گروه صنایع معدنی فولاد
 
ماین نیوز گزارش می‌دهد:
نگاهی به پروژه‌های افتتاح شده میدکو در نیمه اول ۹۸ و برنامه‌های افتتاح نیمه دوم
گروه صنایع معدنی >فولاد - در نیمه نخست سال جاری شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) دو پروژه خود را بهره‌برداری رساند و اجرای یک پروژه دیگر را نیز آغاز کرد.
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، 28 خرداد ماه و همزمان با ششمین دوره بازدید مدیرعامل میدکو از پروژه‌های این هلدینگ اجرای پروژه تصفیه فاضلاب شهری کرمان آغاز شد.این پروژه با همکاری شرکت‌های ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایرانیان مانا، فولاد بوتیای ایرانیان و مهندسی معیار صنعت خاورمیانه، در راستای تعهد به مسئولیت‌های اجتماعی شرکت میدکو آغاز شد.

پس از پایان این پروژه و تصفیه فاضلاب شهری، قسمتی از آب موردنیاز جهت استفاده در کارخانه‌های زنجیره فولاد میدکو مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

تابستان امسال اما میدکو شاهد بهره‌برداری از دو پروژه مهم بود.25 تیر ماه و همزمان با هشتمین بازدید مدیرعامل میدکو از پروژه‌های این هلدینگ در استان کرمان، کوره شماره یک کارخانه پخت سنگ آهک و دولومیت شرکت گسترش و نوسازی معادن خاورمیانه (ممرادکو) روشن و راه‌اندازی شد.

در این مراسم که در محل کارخانه پخت آهک و دولومیت در کرمان برگزار شد، مجید قاسمی مدیرعامل بانک پاسارگاد و رئیس هیات مدیره میدکو پس از افتتاح این پروژه گفت: راه‌اندازی این واحد از لحاظ توسعه صنعتی، ایجاد اشتغال، ایجاد ارزش افزوده در بخش صنعت از تولید ناخالص ملی یک هدیه به ملت ایران است.

همچنین علی اصغر پورمند مدیرعامل میدکو نیز با قدردانی از عوامل و دست‌اندرکاران این پروژه گفت: این نخستین پروژه میدکو در سال 1398 است و سلسله پروژه‌های میدکو در سال جاری در راه است. همچنین ما در حال برنامه‌ریزی برای فاز دوم توسعه میدکو هستیم. میدکو مدلی است که می‌توان با آن بخش خصوصی کشور را ساخت و در نهایت این شرکت می‌تواند باعث عزت و افتخار ملت ایران باشد.

کارخانه پخت آهک و دولومیت با ظرفیت تولید 400 هزار تن در سال از پروژه‌های شرکت گسترش و نوسازی معادن خاورمیانه (ممرادکو) است و توسط شرکت ساختمانی مانا (از شرکت‌های زیرمجموعه میدکو) ساخته شده است.در 24 شهریور ماه نیز کارخانه فرآوری زغال سنگ طبس با حضور علی اصغر پورمند مدیرعامل میدکو و طی برقراری تماس تلفنی با مجید قاسمی مدیرعامل بانک پاسارگاد و رئیس هیات مدیره میدکو افتتاح شد.

پورمند در این مراسم گفت: این کارخانه در ادامه زنجیره تامین فولاد شرکت میدکو راه‌اندازی شده و بخشی از کنسانتره کک‌سازی شرکت فولاد زرند را تامین خواهد کرد.

وی افزود: پس از روشن شدن کوره شماره یک کارخانه پخت سنگ آهک و دولومیت و راه‌اندازی این پروژه در آیندهای نزدیک در راستای حفظ محیط زیست کارخانه خنک‌سازی کک به روش خشک (CDQ) به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی گفت: افتتاح این پروژه‌ها هدیه کوچکی است به ملت ایران از سوی فرزندان این مرز و بوم که در قالب شرکت‌های مختلف و گروه‌های کاری باعث ثروت‌آفرینی در زمینه معدن و صنایع معدنی شده‌اند. در همین راستا تا پایان امسال کارخانه 1.7 میلیون تنی فولاد زرند به روش کوره بلند نیز به بهره‌برداری خواهد رسید.

کارخانه فرآوری زغال سنگ طبس از پروژه‌های شرکت گسترش و نوسازی معادن خاورمیانه (ممرادکو) با ظرفیت تولید 550 هزار تن کنسانتره زغال سنگ کک‌شو در سال ساخته شده و با اشتغال‌زایی برای ۱۵۰ نفر از جوانان بومی در جهت توسعه منطقه قدم برداشته است. این کارخانه با طراحی شرکت مهندسی معیار صنعت و اجرای شرکت مانا از دیگر شرکت‌های زیرمجموعه میدکو ساخته شده است.اما طبق اظهارات مدیرعامل میدکو برای نیمه دوم سال جاری نیز باید در انتظار بهره‌برداری از تعدادی دیگر از پروژه‌های این هلدینگ بزرگ معدنی و صنایع معدنی کشور باشیم. براین اساس دستکم دو پروژه خنک‌سازی کک به روش خشک (CDQ) و فولاد 1.7 میلیون تنی زرند به روش کوره بلند تا پایان امسال از سوی میدکو به بهره‌برداری خواهند رسید. هر دو پروژه یادشده توسط شرکت فولاد زرند ایرانیان (زیرمجموعه میدکو) اجرا می‌شوند. پیشرفت پروژه فولاد 1.7 میلیون تنی زرند به روش کوره بلند که اجرای آن از سال 1391 آغاز شده، هم‌اکنون به بیش از 90 درصد رسیده است. پروژه خنک‌سازی کک به روش خشک (CDQ) هم که اجرای آن از سال 1394 آغاز شده، هم‌اکنون از پیشرفت نزدیک به 88 درصد برخوردار است.

گزارش از محمدجواد به‌آبادی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۰
کد مطلب: 47989