گروه معادن مس
 
تعطیلی ۴ ماهه کوره کارخانه مس خاتون‌آباد برای رفع آلایندگی
گروه معادن >مس - مدیرعامل شرکت ملی مس ایران گفت: کوره کارخانه مس خاتون‌آباد از اول مرداد به مدت چهار ماه تعطیل شده و با تکنیک روز بازسازی می‌شود و ظرفیت آن به 120 هزار تن ارتقا می‌یابد.
 
به گزارش ماین نیوز، اردشیر سعدمحمدی صبح امروز در شورای معادن استان کرمان با ارائه گزارشی از روند رفع آلایندگی مجتمع‌های مس سرچشمه و خاتون‌‌آباد اظهار داشت: کارخانه اسید مس سرچشمه به اتمام رسیده و آماده افتتاح است، 110 میلیارد تومان و 40 میلیون یورو سرمایه‌گذاری صورت گرفته و اکنون از بابت آلودگی برای آن مشکلی نداریم.

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران ادامه داد: کوره مس سرچشمه به طور کامل تغییر کرده و به سیستم فلش تبدیل شده و با تکنیک روز دنیا، عملیات ذوب را انجام می‌دهد، لذا در سرچشمه مشکلی زیست محیطی نداریم.

سعدمحمدی بیان کرد: در کارخانه مس خاتون‌آباد طبق مصوبه با معاونت عمرانی استانداری، از اول مرداد کوره تعطیل شده و با تکنیک روز بازسازی می‌شود و ظرفیت آن به 120 هزار تن ارتقا می‌یابد، چهار ماه کوره خاتون‌آباد تعطیل خواهد بود و تمام تجهیزات آن آماده شده و در حال عملیاتی است.

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران گفت: کارخانه اسید خاتون‌آباد هم در حال اتمام پروژه است و امیدواریم همزمان با راه‌اندازی کوره، راه‌اندازی شود.

سعدمحمدی بیان کرد: در خصوص بدهی‌های دولتی شرکت ملی مس قرار بود تقسیطی صورت گیرد که قسط اول را به مبلغ 35 میلیارد تومان پرداخت کرده‌ایم و سال 97 را طبق قانون پرداخت می‌کنیم.

وی افزود: اما حقوق دولتی شرکت در سال جاری، 6 برابر شده است، یک‌هزار و 700 میلیارد تومان باید حقوق دولتی 98 بدهیم که این مسئله اجرای طرح‌های توسعه‌ای ما را به عقب می‌اندازد.

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران از فعال شدن کارخانه مس درآلو و معدن آن هم به طور کامل خبر داد و گفت: اکتشافات را هم در دستور کار داریم و 27 هزار متر کار حفاری اکتشافی امسال صورت گرفته است که امیدواریم به 70 هزار متر برسد در حالی که سال قبل در مجموع 40 هزار متر بوده است.

سعدمحمدی عنوان کرد: شرکت ملی مس حاضر است که تولید کنسانتره مس بخش خصوصی در استان را به صورت نقد خریداری کند، ضمن اینکه آماده‌ایم معادن مس غیرفعال استان را به صورت مشارکت و یا سرمایه‌گذاری خودمان فعال کنیم و به جای آن هزینه تعهد دهند که کنسانتره را به شرکت ملی مس بدهند.

وی با بیان اینکه مس عنصری استراتژیک است که 99 درصد بنگاه‌های دنیا در بخش مس سودده هستند، خاطرنشان کرد: برای تمام بخش خصوصی اعلام می‌کنیم که دوره‌هایی برای ارتقای سطح دانش به صورت رایگان برگزار کنیم.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۶
کد مطلب: 47406
 
مرجع : خبرگزاری فارس