گروه صنایع معدنی فولاد
 
در‌پی اعتراض نوردکاران به مصوبه جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شد
ضرب‌الاجل برای ثبت‌نام در سامانه بهین‌یاب
گروه صنایع معدنی >فولاد - براساس بخشنامه جدید معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، از ۵ مرداد امسال فقط واحدهای نوردی درج شده در فهرست بهین‌یاب اجازه خرید شمش از بورس کالا را دارند.
 
به گزارش ماین نیوز، در این بخشنامه که از سوی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به مدیرعامل بورس کالا ابلاغ شده، آمده است که با توجه به اعتراض تعدادی از واحدهای نوردی به بورس کالای ایران در زمینه نحوه عرضه شمش فولاد در بورس کالا از ۵ مرداد ۹۸ فقط به واحدهای درج شده در فهرست بهین‌یاب (مصرف‌کنندگان شمش فولاد) اجازه خرید شمش فولاد داده شود. در پی این بخشنامه شاهد واکنش‌هایی سوی از تولیدکنندگان فولاد بودیم. این درحالی است که وزارتخانه معتقد است، ثبت‌نام در سامانه بهین‌یاب به‌راحتی برای همه تولیدکنندگان امکان‌پذیر است. به دنبال اعلام این بخشنامه، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نسبت به تصمیم‌گیری به سرعت واکنش نشان دادند و اعتراض خود را به صورت کتبی نیز بیان کردند.

ثبت‌نام در بهین‌یاب
درباره تصمیم گرفته شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و اختصاص شمش به واحدهایی که سامانه بهین‌یاب هستند، سیف‌الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت  اظهار کرد: در ۱.۵ سال گذشته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بارها به تولیدکنندگان اعلام شد در سامانه بهین‌یاب ثبت‌نام کنند که برخی تولیدکنندگان وارد این سامانه شدند. البته وزارتخانه نیز در طول سال چندین بار فرصت ثبت‌نام در بهین‌یاب را تمدید کرد. امیری در پاسخ به این پرسش که آیا هم‌اکنون ثبت‌نام بهین‌یاب باز است یا خیر، گفت: هم‌اکنون نیز سامانه بهین‌یاب باز است و هر شرکتی بدون استثنا می‌تواند در این سامانه ثبت‌نام کند. اگرچه برخی تولیدکنندگان به دلیل بحث‌های مالیاتی یا هر دلیل دیگری از ثبت‌نام در بهین‌یاب سرباز زده‌اند. از این‌رو زمانی که موضوع سهمیه‌بندی مطرح می‌شود، شرکت‌هایی که در بهین‌یاب ثبت‌نام نکرده‌اند ممکن است برای تامین مواد اولیه با مشکل روبه‌رو شوند و نتوانند از بورس خرید کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: پیشنهاد ما این است هر شرکتی که تاکنون ثبت‌نام نکرده، هرچه سریع‌تر اقدام به ثبت‌نام کند، در این صورت ما به‌سرعت این شرکت‌ها را تایید کرده و به بورس می‌فرستیم. مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این موضوع که برخی در برابر تغییرات مقاومت می‌کنند، خاطرنشان کرد: هر تغییری که از سوی وزارتخانه اعلام می‌شود، برخی در برابر آن مقاومت می‌کنند درحالی‌که این تغییرات در بلندمدت به سود آنهاست. برای نمونه روزی که سیم برش الماسه وارد کشور شد، همه در برابر پذیرش آن مقاومت می‌کردند و کلی برای نپذیرفتن آن نامه‌نگاری شد؛ این درحالی‌است که امروز دیگر کسی به روش انفجار سنگ استخراج نمی‌کند.

سامانه بهین‌یاب نیز هست که برخی در برابر ثبت‌نام آن مقاومت می‌کنند. امیری ادامه داد: در سامانه بهین‌یاب مشخصات شرکت همراه با تولید ماهانه، فصلی، ۶ ماه یکبار و تا سالانه باید گزارش شود. مالیات و پرداخت آب، برق و گاز و... شرکت به‌طورشفاف در سامانه ثبت خواهد شد. بنابراین شرکت‌هایی که در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند به‌راحتی به بورس معرفی خواهند شد. این سامانه سبب حذف رانت و دلالی خواهد شد. وی در پاسخ به این پرسش که تولیدکنندگان فولاد از بخشنامه جدید وزارتخانه گلایه‌مند هستند، عنوان کرد: ما هدفی جز حمایت از تولیدکنندگان نداریم. مدیران وزارتخانه سهمی در تولید ندارند یا سهامدار این شرکت‌ها نیستند، بنابراین هر تصمیمی که گرفته می‌شود، منفعت عام را برای تولیدکنندگان در بالادست و پایین‌دست زنجیره تولید درنظر می‌گیرند.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پرسش که انجمن تولیدکنندگان مدعی هستند که در تصمیم‌گیری این بخشنامه با آنها مشورت نشده است، عنوان کرد: از وزیر تا معاونان همواره بر این موضوع تاکید دارند که در تصمیم‌گیری‌ها با بخش خصوصی، تشکل‌ها و انجمن‌ها تعامل داشته باشید؛ چراکه به لحاظ فنی نظر تشکل‌ها و انجمن‌ها بر نظر ما برتری دارد. ما به صورت ستادی برای کل کشور تصمیم‌گیری می‌کنیم که به نفع تولیدکنندگان باشد، از این‌رو در برابر این تصمیم‌گیری‌ها ممکن است برخی گروه‌ها موضع‌گیری کنند.

امیری ادامه داد: دو جبهه در برابر تصمیم‌گیری‌های وزارتخانه وجود دارد و وظیفه ما این است که به گونه‌ای تصمیم‌گیری کنیم که کمترین ضربه به تولیدکنندگان در رده‌های گوناگون وارد شود. وی با اشاره به این موضوع که باوجود تحریم‌ها در شرایط سختی به‌سر می‌بریم، گفت: به یقین بخشنامه‌هایی که از سوی وزارتخانه در این شرایط سخت اعلام می‌شود، در جهت کمک به تولید است. شک نکنید این بخشنامه‌ها به ضرر تولیدکننده‌ای که شرایط شفاف و مشخصی برای تولید دارد، نخواهد بود. مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه تاکید کرد: اگر یک بخشنامه‌ای ایراد داشته باشد با اجرایی شدن آن، این ایرادها مشخص خواهد شد و آن‌هم با کمک همین انجمن‌ها و تشکل‌ها قابل برطرف شدن است. باید به دور از جنجال‌آفرینی این مشکلات را حل کرد.

بهین‌یاب دخالت در بورس کالا
درباره مشروط کردن خریداران شمش فولاد در بورس کالا به ثبت‌نام در سامانه بهین‌یاب، محمدمهدی رفیعی، کارشناس بورس کالا عنوان کرد: در کل مکانیسم بورس کالا در هر کشوری مخالف محدودیت‌های دولتی است. به عبارت دیگر بورس کالا دخالت دولت را نمی‌تواند در عملکرد خود بپذیرد.

صمت رفیعی در ادامه خاطرنشان کرد: در یک دوره‌ای عرضه فلزات در بورس و رینگ فلزات از طرف خریداران منوط به کد معاملاتی بود. در این کد معاملاتی اطلاعات مربوط به خریدار و فروشنده و معاملات آنها درج می‌شد. اما این موضوع که وزارت صنعت، معدن و تجارت یک سامانه به نام بهین‌یاب راه‌اندازی و آن را وارد بورس کالا کرده و خریداران بورس کالا را نیز ملزم به ثبت‌نام در این سامانه کرده، دخالت در امر بورس کالا است. درحقیقت این اقدام نوعی تخصیص سهمیه‌بندی است که مربوط به کشورهای کمونیستی می‌شود. اینگونه نیست که ادعای اقتصاد کمونیستی نداشته باشیم اما از ابزارهای کمونیستی استفاده کنیم. وی در ادامه یادآور شد: طبیعی است که فعالان حوزه فولاد و آهن در بورس کالا نسبت به سامانه بهین‌یاب واکنش نشان دهند. سامانه بهین‌یاب چند وقتی است که راه‌اندازی شده اما کارآیی لازم را نداشته است.

این کارشناس بورس کالا در پاسخ به این پرسش که چه اشکالی دارد همه شرکت‌ها در بورس کالا ثبت‌نام کنند، گفت: اگر همه شرکت‌ها می‌توانند ثبت‌نام کنند، چه لزومی به این سامانه است، بدون ثبت‌نام نیز همه شرکت‌ها می‌توانند از بورس کالا خرید داشته باشند. رفیعی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا این سامانه حضور دلال‌ها را در بورس کالا کمرنگ نخواهد کرد، گفت: اگر بهین‌یاب ادعا کند که برای شفاف‌سازی در بورس حضور دارد پس معاملات شفاف در بورس کالا را زیر سوال می‌برد، در صورتی که مشخصات خریدار و فروشنده در معاملات بورس کالا ثبت می‌شود.

این کارشناس بورس کالا افزود: از بین بردن دلال در بازار منوط به عوامل دیگری است و تنها با سامانه بهین‌یاب نمی‌توان آن را از بین برد. کمااینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت با قاطعیت نمی‌تواند ادعا کند کسانی که در سامانه بهین‌یاب ثبت‌نام کرده‌اند به‌طورحتم تولیدکننده هستند.
وی در ادامه تاکید کرد: یکی از عواملی که می‌تواند جلوی دلالی در بورس کالا را بگیرد، میزان عرضه به اندازه کافی در زمان‌های مشخص و مکرر است. یکی از عوامل دلالی، مکانیسم بانکی است، از آنجا که دلال‌ها نسبت به تولیدکننده پول بیشتری دارند، تولیدکنندگان با دلال‌ها تعامل پیدا کرده‌اند و اگر در این راستا بانک‌ها به تولیدکننده وام بدهد و به غیرتولیدکننده وام ندهد، تولیدکننده مجبور نمی‌شود سراغ دلالی برود که کسری نقدینگی خود را به وسیله او برطرف کند.

این کارشناس بورس در ادامه یادآور شد: از این‌رو سامانه بهین‌یاب جز ایجاد محدودیت، انحصار و انتظار فساد کار دیگری انجام نمی‌دهد. رفیعی درباره این موضوع که با توجه به شرایط تحریمی کشور که به نوعی جنگ به‌شمار می‌رود شاید عملکرد وزارتخانه نوعی سهمیه‌بندی مواد اولیه است، گفت: هم‌اکنون در شرایط جنگ تحریمی قرار داریم اما دولت می‌تواند صادقانه این موضوع را مطرح کند که برای تامین مواد اولیه دچار مشکل است و باید محدودیت‌هایی را اعمال کند.

وی در ادامه تاکید کرد: باید به بورس کالا یا بازار اجازه داده شود که مکانیسم بازار آزاد را اجرا کند؛ چراکه تا زمانی که این مکانیسم به‌درستی اجرا نشود، مشکل حل نخواهد شد. بورس کالا در اقتصاد باز قابل تعریف است از این‌رو نمی‌توان با ابزاری از سوی دولت آن را محدود کرد که در این صورت خروجی مورد انتظار را ندارد. رفیعی ادامه داد: بهین‌یاب به‌درستی عمل نکرده است و دولت برای اجرای صحیح این سامانه باید یک نهاد نظارتی بر این سامانه اعمال کند و این حلقه می‌تواند ادامه‌دار شود، این نظارت‌ها باید در یک نقطه‌ای قطع شود و اجازه دهد که بازار خودش بر خودش نظارت داشته باشد و خودش را تعدیل کند و ناکارآمدهای بازار را حذف کند و سبب رشد کارآمدها در بازار شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۵
کد مطلب: 47393
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت