گروه معادن
 
پایش معادن در ۲۷ استان کشور
شناسایی بیش از ۱۰ هزار معدن
گروه معادن - مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران از پایش معادن در ۲۷ استان کشور خبر داد.
 
به گزارش ماین نیوز، وجیه االله جعفری امروز چهارشنبه در ستاد اقتصاد مقاومتی استان که در استانداری کرمانشاه برگزار شد با اشاره به اجرای طرح احیا و فعالسازی معادن کوچک، اظهار داشت: در صدد هستیم با فعال شدن بیش از پیش کارگروه‌ها در استان‌ها، مشکلات این معادن را با حضور بخش‌های خصوصی برطرف کنیم.

وی افزود: طرح احیا و توسعه معادن کوچک مقیاس یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی است که در دولت به تصویب رسیده است و مسئولیت اجرای آن را بر عهده شرکت سازمان توسعه معادن و ایمیدرو واگذار شده است و از ابتدای سال جاری به طور رسمی مجری طرح هستیم.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران افزود: برای فعال شدن معادن کوچک به سرمایه گذاری کمتری نیاز است ضمن اینکه ۸۵ درصد از سهم اشتغال و ۶۵ درصد درآمد را به خود اختصاص داده است.

این مسئول اشاره‌ای به معادن شناسایی شده در کشور داشت و عنوان کرد: بیش از ۱۰ هزار معدن تا کنون شناسایی شده است که از این تعداد بیش از ۴ هزار معدن غیر فعال هستند که در تلاش هستیم بر اساس احیای طرح و فعال سازی و توسعه معادن کوچک آن‌ها را به چرخه فعالیت برگردانیم.

جعفری از پایش معادن در ۲۷ استان کشور خبر داد و گفت: تا کنون پایش ۱۴ استان به اتمام رسیده و ظرف ۲ ماه آینده پایش معادن استان کرمانشاه نیز به اتمام خواهد رسید.

وی ادامه داد: معادن کوچک معمولاً در بخش فلزی ذخایر کمتری دارند و در مناطق محروم واقع شده‌اند که برای توجیه اقتصادی باید زنجیره آنها تکمیل شود.

مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت: فراخوان سرمایه گذاری و متقاضیان بخش معدن یکی از اقداماتی است که از طریق بیمه سرمایه گذاری با افرایش سرمایه صندوق تا ۵۰۰ میلیارد تومان را دنبال کردیم.

این مسئول بیان داشت: معادن فلزی ما که عملیات اکتشافی آنها تکمیل نشده از طریق صندوق بیمه و حمایت ایمیدرو بحث تکمیل اکتشاف آنها انجام خواهد شد که بتواند استخراج را بالا ببرند و معدن را اقتصادی کنند.

جعفری گفت: برای اینکه از ساختار بخش خصوصی بهتر استفاده کنیم ۴ رکن تعریف کردیم که دولت، سرمایه پذیر، سرمایه گذار و انجمن و تشکل‌ها هستند.

وی بیان داشت: در این راستا تا کنون ۲۰ تفاهم نامه در سطح کشور با سرمایه گذارانی که اعلام آمادگی کردند منعقد شده است.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۰
کد مطلب: 47721
 
مرجع : خبرگزاری مهر