گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور:
پل خلیج فارس عامل خشک شدن جنگل‌های حرا است
گروه اكتشاف و زمين شناسي - رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی گفت: ساخت پل خلیج فارس با طراحی فعلی موجب خشک شدن جنگل‌های حرا در قشم می‌شود.
 
به گزارش ماین نیوز، رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی گفت: ساخت پل خلیج فارس با طراحی فعلی موجب خشک شدن جنگل‌های حرا در قشم می‌شود.

علیرضا شهیدی افزود: پایه‌های فعلی پل باعث تغییر جریان و چرخش آب می‌شودو در بلند مدت جنگل‌ها را از بین می‌برد و پدیده‌ای به مانند دریاچه ارومیه رخ می‌دهد.

او افزود: بر اساس مطالعات ژئوفیزیک همچنین این پل روی گسل زلزله قرار دارد و باید مخاطرات بلند مدت آن توجه کرد.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی افزود: این سازمان بزودی پایش هوایی پهنه معدنی فین باغات در هرمزگان را آغاز می‌کند و در این پایش ذخایر پنهان معدنی فلزی تا عمق ۴۵۰ متری زمین شناسایی و در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرد.

شهیدی گفت: در بخش‌های غیر فلزی نیز تا پایان امسال دو پروانه اکتشاف و استخراج پتاس و مس صادر می‌شود.

او با اشاره به اینکه ۹۸ درصد معادن هرمزگان در مقیاس کوچک هستند افزود: راه اندازی کارخانه‌های فرآوری کوچک باعث اقتصادی شدن استخراج از معادن هرمزگان و افزایش اشتغال و ایجاد ارزش افزوده بیشتر می‌شود.

رئیس سازمان زمین شناسی درباه مخاطرات زمین شناسی هرمزگان نیز گفت: زمین لرزه، سیل، فرونشست و گردو غبار مهمترین مخاطرات زمین شناسی در هرمزگان هستند.

شهیدی افزود: نزدیک به ۵ هزار هکتار از مناطق شرق استان مستعد پدیده گردو غبار هستند و اعتبارات بودجه‌ای امسال در کنترل گردو غبار نیز در ۴ استان سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان، خراسان جنوبی و کرمان متمرکز شده است.

او گفت: در هرمزگان میزان فرونشست زمین در میناب سالانه ۴ سانتیمتر است که بالاتر از استاندارد جهانی ۷ میلیمتر است.

استاندار هرمزگان نیز گفت:سه پهنه معدنی در کوهشاه احمدی، بشاگرد و فین -باغات هرمزگان با پیشرفت ۷۰ درصدی در دست مطالعه است.

فریدون همتی افزود:معادن هرمزگان در مقیاس کوچک هستند و بدنبال مدل استفاده از کارخانه‌های فراوری پرتابل برای فعال کردن این معادن هستیم.

وی گفت: مطالعات ژئوپارک جزیره هرمز و لارک و طرح توسعه ژئوپارک قشم نیز تصویب شد.

استاندار هرمزگان افزود: هرمزگان دومین استان دارای معادن گچ در کشور است که بیشتر بصورت خام فروشی و در ساختمان سازی استفاده می‌شود و باید فرصت‌های سرمایه گذاری در این حوزه و استفاده از روش صنعتی در تولید گچ بهره برد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان نیز گفت: دو معدن مخلوط کوهی در شرق استان از مالکان سلب صلاحیت شد و برای واگذاری به متقاضیان جدید بزودی مزایده می‌شود.

خلیل قاسمی افزود: طرح آینده پژوهی صنعت گچ در استان نیز در دستور کار است و راه‌های تولید ارزش افزوده در این بخش بررسی می‌شود.

پل خلیج فارس جزیره قشم را به سرزمین اصلی متصل می‌کند.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۲۶
کد مطلب: 47387
 
مرجع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان