گروه صنایع معدنی فولاد
 
تامین سنگ آهن، مهمترین مشکل ذوب آهن اصفهان است
گروه صنایع معدنی >فولاد - مدیرعامل ذوب آهن اصفهان، مهمترین مشکل این واحد صنعتی را تامین سنگ آهن عنوان کرد و گفت: تهیه مواد اولیه برای تولید در شرایط کنونی با توجه به تغییر قیمت ارز در کشور، بسیار سخت و دشوار است.
 
به گزارش ماین نیوز، منصور یزدی زاده روز دوشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به نامگذاری امسال بعنوان "سال رونق تولید" افزود: بهترین گزینه برای خروج از شرایط سخت اقتصادی، رونق تولید است.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته برای ذوب آهن از نظر اقتصادی، سال بسیار سختی بود اما برغم تمام سختی ها، تحریم ها، اعتصاب کامیونداران و بحران آب، سال گذشته را با رکورد تولید ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار تُن چُدن پشت سر گذاشتیم و امسال نیز برای تولید سه میلیون و ۵۰ هزار تُن چُدن برنامه ریزی شده، بشرط اینکه تعمیرات کوره شماره یک، تمام و از شش ماهه دوم سال وارد مدار تولید شود.

یزدی زاده ابراز امیدواری کرد که در سه ماهه پایانی سال جاری بتوانیم کوره شماره یک را طبق برنامه وارد مدار تولید کنیم.

وی ادامه داد: معادن کشور در ۴۰ سال گذشته بصورت ناهمگون واگذار شده و تمام معادن بجای اینکه خود را توسعه دهند، پایین دست خود را توسعه داده اند.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان خاطرنشان کرد: باید همه مواد معدنی موجود در داخل کشور با استفاده از ظرفیت موجود صنعتی به فولاد تبدیل شود و تولیدکنندگان هم نیاز معادن را تامین کنند.

وی افزود: ذوب آهن اصفهان در یکسال گذشته رکوردهای خوبی بدست آورده است کمااینکه تولید ریل بعنوان یکی از بزرگترین آرزوهای ملی در این شرکت محقق شد و امروز بعنوان یک محصول روتین در ذوب آهن، فولاد ویژه ریل تولید می شود و هیچ محدودیتی هم در این زمینه وجود ندارد.

به گفته وی، واردات ریل در شرایط کنونی با قیمت به مراتب بیشتر از محصول داخلی، هیچ توجیهی ندارد و انتظار ما این است که در سال رونق تولید، اینگونه واردات متوقف شود.

یزدی زاده گفت: ذوب آهن در سال های گذشته در حوزه آب هم اقدامات خوبی انجام داده و مصرف خود را از ۱۷ میلیون مترمکعب در سال ۹۶ به ۱۴ میلیون مترمکعب در سال گذشته رسانده است.

به گفته وی، تولید در این واحد بزرگ صنعتی نباید متوقف شود، اما مصرف آب باید کاهش بیشتری پیدا کند و این کار را از طریق انعقاد قرارداد برای خرید پساب از زرین شهر و شهرهای مجاور با هزینه حدود یکهزار میلیارد تومان انجام داده ایم.

وی با بیان اینکه برداشت آب از رودخانه تا چهار سال آینده به کمترین میزان خواهد رسید، ابراز امیدواری کرد که مصرف آب در این شرکت از ۲ سال آینده به حدود ۱۰ میلیون متر مکعب برسد و آب خام فقط در حد آب آشامیدنی و مصارف بهداشتی داخل کارخانه استفاده شود.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان اظهار داشت: این شرکت در زمان حاضر محدودیتی برای صادرات محصولات خود ندارد و می کوشد تا بر اساس برنامه نسبت ۵۰ درصد صادرات را حفظ کند.

وی با بیان اینکه میلیگرد تولیدی این شرکت به انگلیس هم صادر شده است، تصریح کرد: بزرگترین ویژگی محصولات صنعتی برای صادرات برخورداری از کیفیت و استاندارد است و امروز محصولات ذوب آهن اصفهان به آسیای دور، شمال آفریقا، عراق، افغانستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود.

یزدی زاده اضافه کرد: ۵۰ درصد تولیدات ذوب آهن در داخل کشور بصورت شمش و دیگر محصولات همچون تیرآهن های آی و اچ به فروش می رسد و در ماه های گذشته هم تسمه به عرض ۲۰۰ میلیمتر و قطر۲۰ میلیمتر در این شرکت تولید شده است که قابلیت افزایش تا ۳۴۰ میلیمتر را هم دارد.

وی با اشاره به وضعیت مالی ذوب آهن اصفهان گفت: این شرکت سال گذشته ۱۶۰ چک برگشتی داشت و هیچکدام از بانک ها حاضر به همکاری با ما نبودند اما امروز هیچگونه چک برگشتی نداریم و یکهزار میلیارد تومان بدهی به بانک ها را از طریق سازمان تامین اجتماعی بعنوان سهامدار اصلی ذوب آهن اصفهان، تصفیه کردیم.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان افزود: حدود ۸۰ درصد قطعات مورد نیاز در داخل شرکت تامین می شود و ۱۵ درصد را از طریق سفارش در داخل کشور تهیه می کنیم و تنها ۵ درصد قطعات "هایتک" را به ناچار از خارج از کشور خریداری می کنیم.

وی بیان کرد: تولید محصولات صنعتی، یکی از اهداف دیگر ماست و در تلاشیم تا محصولات خارج از سبد تولید را جایگزین واردات کنیم که در این زمینه در ماه های گذشته تسمه در این شرکت تولید شده است.

یزدی زاده خاطرنشان کرد: بودجه پژوهشی این شرکت از ۲۰ میلیارد ریال در سال ۹۷ به یکصد میلیارد ریال در سال جاری افزایش پیدا کرده و پنج برابر شده است و که با توجه به حوزه پژوهش، اقدامات بیشتری هم می توان انجام داد.

مدیرعامل ذوب آهن تصریح کرد: این شرکت سال گذشته ۷۵۰ میلیارد تومان سود معادل هفت و نیم درصد بدست آورده است و منطقی نیست که ۵۰ میلیارد تومان آن را برای فوتبال هزینه کند.

وی با بیان اینکه باشگاه ذوب آهن باید به همه رشته های اصلی ورزشی برای خانواده های تحت پوشش خود توجه داشته باشد، افزود: در زمان حاضر تمام هزینه های باشگاه ذوب آهن صرف فوتبال می شود در صورتی که باید در همه زمینه ها کار کنیم و به انتظارات همه ورزشکاران پاسخ دهیم.

به گفته وی، قابل قبول نیست که ذوب آهن اصفهان با سود ۷۵۰ میلیارد تومانی سالانه فقط برای یک بازیکن فوتبال در یک فصل یک میلیارد و ۵۰۰ میبلیون تومان قرارداد ببندد.

یزدی زاده تصریح کرد: باشگاه ورزشی ذوب آهن باید تا زمانی که درآمد نیست، خرجش متناسب با دخلش باشد و بستن قرارداد با بازیکنی که تمرکز باشگاه را مخدوش می کند، مشکلات آن را افزایش می دهد.

وی با اشاره به تغییر در مجموعه مدیریت باشگاه ورزشی ذوب آهن گفت: تغییر در هر مجموعه ای عادی است و در ذات همه شرکت ها، سازمان ها و مجموعه ها وجود دارد.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت: باشگاه ذوب آهن امسال رقم بودجه ۷۵ میلیارد تومانی را پیشنهاد داد اما انتظار داشتیم که دستکم ۵۰ میلیارد تومان به تصویب مجمع برسد که در نهایت ۲۵ میلیارد تومان برای این باشگاه تصویب شد.

یزدی زاده، توجه به ورزش کارگری را یکی از خواسته های مهم و اصلی خانواده ها و پرسنل این شرکت توصیف کرد.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با اشاره به وجود ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار فضای سبز در مجموعه این شرکت اظهار داشت: سالانه ۱۵ میلیارد تومان برای نگهداری فضای سبز این شرکت هزینه می شود.

وی خاطرنشان کرد: این مجتمع صنعتی با وجود برخورداری از حدود ۷۸۰ هکتار فضای کارگاه تولیدی، باید ۲۵ درصد آن را به فضای سبز اختصاص دهد.

یزدی زاده با اشاره به اینکه ذات صنعت در همه جای دنیا آلاینده است، تصریح کرد: برای نگهداری سامانه های فیلتراسیون و آسپیراسیون ذوب آهن سالانه ۱۰ میلیارد تومان هزینه می شود.

ذوب‌آهن اصفهان اولین و بزرگترین کارخانه تولیدکننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران و بزرگترین تولیدکننده محصولات طویل در خاورمیانه است.

این شرکت با ظرفیت سه میلیون و ۶۰۰ هزار تُن فولاد، انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌کند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۷
کد مطلب: 47625
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا