گروه معادن
 
افزایش عوارض صادرات‌ معادن با ظرفیت‌ مشخص را دچار مشکل می‌کند
گروه معادن - نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با اشاره به اینکه افزایش عوارض صادرات مواد معدنی باید تجدیدنظر شده و با نرخ مناسب‌تری محاسبه شود گفت: این افزایش عوارض برای بعضی از معادن با ظرفیت‌های مشخص، مشکل‌ساز می‌شود.
 
به گزارش ماین نیوز، محمدرضا پورابراهیمی در جلسه امروز شورای معادن استان کرمان که با حضور فدایی استاندار کرمان در سالن پیامبر اعظم(ص) استانداری کرمان برگزار شد، اظهار داشت: شرکت‌های بزرگ اقتصادی استان کرمان می‌توانند کالاهای خود را از داخل استان تهیه کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از کالاهای مورد نیاز شرکت‌های بزرگ اقتصادی در داخل استان وجود دارد، گفت: اما متاسفانه این کالاها از داخل استان تامین نمی‌شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بعضی از این شرکت‌ها در قالب معین‌های اقتصادی فعالیت‌های خوبی در استان انجام داده‌اند افزود: فعالیت این شرکت‌ها در استان جای قدردانی دارد.

وی با بیان اینکه تهیه کالاهای شرکت‌های بزرگ اقتصادی از داخل استان باعث رونق اقتصادی و اشتغالزایی می‌شود گفت: باید از ظرفیت شرکت‌های بزرگ برای رونق هر بیشتر اقتصادی در استان بهره برد.

پورابراهیمی با تاکید بر اینکه تامین کالاهای مورد نیاز واحدهای اقتصادی بزرگ از واحدهای تولیدی استان تحول بزرگی در ساختار اقتصادی استان به ایجاد می‌کند، بیان کرد: بسیاری از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط استان این ظرفیت را دارند که کالاها و اقلام مورد نیاز واحدهای بزرگ را تامین کنند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به مسئله افزایش عوارض صادرات مواد معدنی اشاره کرد و گفت: افزایش عوارض برای برخی از معادن مانند کرومیت و زغالسنگ که مصارف کشور مشخص است، باید تجدیدنظر شده و با نرخ مناسب‌تری محاسبه شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عوارض بر صادرات مواد معدنی ارزشمند است، اما در بعضی از معادن با ظرفیت‌های مشخص، مشکل‌ساز می‌شود گفت: رویکرد ما باید جلوگیری از خام‌فروشی باشد، اما همه معادن را نمی‌توانیم با یک تصمیم جلو ببریم.

مهدی حسینی‌نژاد مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه واحدهای نیمه‌فعال و راکد در استان کرمان شناسایی شده‌اند اظهار داشت: مشکلات آنها به طور دقیق بررسی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 75 واحد نیمه‌فعال در استان کرمان فعال شده است گفت: بخشی از مشکلات آنها در عدم بازار و بازاریابی است که باید در حل این مسئله به آنها کمک کرد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با بیان اینکه اگر شرکت‌های بزرگ کالاهای خود را در بخش‌های مختلف و از صنایع کوچک در استان تهیه کنند این واحدها نیز فعال خواهند شد افزود: بهره‌گیری از این ظرفیت رونق اقتصادی استان را در بر خواهد داشت.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۶
کد مطلب: 47835
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم