گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
توقف صدور مجوز جدید اکتشاف و بهره‌برداری معادن طبقه یک و دو در پنج استان
گروه اكتشاف و زمين شناسي - معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی معادن، صدور مجوز جدید اکتشاف و بهره‌برداری معادن طبقه یک و دو در پنج استان گیلان، مازندران، گلستان، تهران و البرز به علت حساسیت‌های محیط زیستی این استان ها، میزان تخریب محیط زیست و آلودگی ناشی از این فعالیت‌ها متوقف شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، حمید ظهرابی در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با اشاره به اصلاح قانون معادن در سال ۱۳۹۱ گفت: گرچه این اقدام منجر به کاهش اختیارات سازمان حفاظت محیط زیست برای اعمال ضوابط و مقررات محیط زیستی در فعالیت‌های معدنی شد اما به علت همکاری و تعامل سازنده میان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت و تصمیم‌های درست اتخاذ شده در شورای عالی معادن، اقدام‌های مثبتی در این حوزه شکل گرفته است.

وی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی معادن، صدور مجوز جدید اکتشاف و بهره‌برداری معادن طبقه یک و دو در پنج استان گیلان، مازندران، گلستان، تهران و البرز به علت حساسیت‌های محیط زیستی این استان‌ها، میزان تخریب محیط زیست و آلودگی ناشی از این فعالیت‌ها متوقف شده است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت و مصوبه شورای عالی معادن در خصوص فعالیت‌های معدنی داخل مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تمدید مجوز این نوع فعالیت‌ها منوط به رعایت ضوابط و مقررات محیط زیست شد.

ظهرابی افزود: اهمیت این موضوع به آن دلیل است که در اصلاح قانون معادن تصویب شده بود که مجوز محیط زیست تنها یک بار صادر خواهد شد اما با مصوبه کنونی که با همراهی وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت، تمدید فعالیت‌های معدنی در مناطق تحت مدیریت محیط زیست مستثنی و مقرر شد نه تنها ملاحظات محیط زیستی رعایت شود بلکه استعلام از محیط زیست نیز صورت گیرد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: یکی دیگر از بحث‌های چالشی یکی، دو سال اخیر در حوزه معدن، مصوبه انجام مطالعات در شش پهنه منطقه حفاظت شده بهرام گور بود که در تعامل صورت گرفته توافق شد به رغم مصوبه قبلی و با توجه به حساسیت‌های زیستگاهی منطقه، انجام مطالعات تنها در سه پهنه صورت پذیرد.

وی با اشاره به تبصره ۵ ماده ۲۴ قانون معادن اظهارکرد: بر اساس این تبصره، اگر سازمان‌های منابع طبیعی یا محیط زیست با فعالیت معدنی مخالفت می‌کردند، کارگروهی در استان برای اتخاذ تصمیم در مورد فعالیت معدن مورد نظر تشکیل می‌شد و تصمیم آن لازم الاجرا بود اما با بخشنامه کنونی، فعالیت معادنی با این شرایط منوط به استعلام از وزارت صنعت، معدن و تجارت شد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: قطعا وزارت صنعت، معدن و تجارت با توجه به سیاست‌های کنونی مبنی بر افزایش همکاری و تعامل با سازمان حفاظت محیط زیست و رعایت ملاحظات محیط زیستی در فعالیت معادن در مواردی از این دست نظر سازمان‌های منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست را نیز اخذ خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست،ظهرابی در پایان گفت: محیط زیست نیز متعهد می‌شود در تعیین استانداردها و نظارت کافی به منظور بهره برداری پایدار از معادن و منابع معدنی کشور همراه با حفظ محیط زیست، همکاری لازم را با وزارت صنعت، معدن و تجارت و مجموعه‌های معدنی داشته باشد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۶
کد مطلب: 47275
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا