گروه صنایع معدنی فولاد
 
با اخذ گواهینامه تایید صلاحیت استاندارد17025؛
نتایج آزمایشگاه کالیبراسیون ذوب‌آهن اصفهان در سراسر دنیا معتبر است
گروه صنایع معدنی >فولاد - ذوب‌آهن اصفهان موفق به اخذ گواهینامه تایید صلاحیت استاندارد 17025 در حوزه کالیبراسیون شد .
 
به گزارش ماین نیوز، مهندس راد، مدیر مهندسی اتوماسیون و ارتباطات شرکت با اعلام این خبر افزود: با توجه به ضرورت حفظ منافع شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان در عرصه رقابت های تجاری ، بازرگانی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، این شرکت سال 1394 برای اولین بار اقدام به اخذ گواهی نامه استاندارد 17025:2005 در آزمایشگاه کالیبراسیون به مدت سه سال از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران کرد.

در این راستا در سال‌های 94، 95، 96 و97 پس از مطالعه ، تحقیق، تجهیز وبرنامه ریزی منسجم این مدیریت در سال 1397 ضمن انجام ارزیابی مجدد از طرف مرکز ملی تایید صلاحیت ایران موفق به تجدید گواهی‌نامه تایید صلاحیت استاندارد 17025و اخذ آن با دامنه‌ای وسیع‌تر از سال 1394 شد.

با روند تخصصی شدن روش‌های کالیبراسیون آزمایشگاه‌ها، سازمان‌های تدوین کننده استاندارد را بر آن داشت تا نیازمندی‌های خاصی را برای حصول اطمینان از کیفیت خدمات تدوین نمایند. استاندارد 17025 برای کلیه آزمایشگاه های ارائه دهنده خدمات کالیبراسیون ( آزمایشگاه های صنعتی ) قابل کاربرد می باشد. این استاندارد،کالیبراسیون را با روش های استاندارد ، غیر استاندارد و روشهای توسعه یافته آزمایشگاهی را تحت پوشش قرار می‌دهد. آزمایشگاهی که استاندارد 17025 را اجرا و از یک مرجع ملی یا بین‌المللی تاییدیه گرفته باشد به عنوان یک آزمایشگاه معتبر به رسمیت شناخته می‌شود و نتایج کالیبراسیون های آن آزمایشگاه در سراسر دنیا قابل پذیرش است.

مهندس راد در پایان از فعالیت مدیریت های نت راه وساختمان ، روابط عمومی،کیفیت ،حراست و آموزش در انجام هرچه بهتر این ممیزی قدردانی کرد.

همچنین مهندس علی دهقانی ، مهندس ارشد آزمایشگاه ابزار دقیق برخی از مزایای پیاده سازی 17025در شرکت ذوب‌آهن اصفهان را چنین بیان کرد:

1- در خصوص صادرات محصولات فولادی شرکت (ممیزی های کرز ، CE و...) و تولید ریل دارا بودن 17025از اهمیت زیادی برخوردار است .
2- به روز آوری روشهای کالیبراسیون و توصیه در بکارگیری روشهای استاندارد
3- توجه به صلاحیت پرسنل آزمایشگاه ، ارتقاءسطح دانش علمی وفنی آنها با توجه به الزام این استاندارد وخط مشی آن
4- اطمینان از نتایج آزمایشگاه و پذیرش بهتر گزارشات کالیبراسیون در سطح ملی ، منطقه ای و بین المللی
5- همزبانی و هم راستائی آزمایشگاه با سایر آزمایشگاه های تأیید صلاحیت شده دنیا
6- صرفه جوئی در هزینه‌هایی که شرکت، در قبال کالیبراسیون دستگاهها بر اساس استاندارد 17025، سالانه به شرکت های بیرونی پرداخت می کرد
7- افزایش حجم کاری آزمایشگاه و حصول شاخص های اقتصادی بهتر
8- شرکت در تست های مقایسه ای PT( تست مهارت بین آزمایشگاههای کالیبراسیون در سطح کشور)
9- افزایش رضایت مشتریان کالیبراسیون
10- پذیرش آزمایشگاه کالیبراسیون بعنوان آزمایشگاه دارای تایید صلاحیت ملی از طرف موسسه استاندارد
11- سودآوری شرکت از استفاده‌ی ، منابع موجود در خصوص امکان جذب مشتریان جدید (خارج از ذوب‌آهن) که خود را ملزم می‌دانند خدمات کالیبراسیون خود را از مراجع تایید شده دریافت نمایند.
12- برقرای ارتباط میان این آزمایشگاه، با سایر آزمایشگاههای مرجع، در راستای تبادل اطلاعات ، تجارب ، هماهنگ سازی استانداردها ، روشهای اجرایی و نیز تضمین کیفیت نتایج کالیبراسیونها
13- تسهیل همکاری میان شرکت و سایر سازمانها
14- سازگاری با سیستمهای مدیریت کیفیت ISO 9001 و انطباق استانداردهای ISO 9001 , 9002 با مقدمات این استاندارد ( به خصوص برای آزمایشگاههایی که بخشی از یک سازمان بزرگ دارای گواهینامه ISO 9001 می‌باشند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۴
کد مطلب: 47980
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا