گروه صنایع معدنی فولاد
 
شمش ارفع به برند بین‌المللی تبدیل شده است
خط تولید فولاد ارفع ایمن است
گروه صنایع معدنی >فولاد - صنعت فولاد به عنوان یکی از صنایع مهم در کشور، توانسته رتبه دهم دنیا را به خود اختصاص دهد و نقش اساسی در توسعه ایران ایفا کند و کشور را از وابستگی به نفت برهاند. این صنعت هم اکنون علاوه بر تامین نیاز داخل، سهم عمده‌ای در صادرات کشور دارد. با توجه به نامگذاری سال 98 مبنی بر «رونق تولید» خبرگزاری ایلنا بنا بر رسالت حرفه‌ای اطلاع رسانی خود و به منظور بررسی وضعیت صنعت کشور، اقدام به تهیه گزارش میدانی از شرکت آهن و فولاد ارفع کرده است.
 
به گزارش ماین نیوز، کارخانه فولاد ارفع در استان یزد، کیلومتر 25 جاده اردکان به نائین قرار دارد. ظرفیت واحد احیا مستقیم این شرکت 800 هزار تن در سال بوده؛ و واحد فولاد سازی آن به ظرفیت 800 هزار تن مشغول به تولید است. هم اکنون 1300 نفر به طور مستقیم در این شرکت فعالیت می‌کنند.

شمش ارفع برند بین‌المللی است
سرپرست کنترل کیفیت شرکت فولاد ارفع، رسالت واحد کنترل و کیفیت فولادسازی را صحه‌گذاری به کیفیت مواد اولیه و محصولاتی دانست که در داخل شرکت تولید می شود و عنوان کرد: خوشبختانه با توجه به آموزش‌های که به کارکنان داده می‌شود و تجاربی که در این مدت کسب شده، این شرکت قادر است محصولاتی با استانداردهای جهانی تولید کند.

حمید منصوریان، ادامه داد: مواد اولیه شرکت فولاد ارفع،‌ قبل از استفاده، مورد بررسی قرار می‌گیرد. آن دسته که دارای استاندارد جهانی هستند مورد استفاده قرار گرفته و به واحد تولید تحویل داده می‌شود؛ در نهایت محصولی با کیفیت جهانی تولید شود. مواد اولیه‌ای که استاندارد لازم را ندارند به عنوان قراضه مجدد در کوره شارژ خواهد شد.

وی شمش‌های فولاد ارفع را یک برند شناخته شده در دنیا دانست و گفت: خوشبختانه فولاد ارفع از زمان راه اندازی، توانسته تولیدات کیفی و محصولات ساختمانی بسیار خوبی را به بازار ارائه کند و این امر فولاد ارفع را به یک برند بین‌المللی تبدیل کرده است.

سرپرست کنترل کیفیت شرکت فولاد ارفع، دلیل تناژ بالای صادرات شمش ارفع را کیفیت بالای آن دانست و افزود: شمش‌های فولاد ارفع قابلیت رقابت با تمامی تولیدکنندگان بین‌المللی را دارند. خوشبختانه مشتریان شمش فولاد ارفع، از لحاظ کیفیت رضایت کامل داشته و تا به امروز شکایتی از این بابت دریافت نشده است.

خط تولید فولاد ارفع ایمن است
سرپرست کوره‌های قوس الکتریکی فولاد ارفع، خط تولید این شرکت را کاملا ایمن دانست و از به کارگیری تجهیزات استاندارد برای کارگران خبر داد.

علی اسماعیلی با بیان اینکه تمهیدات لازم جهت ایمنی کارگران اندیشیده شده است، افزود:‌ تولید فولاد نسبت به سایر محصولات، خطرات احتمالی بسیاری دارد، بنابراین سعی شده در مراحل ذوب گیری، هنگام انفجار کوره و افزایش دما، کارگران حضور نداشته باشند.

وی اظهار کرد: برای هر گونه احتمال خطری که از جانب کوره می‌تواند ایجاد شود، تمهیدات لازم اتخاذ شده است و لحظه به لحظه دمای کوره‌ها چک می‌شود .

سرپرست کوره‌های قوس الکتریکی فولاد ارفع، حضور غبار در محیط کارخانه‌های فولادی را کاملا طبیعی دانست و گفت:‌ کارگران همواره در معرض گرد و غبار نیستند و هنگامی که در این محیط حضور دارند، برای آنها ماسک، گوشی، کلاه ایمنی و لباس ضد حریق در نظر گرفته شده است.

مدیران برای تامین قطعات جرثقیل‌ها دور اندیشی کردند
سرپرست جرثقیل‌های فولادسازی فولاد ارفع، ظریب ایمنی جرثقیل‌های این شرکت را بالا دانست و گفت: در کارخانه های فولادسازی، بارهای سنگینی وجود دارد که برای حمل آن از جرثقیل سقفی استفاده می‌شود، این جرثقیل‌ها به طور مرتب از لحاظ ایمنی و عملکرد بازرسی می‌شوند تا در صورت نیاز تعمیر شوند.

حاجی میرزاده افزود: تناژ حمل جرثقیل‌های سقفی بین 32 تا 260 تن است که توان حمل آن تا 300 تن قابل افزایش است.

وی با بیان اینکه تحریم‌ها تاثیر روی عملکرد جرثقیل‌ها نداشته است، افزود: خوشبختانه با دور اندیشی مدیران، برخی از قطعات آن از قبل خریداری شده است و از این بابت مشکلی برای تعمیر آن وجود ندارد.

بخش آموزش فولاد ارفع سازنده است
سرپرست ریخته‌گری و ارسال محصول نیز، با بیان اینکه کارخانه‌ها فولادی کارخانه‌ای تنش زا و سخت هستند، گفت: مدیریت از راس هرم تا سطوح پایین سعی کرده‌اند محیط آرامی را ایجاد و مشکلات کارگران را حل کنند.

مجید خضری بخش آموزش شرکت فولاد ارفع را سازنده عنوان کرد و افزود: تمامی کارخانه‌های فولاد محیط آلودگی دارند؛ اما خوشبختانه شرکت فولاد ارفع به ایمنی و آموزش بسیار اهمیت می دهد.

وی تصریح کرد: در همه بنگاه‌های اقتصادی مشکلاتی وجود دارد؛ اما با این وجود پرداخت‌های مالی در شرکت فولاد ارفع به موقع انجام می‌شود و پاداش و سنوات کارکنان پیمانکار و بخش‌های دیگر از طریق ارفع تقبل می‌شود.

سرپرست ریخته گری و ارسال محصول در خصوص بخش ریخته‌گری گفت: ریخته‌گری فن شکل‌دادن فلزات و آلیاژها از طریق ذوب است؛ این بخش در 4 شیفت فعالیت می‌کند روزانه 17 ذوب گرفته می شود.

خضری ادامه داد: توقف‌های دستگاه‌های فولادی سر وقت انجام می‌شود که برخی از توقف‌ها اضطراری و برخی دیگر نیز برنامه‌‍ریزی شده است.

استانداردهای لازم برای تولید شمش رعایت می‌شود
مدیر آزمایشگاه و کنترل کیفی شرکت فولاد ارفع معتقد است که تحریم‌ها تاثیر بر عملکرد و کیفیت شمش در فولاد ارفع نگذاشته و این امر حاصل دور اندیشی مدیران است.

مرضیه رضایت عنوان کرد: واحد احیای مستقیم بنا به نیاز اندازه‌گیری پارامترها، اولین واحدی بود که در فولاد ارفع تجهیز شد.

وی ادامه داد: خروجی سیستم‌ به دلیل اهمیت آن در تنظیم تولید، در زمان های مشخص 2 تا 3 ساعت یک بار آنالیز شده و از محصول، نمونه گیری می‌شود.

وی گاز را به عنوان یک عامل مهم در فرایند احیا دانست و گفت: گاز به عنوان یک عامل مهم در فرایند احیا است؛ بنابراین باید از کیفیت گاز نمونه گیری شود. با وجود اینکه سیستم به طور آنلاین این اندازه‌گیری را انجام می دهد، اما به دلیل اهمیت موضوع، این بخش توسط کارشناسان امور همواره کنترل می‌شود.

مدیر آزمایشگاه و کنترل کیفی شرکت آهن و فولاد ارفع اظهار کرد: واحد فولادسازی، حجم بالایی از محیط تولید و آنالیزها و تست را در بر می‌گیرد؛ زیرا ورودی های آنها متنوع است.

رضایت ادامه داد: زمان آنالیز کوره‌ها در حد ثانیه ارزشمند است و نمونه به صورت اتوماتیک وارد آزمایشگاه شده و آنالیز انجام می شود تا از لحاظ مواد مضر و سطح آلیاژی بررسی شود.

وی با بیان اینکه آب خروجی فولاد ارفع همواره پایش می‌شود، اظهار کرد: با توجه به وضعیت آب، فولاد ارفع، سیستم تصفیه آب خود را تکمیل کرد تا دور ریز آب به حداقل برسد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۲
کد مطلب: 47481
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا