گروه تجهيزات و ماشين آلات
 
تدام بلاتکلیفی کارگران هپکو برای ادامه فعالیت
آیا روند تولید هپکو ادامه می‌یابد؟
گروه تجهيزات و ماشين آلات - ‌کارگران هپکو ‌از روز گذشته در اعتراض به بلاتکلیفی روند تولید شرکت و معوقاتشان ابتدا در ‌میدان اصلی شهر اراک و در مقابل دفتر نمایندگان مجلس و امروز نیز در مقابل استانداری مرکزی ‌تجمع کردند.
 
به گزارش ماین نیوز، شرکت هپکوی اراک که روزی نماد صنعت و افتخار کشور بود، در آستانه تعطیلی است شرکتی که با هدف مونتاژکاری 500 دستگاه ماشین‌آلات راهسازی شروع به‌کار کرد و در سه دهه با رفع نیازهای داخلی به چند برابر ظرفیت اولیه خود رسید، اکنون پس از خصوصی‌سازی غیراصولی و بی‌تدبیری‌ها برای تامین حقوق کارگران خود نیز با چالش روبه‌روست.

موضوع خصوصی‌سازی و اشتباه در روند واگذاری هپکو سبب شد تا مسیر تولید در این کارخانه تغییر کند و رکود و عدم تولید بر بزرگترین کارخانه تولید ماشین‌آلات سنگین راهداری در کشور و منطقه سایه اندازد.

هر چند از زمان واگذاری هپکو و حرکت رو به نابودی این کارخانه بارها کارگران هپکو با حضور در تجمعات کارگری خواستار رسیدگی فوری به موضوع هپکو شدند و حتی در این مسیر مسئولان ارشد استان از جمله نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی با مکاتبات گسترده خواستار رسیدگی به وضعیت تولید در هپکو شد ولی این هیچ تدبیری از سوی دولت و مسئولان برای برطرف کردن مشکل هپکو دیده نشده است.

با این حال در چند ماه گذشته دولتی‌ها با وعده و در واقع قاشق خالی در دهان کارگران ادعای قراردادهای کلان برای این شرکت کرده و نوید بازگشت این صنعت مهم استراتژیک کشور به چرخه تولید می‌دانند که این روزها تهی بودن از عمل این وعده‌ها نمایان شده است.

روز گذشته باردیگر کارگران هپکو با حضور در میدان شهدا به عنوان میدان اصلی شهر اراک نسبت به معوقات خود و بلاتکلیفی وضعیت تولید در این شرکت دست به تجمع زدند و خواستار رسیدگی به این موضوع شدند.

با شروع این اعتراضات، موج تخریبی رسانه‌ای جریان اصلاح‌طلب در استان مرکزی به پمپاژ خبرهای تخریبی و دروغ علیه نماینده اصولگرای مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی و فضاسازی منفی در استان مرکزی کرد.

این درحالی بود که علی اکبر کریمی در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور خواستار رسیدگی فوری به مسئله هپکو شد که نشان می‌داد جریان رسانه‌ای اصلاح‌طلب هیچ‌گونه دلسوزی برای قشر کارگری ندارد بلکه همان طور که فرمانده سابق نیروی انتظامی استان مرکزی گفت در قالب یک جریان نفوذی به دنبال سواستفاده از اعتراضات کارگری در استان است.

مُسکن کوتاه مدت مسئولان برای مشکل هپکو

با این حال، روز گذشته و همزمان با آغاز اعتراضات کارگری استاندار مرکزی با اشاره به موضوع هپکو اظهار داشت: با تسهیلات بانک ملی حقوق تیرماه کارکنان هپکو را پرداخت می‌کنیم.

سیدعلی بیان کرد: تا امروز کارگران شرکت هپکو کمتر از دو ماه حقوق طلبکارند که تلاش‌های زیادی انجام می‌شود تا این معوقات پرداخت شود.

وی تصریح کرد: در طول یک ماه اخیر همه توان را به کار بستیم که مشکل هپکو حل شود، در این راستا نامه‌ای به رئیس جمهور نوشتم که پیرو نامه وزیر اقتصاد و دارایی و صنعت و معدن موظف شدند موضوع را بررسی و در این رابطه اظهار نظر کنند.

استاندار مرکزی ادامه داد: پیشنهاداتی مطرح شده، اما هنوز قطعی نشده، تصمیمات خوبی در مورد هپکو در دو ماه آینده خواهیم داشت، در حال حاضر برای هپکو موضوع پرداخت حقوق و تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

آقازاده افزود: با موافقت هیئت مدیره بانک ملی یک میلیارد و 200 میلیون تومان تسهیلات امروز به شرکت هپکو پرداخت می‌شود، مدیریت هپکو اعلام کرده چند دستگاه آماده فروش دارد که قول می‌دهم ظرف هفته دولت حقوق تیرماه و تا پایان شهریور حقوق مرداد و شهریور را پرداخت کنیم.

مشکل کارگران هپکو بدقولی مسئولان است

با این حال، عضو شورای کار هپکو با اشاره به حوادث هپکو اظهار داشت: تقریبا دو ماه حقوق کامل کارگران عقب افتاده و 70 درصد حقوق فروردین و اردیبهشت ماه از سوی شرکت پرداخت شده است.

ابوالفضل رنجبر افزود: مشکل امروز کارگران هپکو مشکل حقوق نیست بلکه مشکل قول‌هایی است که از سوی مسئولان کشور و استان داده می‌شود، حدود 1.5 سال است که دولت قول تعیین تکلیف وضعیت سهامداری شرکت هپکو را به کارگران داده است، اما متاسفانه در این یک سال و اندی هیچ اتفاقی نیفتاده است.

وی بیان کرد: در سال 97 در کل 47 دستگاه توسط شرکت تولید شد که اتفاقا تمام قطعات خارجی استفاده شده در تولید این دستگاه‌ها از قبل در انبار شرکت موجود بوده و در واقع هیچ مواد اولیه‌ای برای شرکت از خارج از کشور وارد نشده است.

 امروز و در دومین روز متوالی کارگران شرکت هپکو اراک در اعتراض به حقوق های معوقه و سرنوشت نامعلوم خود مقابل استانداری مرکزی تجمع کردند.

این درحالی است که کارگران شرکت هپکو اراک روز گذشته نیز در اعتراض به حقوق های معوقه و سرنوشت نامعلوم خود تجمع کرده بودند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۱
کد مطلب: 47620
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم