گروه معادن
 
کاهش نرخ حوادث کار
۹۰ معدن حادثه خیز هستند
گروه معادن - مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون گفت: نرخ بروز حوادث و شاخص حوادث منجر به فوت در کارگاه ها به ترتیب ۷ و ۱۷ درصد نسبت به سال قبل در کشور کاهش یافته است.
 
به گزارش ماین نیوز، مظفری پیش ازظهر چهارشنبه در دوره آموزشی ایمنی در معادن در استان با بیان اینکه وزارت تعاون متولی ایمنی کارگاه‌ها در کشور اظهار داشت: با اقدامات صورت گرفته، آمار حوادث کشوری و شاخص حوادث منجر به فوت در سال قبل ۱۷ درصد نسبت به سال ۹۶ کاهش یافته است.

وی افزود: در زمینه نرخ حوادث به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت شاخص با کاهش هفت درصدی در سال قبل مواجه بودیم و این نشان از ارتقای شاخص‌های ایمنی و بهداشت کار است.

وی با اشاره به انجام بیش از ۴۵۰ هزار بازرسی و صدور ۳۶۰ هزار ابلاغیه در کشور گفت: چند هزار کارفرما به دلیل عدم اجرای ضوابط ابلاغی به مراجع قضائی معرفی شدند و این نشان می‌دهد در پیشگیری از حوادث جدی هستیم.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون با تاکید براینکه جان کارگر اولویت دارد تصریح کرد: ارکان ایجاد ایمنی در کارگاه شامل تأمین بسترها است و آمارها نشان می‌دهد میزان بروز حوادث در معادن هشت برابر سایر فعالیت‌ها است.

مظفری، کنترل متغیرهای رفتاری برای پیشگیری از حوادث را الزامی برشمرد و گفت: آموزش‌ها باید منجر به تغییر رفتار و کاهش حوادث شود.

وی با اشاره به پنج هزار و ۴۰۰ معدن فعال در کشور اظهار داشت: طبق نرخ آمارگیری، ۹۰ معدن زغال سنگ به عنوان الگوهای حادثه خیز هستند که بیش از ۱۰ هزار کارگر در آن اشتغال دارند و باید توجه به آن داشت.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون با بیان اینکه متولی ثبت حوادث کار، بازرسی کار وزارت تعاون است گفت: گزارش فنی حادثه باید توسط بازرس کار طبق آئین نامه‌های ایمنی تحلیل شود.

وی گفت: حوادث منجر به فوت در معادن کشور در سال قبل نسبت به سال ۹۶ حدود ۶۰ درصد کاهش یافته است و باید قبل از شروع پروانه معادن، الزامات آئین نامه‌ای رعایت شود.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۵
کد مطلب: 47262
 
مرجع : خبرگزاری مهر