گروه معادن زغال‌سنگ
 
زغال شویی با ظرفیت ۱۵۰ تن در ساعت
تولید کک مورد نیاز ۱۴ صنعت بزرگ کشور در دامغان
گروه معادن >زغال‌سنگ - یک مجموعه فرآوری زغال سنگ در کلاته رودبار دامغان ماهانه تا ۱۴ هزار تن زغال حرارتی و کک مورد نیاز ۱۴ واحد صنعتی بزرگ را تامین کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، عضو هیات مدیره شرکت معادن زغال سنگ دامغان گفت : شرکت های بزرگ کشور به علت مشکلات واردات پس از تحریم در بخش تامین فرآورده های سوختی کوره دچار مشکل شده بودند که از 2 سال پیش با ساخت واحد زغال شویی و 30 کوره مکانیزه کک پزی، این نیاز ضروری در بخش های فروسیلیس ،کربنات سدیم ، قند و فولادسازی رفع شد.
مازیار کثیریان تصریح کرد : واحد زغال شویی با ظرفیت 150 تن در ساعت یکی از با کیفیت ترین کارخانه های این صنعت در بخش خصوصی محسوب می شود و زغال کیفی با خاکستر 2 تا سه درصد که در دنیا کم نظیر است برای صنایع مورد نیاز تولید می کند.

به گفته وی ، علاوه بر زغال حرارتی عیار بالا، زغال سنگ آنتراسیت، دانسریت، کُک متالوژی و کُک سنتی نیز از دیگر فرآورده های معدنی این واحد است که با اشتغال مستقیم 310 نفر در مجموعه معادن و کارخانه بصورت مستقیم و 800 نفر بطور غیر مستقیم، توانسته است از توان نیروهای بومی متخصص منطقه کلاته رودبار بهره بگیرد.

کثیریان از وجود ذخایر معدنی مناسب کیفی و کمی منطقه کلاته خبر داد و گفت : هم اکنون نیاز مواد اولیه این مجموعه با خریداری و استخراج سه معدن اختصاصی ؛ بادله کوه، دُمبو و رزجای مرکزی و زغال مازاد چهار استان همجوار تامین می شود و در صورت حمایت مسئولان می توان ذخایر معدنی منطقه را که تا کنون استفاده نشده برای افزایش تولید و اشتغال بکار گرفت.

شرکت معادن زغال سنگ دامغان با بیش از سه دهه فعالیت هم اکنون تامین کننده نیاز واحدهای صنعتی بزرگی نظیر ؛ زغال سنگ حرارتی مورد نیاز فروسیلیس سمنان، فروسیلیس خمین، فروسیلیس آذرخش، فروسیلیس غرب پارس و کک کیفی کوره های کربنات سدیم سمنان،کربنات سدیم کاوه سودای مراغه، فولاد ویان مراغه، فولاد خزر است و نرمه کک را نیز به سنگ آهن مرکزی بافق ارسال می کند.
با فرآوری محصولات معدنی در این شرکت بخش خصوصی هم اکنون 10 تا 15 درصد از خروج ارز از کشور در بخش صنایع وابسته به زغال و کک جلوگیری شده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۴
کد مطلب: 47435
 
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما