مدیرعامل شرکت لوله اتصالات چدنی کلاچ البرز بیان کرد:

صادرات 12.5تنی فولاد تا پایان امسال

تولید برخی فولادها توجیه ندارد

خبرگزاری ایلنا , 9 مهر 1398 ساعت 14:57

مدیرعامل شرکت لوله اتصالات چدنی کلاچ شهرستان البرز گفت: سال گذشته 8.5 میلیون تن صادرات فولاد داشتیم که امسال صادرات 12.5 میلیون تنی در دستور کار قرار دارد.


به گزارش ماین نیوز، سید رضا شهرستانی روز دوشنبه در جلسه بررسی مشکلات و ارائه راهکارها برای رفع مشکلات شرکت لوله اتصالات چدنی کلاچ شهرستان البرز استان قزوین که با حضور سرپرست فرمانداری البرز و روسای ادارات محیط زیست، صمت و کار این شهرستان برگزار شد؛ با بیان اینکه نخستین تولیدکننده فولاد ایران در سال 47 و در 17 کیلومتری جاده قدیم کرج بودیم، اظهار کرد: این کارخانه به دلیل اینکه شرکت مادر بودیم تحت پوشش سازمان گسترش قرار گرفت و حدود 15 سال بعد، در سال 70 به ما برگردانده شد که در بورس رفت و 33 درصد سهام آن واگذار شد.

وی افزود: اوضاع در آن زمان خوب نبود و با 500 تا 600 نیرو محصول بی‌کیفیت تولید می‌شد که تغییراتی دادیم و رشدی که در آن زمان می‌توانست کارخانه فولاد داشته باشد، صورت نگرفت و تصمیم گرفتیم کارخانه دیگری احداث کنیم.

این مدیرعامل ادامه داد: در شهرک صنعتی اشتهارد کارخانه تولید نبش و تیرآهن راه‌اندازی کردیم و طراحی و ساخت ماشین‌آلات را هم خودمان انجام دادیم.

واردات 10 تنی شمش در گذشته
شهرستانی با اشاره به واردات 10 میلیون تنی شمش از خارج در زمان دولت دهم اضافه کرد: به دلیل اینکه شمش نیاز داشتیم شرکت فعلی در شهرستان البرز را درسال 86 پیشنهاد دادند که خرابه‌ای به تمام معنا بود و سقف هم نداشت و کوره‌های آن برای 1500 درجه طراحی شده بود؛ به دلیل اینکه قصد تولید فولاد را داشتیم باید تغییراتی صورت می‌گرفت.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در دی ماه 86 شرکت مذکور را خریداری کردیم در 27 اسفند ماه همان سال شرکت را راه‌اندازی کردیم و تغییرات و توسعه‌های لازم صورت گرفت.

این مدیرعامل تصریح کرد: اختلاف بین شرکت ما و شرکت‌های دیگر این بود که طراحی، ساخت و نصب و راه‌اندازی ماشین‌آلات کارخانه فولاد احداثی در شهر صنعتی البرز را خودمان انجام دادیم.

شهرستانی با اشاره به اینکه 10 سال است در هیأت مدیره فولاد کشور عضویت دارم، افزود: در زمان دولن دهم 10 تن واردات داشتیم که به عنوان دومین و بزرگترین واردکننده فولاد در دنیا بودیم و تبدیل به صادرکننده شده‌ایم.

وجود بیش از 10 هزار نوع فولاد
وی ادامه داد: سال گذشته 8.5 میلیون تن صادرات فولاد داشتیم که امسال صادرات 12.5 میلیون تنی در دستور کار قرار دارد در حالی که تولید فولاد درکشور 27 میلیون تن است و مقرر شده تا سال 1404 به 55 میلیون تن برسد.

این مدیرعامل اضافه کرد: بیش از 10 هزار نوع فولاد مختلف وجود دارد که تولید برخی از این فولادها توجیه ندارد تولید کنیم و می‌توانیم وارد کنیم.

شهرستانی مطرح کرد: تمام فولادهای آلیاژی که در 9 هزار و 800 نوع فولاد وجود دارد برخی از آنها 300 هزار تن به نسبت کشور، نیاز است و تولید 20 تا 100 تنی یک نوع فولاد توجیه ندارد که تولید شود.


کد مطلب: 47753

آدرس مطلب: http://www.minews.ir/fa/doc/news/47753/صادرات-12-5تنی-فولاد-پایان-امسال

ماین نیوز
  http://www.minews.ir