گروه معادن سنگ آهن
 
نماد خود را بسته ایم
پایبند به ابلاغیه هستیم
گروه معادن >سنگ آهن - مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: تعیین نرخ گندله و کنسانتره بر بورس تاثیر گذار است و در بسیاری از مواقع بالا رفتن سهام را در پی دارد.
 
به گزارش ماین نیوز، جلسه تعیین نرخ کنسانتره و گندله پشت در های بسته وزارت صمت برگزار شد. پیش تر نظرات متفاوتی که در ارتباط با قیمت گندله و کنسانتره در بازار بیان می شد، در بورس تاثیر خود را در کنار عامل دلار گذاشته بود. نتایج این نشست که با حضور غول‌های فولای و معدنی پشت یک میز برگزار شد افزایش دو درصدی را رقم زد.نظر رسمی از سوی وزارت صمت در ارتباط با قیمت ها ابلاغ می شود. هر گروه معدنی ها و فولادی ها نگران منافع گروه خود هستند و از طرفی خواهان ضرر گروه دیگر نیستند. چادرملو نماد خود را بسته تا بقول خود حساب و کتاب کند بورسی ها در بلند مدت آینده روشنی را برای سهام فولادی ها ترسیم می کنند.

محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو یکی از اعضای حاضر جلسه در گفت و گو با ایران اکونومیست اظهار کرد: در جلسه وزارت صمت علاوه بر معاون وزیر صمت، بزرگان فولادی و معدنی نیز حضور داشتند. نرخی که به تصویب رسید با مشورت، نظر کارشناسی و رای هر دو گروه معدنی و فولادی اس. امسال با توجه به شرایط نرخ 2 درصد برای هر دو ماده اولیه و حیاتی صنایع در نظر گرفته شد. این نرخ در مورد کنسانتره 16 و برای گندله 23.5 در نظر گرفته شد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا این میزان افزایش را تامین کننده منافع معدنی ها می‌دانید و یا نظر به افزایش بیشتری داشتید، گفت: به طور قطع اگر موضوع بسته به نظر و رای شخصی ما معدنی ها بود ما دوست داشتیم این دو ماده اولیه 10 درصد افزایش یابد اما نکته مهم این است که ما نمی توانیم رقم نهاییافزایش قیمت را تعیین کنیم و یا بگوییم این رقم مورد قبول ما است یا خیر.
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو افزود: برای تعیین نرخ گندله و کنسانتره یک عدد میانه در نظر گرفته می شود که هم نظر معدنی ها و هم فولادی ها تامین شود.

وی در پاسخ به این پرسش که بهترین نرخ که نظر معدنی ها را تامین کند چه نرخی است، گفت: بین ۱۷ و۱۸ درصد برای کنسانتره و 25 درصد برای گندله درصد مد نظر ما است اما باید یک نگاه کامل داشت و تنها به نفع شخصی فکر نکرد و کل زنجیره را در نظر گرفت.
وی در ارتباط با این موضوع که آیا تفاوت قیمت بین کنسانتره و گندله را منطقی می دانید،گفت: در حال حاضر این تفاوت قیمت در حدود 7 و نیم درصد است، این درصد منطقی است.

نوریان در پاسخ به این پرسش که دلیل بسته شدن نماد شما چیست، گفت: بر اساس اطلاعیه ای که وجود دارد زمانی که تغییرات بیش از ده درصد باشد، باید یک بررسی انجام شود در حال حاضر نماد خود را بسته ایم تا حساب و کتاب کنیم ببینیم این تغییرات چه تاثیر مالی بر سهام دارد و تصمیمات درستی در ارتباط با آن اتخاذ شود.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در پاسخ به این پرسش که آیا نرخ این دو ماده اولیه و اساسی صنعت و معدن بر بورس تاثیر گذار است، گفت: بله، تعیین نرخ گندله و کنسانتره بر بورس تاثیر گذار است و در بسیاری از مواقع بالا رفتن سهام را در پی دارد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۷
کد مطلب: 47263
 
مرجع : ایران اکونومیست