون پوند را دارد. با این وجود، شرکت دارای برنامه های بلندمدت برای رشد پروژه های مس است.

این شرکت می تواند از سال های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۵ بالغ بر ۲ میلیارد دلار برای معدن «یاناکوچا» در پرو سرمایه گذاری کند. این پروژه معادل ۵۰۰ هزار تن اونس طلا را به تولید سالانه شرکت می افزاید، در حالی که ۴۰ درصد درآمد آن می تواند از فروش مس، ۵۰ درصد طلا و ۱۰ درصد نقره باشد.

همچنین این شرکت در اکتشافات دو پروژه مس و طلا ۵۰ درصد سهم دارد که با توجه به این پروژه ها می توان گفت در آینده قابلیت بالایی برای افزایش تولید مس خواهد داشت.

آنگلو آمریکن

«آنگلو آمریکن» یک شرکت معدنی با تولید محصولات متنوع است که در انگلستان استقرار دارد. الماس، مس، پلاتین، سنگ آهن، نیکل، زغال سنگ و منگنز را از معادنی در آفریقا، آمریکای جنوبی، آمریکای شمالی و استرالیا تولید می کند.

تجارت مس این شرکت از منافع دو معدن در شیلی تشکیل شده است: ۵۰.۱ درصد سهام در معدن «لوس برونسس» و ۴۴ درصد سهم از معدن کولاهاسی.

این معادن، مس و فرآورده های جانبی مانند مولیبدن و نقره تولید می کنند و محصولات جانبی برای جبران هزینه های تولید مس فروخته می شود. میزان تولید مس آنگلو آمریکن در سال ۲۰۱۸، معادل ۶۶۸ هزار تن بود که ۱۵درصد بیشتر از کل سال ۲۰۱۷ برآورد شد.

زغال سنگ مهم ترین منبع درآمدزایی شرکت در سال ۲۰۱۸ بود، به طوری که این کالا ۳۵ درصد درآمدهای قبل از کسر مالیات و استهلاک را به خود اختصاص داد. بعد از آن مس با ۲۰ درصد، سنگ آهن ۱۶ درصد و الماس ۱۴ درصد (با توجه به سرمایه گذاری در معدن De Beers) در جایگاه بعدی قرار گرفت. آنگلو آمریکن پیش بینی کرده که تولید مس شرکت با کاهش در سال ۲۰۱۹ در محدوده ۶۳۰ تا ۶۶۰ هزار تن باشد.

با این وجود، تولید مس این شرکت باید در آینده افزایش پیدا کند، چراکه در سال ۲۰۱۸ با توسعه معدن«کوئلاوکو»در پرو موافقت کرده است.

۶۰ درصد این پروژه ۵.۳ میلیارد دلاری متعلق به آنگلوآمریکن است که تا سال ۲۰۲۲ بیش از ۳۰۰ هزار تن مس تولید خواهد کرد. علاوه بر این، همراه با «گلنکور» شریک خود درصدد توسعه یک میلیارد دلاری معدن کولاهاسی هستند که در سال ۲۰۲۱ که می تواند افزایش ۸۰ هزار تنی تولید مس را تا سال ۲۰۲۴ رقم بزند. مجموع این پروژه ها می تواند آینده خوبی را برای تولید مس آنگلو آمریکن ترسیم کند.

ساوترن کاپر

«ساوترن کاپر» یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان مس در جهان است. همچنین این شرکت زغال سنگ، نقره، سرب، روی و مولیبدن را از معادنی در مکزیک و پرو تولید می کند.

ساختار این شرکت از جمله مواردی است که باید سرمایه گذاران به آن توجه کنند. این شرکت یکی از شرکت های تابعه «گروپو مکزیکو» بوده که سهام بخش هایی از جمله ریل، فلزات و معدن را در اختیار دارد.

ساوترن کاپر در سال ۲۰۱۸ با ۸۸۴ هزار تن تولید، پنجمین تولیدکننده مس شد. همچنین یکی از کم هزینه ترین شرکت های مس در جهان است. در سال ۲۰۱۸، هزینه عملیاتی آن ۱.۵۴ دلار در هر پوند بود که پس از افزودن اعتبارات جانبی محصول به ۰.۸۷ دلار کاهش یافت. به طور کلی، مس۸۰ درصد از درآمد شرکت در سال ۲۰۱۸ را تامین کرد و پس از آن مولیبدن با ۷ درصد، روی ۵ درصد، نقره ۴ درصد و سایر موارد ۴ درصد دیگر را به خود اختصاص داد.

ساوترن کاپر پیش بینی کرده که تولید مس شرکت در سال ۲۰۱۹ به ۹۸۷ هزار تن برسد که این رقم دو برابر سال ۲۰۱۰ خواهد بود. البته این شرکت پروژه هایی در دست اجرا دارد که می تواند تولید شرکت را طی سال های آتی افزایش بدهد.

بزرگ ترین آنها پروژه «تیا ماریا» است که ۱۲۰ هزار تن به تولید شرکت خواهد افزود و از سال ۲۰۲۲ در مدار تولید قرار خواهد گرفت. همچنین از آنجا که دومین ذخیره مس جهان محسوب می شود، این شرکت پیش بینی کرده که تولید مس آن تا سال ۲۰۲۶ به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن برسد.

فریپورت مک موران

«فریپورت مک موران» یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان متمرکز در زمینه مس محسوب می شود. این شرکت آمریکایی علاوه بر مس، طلا و مولیبدن را از معادنی در آمریکای جنوبی و شمالی و اندونزی تولید می کند.

شرکت در سال گذشته ۳.۸ میلیارد پوند مس تولید کرد. تولید در آمریکای شمالی ۱.۴ میلیارد پوند، آمریکای جنوبی ۱.۳ میلیارد پوند و در اندونزی ۱.۱ میلیارد پوند بود.

از آنجا که تمرکز اصلی شرکت بر تولید مس است، نوسان قیمت این فلز تاثیر مهمی بر جریان نقدینگی آن دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۹ برآورد کرد که تغییر یک دهم دلار در هر پوند قیمت مس با فرض قیمت ۲.۷۵ دلاری، می تواند ۳۱۵ میلیون دلار جریان نقدی عملیاتی آن را تحت تاثیر قرار دهد. این امر برای شرکتی که باید سالانه ۱.۸ میلیارد دلار نقدینگی تولید کند، حائز اهمیت است.

فریپورت پیش بینی کرده که تولید مس شرکت در سال ۲۰۱۹ به ۳.۳ میلیارد پوند کاهش یابد، چراکه به اجبار دولت بخشی از فعالیت ها مربوطه در اندونزی را به شرکت محلی فروخته است.

در عین حال پیش بینی کرده که تولید مس آن از سال ۲۰۲۰ افزایش یابد و به ۴.۲ میلیارد پوند تا سال ۲۰۲۲ افزایش یابد. محرک رشد تولید، انتقال به معدن زیرزمینی اندونزی و توسعه معدن «لون استار» است. این موارد نشان می دهد که فریپورت قصد دارد از افزایش مصرف مس در سال های آینده سود ببرد.

تک ریسورسز

«تک ریسورسز» بزرگ ترین شرکت استخراج معادن در کاناداست. این شرکت تولیدکننده عمده مس و روی و همچنین زغال کک در آمریکای شمالی است. در همین حال به تولید سرب، طلا، نقره، نفت خام از ماسه های نفتی کانادا و فلزات خاص مانند ژرمانیوم، ایندیوم و کادمیوم می پردازد.

تک در چهار معدن مس در کانادا و آمریکای جنوبی دارای سهم است، به طوری که در سال ۲۰۱۸ این معادن ۲۹۴ هزار تن مس تولید کردند و ۲۲ درصد از سود شرکت را به خود اختصاص دادند. در همین حال، زغال با سهم ۶۲ درصدی از درآمد، بیشترین پول سازی شرکت را به خود اختصاص داد، در حالی که روی ۱۸ درصد مشارکت داشت.

در حالی که انتظار دارد مس طی سال های آتی به مشارکت معنادار خود ادامه بدهد، اما تولید مس شرکت در آینده افزایش زیادی نخواهد داشت.

تک در سال ۲۰۱۹، پیش بینی کرده که تولید مس آن بین ۲۹۰ تا۳۱۰ هزار تن باشد و از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۳ در محدوده ۲۸۵ تا ۳۰۵ هزار تن باشد. این میزان نسبتا پایدار به نظر می رسد. با این وجود، «تک ریسورسز» مشخصات رشد تولید مس برخی از رقبای خود را ندارد.


کد مطلب: 48015

آدرس مطلب: http://www.minews.ir/fa/doc/news/48015/معرفی-۱۰-تولیدکننده-برتر-مس-جهان

ماین نیوز
  http://www.minews.ir