گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
شتاب در اجرای طرح تولید کاغذ ار کربنات کلسیم
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - با حضور مدیران ارشد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و مسئولان فارس، موانع اجرایی طرح تولید کاغذ از کربنات کلسیم در شهرک صنعتی خرامه بررسی شد.
 
به گزارش ماین نیوز، معاون نوسازی و بهره‌برداری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با بیان اینکه این سازمان در حال حاضر ۳۲ طرح صنعتی را در سراسر کشور در مرحله اجرا دارد گفت: یکی از مهمترین این طرح‌ها طرح تولید کاغذ از کربنات کلسیم است که به صورت صد در صد دولتی اجرایی خواهد شد.

محمد نوری امیری با بیان اینکه منابع مالی این طرح تامین شده و مشکل کمبود منابع نداریم افزود: ۱۲.۵ میلیون دلار منابع ارزی و ۳۷ میلیارد تومان نیز منابع ریالی برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است.

وی بر تقویت شرکت گسترش کاغذ سبز خرامه به منظور تسهیل در اجرای عملیات این طرح تاکید کرد و گفت: امیدواریم این طرح تا پایان ۹۹ به بهره‌برداری برسد.

معاون نوسازی و بهره‌برداری سازمان گسترش نوسازی و صنایع ایران در ادامه با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد از تجهیزات این طرح باید از خارج از کشور تامین شود گفت امیدواریم با رفع مشکل انتقال ارز در بانک‌های خارجی که ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکاست بتوانیم این طرح را هرچه سریعتر تامین وتجهیزات را وارد کنیم.

عضوهیات عامل سازمان گسترش نوسازی و صنایع ایران (ایدرو) نیز در این مراسم با عذرخواهی از تاخیر انجام شده در اجرای این طرح گفت: برای جبران این تاخیر، برنامه ریزی عملیاتی طرح را به گونه‌ای تنظیم کرده‌ایم که این مجموعه در دهه فجر سال ۹۹ به بهره برداری برسد.

سعید فائقی با اشاره به اهمیت اجرای این طرح به عنوان یک طرح مهم و ارزشمند زیست محیطی گفت: تولید محصول با ارزش کاغذ از ماده معدنی کربنات کلسیم که باعث حفظ جنگل‌ها و جلوگیری از قطع درختان می‌شود بسیار مهم و حائز اهمیت است.

رئیس هیئت مدیره کارخانه گسترش کاغذ سبز خرامه نیز با بیان اینکه این طرح در اسفند سال گذشته توسط وزیر صنعت معدن و تجارت کلنگ زنی شد و عملیات اجرای آن به علت برخی موانع تا کنون آغاز نشده است گفت: با انجام ثبت شرکت دولتی گسترش کاغذ سبز خرامه، مراحل اجرای طرح شتاب گرفته و مرحله نخست فراخوان مناقصه آن نیز برگزار و در مرحله دوم نیز به زودی تا پایان مردادماه برگزار و پیمانکار صلاحیت دار انتخاب خواهد شد.

هوشنگ موحدی افزود:با تصمیم اتخاذ شده در سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ۱۰۰ درصد سهام این طرح دولتی شده و این طرح با اعتبارات سازمان گسترش نوسازی و صنایع ایران انجام خواهد شد.

وی افزود: در زمینه فناوری و ماشین آلات این طرح نیز با شرکت‌های مطرح دارای فن آوری خارجی مذاکرات لازم انجام شده وامیدواریم با تامین ماشین آلات و تهیه نقشه نهایی، اجرای این طرح در ماه‌های آینده آغاز شود.

موحدی اضافه کرد: ۸۰ درصد از مواد اولیه این طرح را ماده معدنی کربنات کلسیم تشکیل می‌دهد.

داریوش اسماعیلی نماینده مردم شهرستان‌های خرامه کوار و سروستان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز خواستار تسریع در اجرای این طرح شد و گفت: با اجرای این طرح برای ۲۰۰ نفر اشتغال ایجاد خواهد شد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس نیز گفت: برای اجرای این طرح چهار هکتار از اراضی شهرک صنعتی خرامه اختصاص یافته و قرارداد آن نیز منعقد شده است.

احد فتوحی افزود: شرکت شهرک‌های صنعتی فارس به منظور تسریع در اجرای این طرح و با هدف تأمین زیرساخت‌ها، اراضی زون خدماتی را که دارای امکانات زیر بنایی بود با اصلاح و تغییر کاربری تبدیل به اراضی صنعتی کرد تا اجرای طرح با مشکل زیرساختی مواجه نباشد.

وی همچنین از اختصاص مشوق‌های ویژه نظیر کاهش سهم نقدی و افزایش سهم بازپرداخت اقساطی حق انتفاع اراضی واگذاری به این شرکت درراستای کمک به رونق تولید واشتغال خبر داد و گفت: با اجرای این طرح و بهره‌برداری از آن ظرفیت تولید ۲۰ هزار تن کاغذ فراهم می‌شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۲
کد مطلب: 47403
 
مرجع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان