گروه صنایع معدنی فولاد
 
پرونده خام فروشی
در تمام دنیا خام فروشی عوارض بالاتری دارد
گروه صنایع معدنی >فولاد - این روزها تضاد منافع معدنی ها و فولادسازان مشکل ساز شده است هرچند که دولت رای به نفع فولادسازان داده و با وضع عوارض بر صادرات سنگ اهن، مسیر را برای معدنی ها تنگ کرده است.در این خصوص گفتگویی با سید رضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد داشتیم.
 
به گزارش ماین نیوز، شهرستانی مطرح کرد: این شرایط ایجاد شده از اصل مشکل دارد و هیچ یک از طرفین باعث ایجاد آن نیستند. چند نکته باید در نظر گرفته شود که سبب آفت در کل زنجیره شده است و در صدر آن، تحریمها قرار دارد. در وهله بعدی بحث خام فروشی است، نه تنها در زنجیره فولاد و صادرات سنگ آهن بلکه در نفت هم شرایط همین است. باید به سمت ایجاد ارزش افزوده برویم، نمونه مزیت این روش ژاپن است، ژاپن هیچ مواد اولیه ای ندارد اما با مواداولیه وارداتی و تبدیل به محصول نهایی با ایجاد ارزش افزوده بالا، از اقتصادهای برتر دنیا محسوب می شود، ما هم نیروی کار خلاق داریم و کشوری غنی از مواد معدنی، باید داشته هایمان را به درستی استفاده کنیم. سال گذشته ۲۵ میلیون تن تولید فولاد داشته ایم و امسال هم این تولید را به بیش از 27 میلیون تن میرسانیم . با این حجم تولید رو به افزایش باید از اتکا به نفت خارج شویم.

وی درخصوص عوارض اعمال شده بر سنگ آهن خاطرنشان کرد: در تمام کشورها برای واردات از محصول نهایی تا قطعات به صورت پلکانی رو به پایین عوارض تعیین می شود به طور مثال عوارضهای سنگین بر روی واردات خودرو به عنوان یک محصول نهایی وضع شده ولی بر قطعات، عوارض کمتر وضع می شود چراکه قطعات بخشی از فرایند تولید را شامل شده و ایجاد اشتغال میکند و بالعکس صادر کردن مواد خام عوارض بیشتری نسبت به کالایی که در زنجیره تولید قرار گرفته و ایجاد تولید کرده به خود اختصاص می دهد.

وی‌ افزود: ظرفیت تولید فولاد ما در حالت فعلی ۳۰ میلیون تن است اما به تولید ۲۷ میلیون تن رسیدیم نداشتن بازار فروش یک عامل و از آن مهمتر کمبود مواد اولیه است . معدنی ها هم حق دارند که رغبت به فروش داخل نداشته باشند ، قیمتهای پایین تر در داخل کشور انگیزه فروش آنها را در داخل از بین می برد بعلاوه اینکه پرداختهای فولادی ها هم در موعد نیست. اما مقصر نه فولادی ها هستند نه معدنی ها. مشکل دخالتهای نادرست دولت است و منشا ان قیمت گذاری نادرست است. دولت می خواهد قیمت شمش داخلی را پایین نگه دارد در حال حاضر ما با قیمتی بسیار پایین تر از قیمت جهانی می فروشیم دولت در قیمت گذاریها سود فولادی ها را کم و انها را با مشکل مواجه کرده و سبب شده در پرداختها خوش قول نباشند، از طرف دیگر فرمول کشف قیمت سنگ آهن و گندله و کنسانتره شمش فولاد خوزستان است که با فشار دولت در رقم پایینی نگه داشته می شود و‌نتیجه آن پایین ماندن قیمت سنگ آهن و کاهش انگیزه فروش در داخل است.

پیشنهاد این مقام چنین بود: اگر قیمت شمش را به قیمتهای بین المللی نزدیک کنیم اکثر این مشکلات حل خواهد شد، هم فولادی ها به عدد واقعی فروش نزدیک خواهند شد هم قیمت سنگ اهن در داخل بالاتر بسته می شود و اینکه قدرت پرداخت بدهی فولادی ها بیشتر می شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۲
کد مطلب: 47727
 
مرجع : معدن نامه