گروه معادن
 
افزایش نجومی درآمد معدنی‌ها از پنجمین ماه سال
رشد فروش در جیب شرکت‌های معدنی
گروه معادن - افزایش نرخ سنگ‌آهن که از مردادماه اعمال شده موجبات افزایش سودآوری شرکت‌های معدنی را فراهم کرده است.
 
به گزارش ماین نیوز، موضوع افزایش سنگ آهن از مدت ها پیش در دستور کار فولادسازان و شرکت های معدنی قرار گرفت که براساس توافق‌های انجام شده، از اول مردادماه سال جاری قیمت کنسانتره ۱۶درصد و گندله نیز ۲۳.۵درصد قیمت شمش فولاد خوزستان در ادوار سه ماهه افزایش یافت که این امر قطعا در میزان سودآوری شرکت های معدنی موثر خواهد بود.

در این خصوص هوشنگ احمدپور کارشناس صنعت معدن به خبرنگار بورس‌نیوز گفت: افزایش نرخ سنگ‌آهن که از مردادماه اعمال شده موجبات افزایش سودآوری شرکت‌های معدنی را فراهم کرده است.

وی ادامه داد: دولت همیشه ۱۰درصد از قیمت فروش معادن برای سنگ آهن مگنتی و ۵درصد از هماتیت را دریافت می‌کند بنابراین به تبع این افزایش نرخ، درآمد دولت نیز افزایش یافته اما میزان سودآوری شرکت های تولیدکننده معدنی افزایش بیشتری را تجربه کرده است.

احمدپور با اشاره به رشد ۲.۵برابری قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی نسبت به سال گذشته، افزود: به دلیل ثابت ماندن قیمت تمام شده معدن و افزایش قیمت سنگ آهن می‌توان گفت که سود شرکت‌های تولیدکننده معدنی بسیار افزایش یافته اما درآمد دولت حدود ۲درصد افزایش یافته است.

کارشناس صنعت معدن ادامه داد: در چندماه اخیر به دلیل جنگ تجاری آمریکا و چین قیمت این محصول در بازارهای جهانی روند نزولی را در پیش گرفته اما باز فروش شرکت‌های معدنی نسبت به سال قبل رشد زیادی را تجربه کرده است.

رئیس سابق شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنایع و معادن کوثر افزود: قیمت این محصول در بازار داخلی نیز افزایش نمی یابد ولی شاید میزان سود و فروش این محصول در بازارهای جهانی افزایش یابد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۰
کد مطلب: 47452
 
مرجع : سايت خبری بورس نیوز