گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
معاون دفتر امور اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت:
شناسایی معادن جدید در کشور مورد توجه قرار گرفته است
گروه اكتشاف و زمين شناسي - معاون دفتر امور اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: شناسایی معادن جدید در کشور مورد توجه قرار گرفته است.
 
به گزارش ماین نیوز، عباس امیدی ظهر سه شنبه در جلسه ارائه گزارش پی‌جویی و شناسایی پهنه‌های چهارمحال و بختیاری، اظهار کرد: از سال ۹۱ تاکنون حدوداً ۱۶۵ پهنه اکتشافی در کشور تعریف و ابلاغ دستورالعمل پهنه‌ها به کشور از ۹۳ آغاز شده است.

وی افزود: این پهنه‌ها، حدود ۶۰۰ هزار کیلومترمربع از کشور را در برگرفته است که حدود ۸۰ پهنه در کشور تعیین تکلیف و آزاد شده‌اند.

امیدی گفت: حدود ۷۰۰ محدوده امیدبخش معدنی در کشور شناسایی و برای ۵۰ مورد از پهنه‌ها پروانه صادر شده که مهم‌ترین مشکل عدم صدور پروانه‌های اکتشاف پهنه‌ها، مخالفت ارگان‌های دولتی است.

وی بیان کرد: برنامه دولت تا پایان سال این است که بخش عمده‌ای از پهنه‌ها را آزادسازی و تعیین تکلیف کند.

معاون دفتر امور اکتشافات وزارت صمت با اشاره به اینکه کشور در زمینه اکتشافات فلزی همچون مس، آهن، سرب و روی دارای رتبه‌های مطلوب در دنیا است، اضافه کرد: هدف از پهنه‌های اکتشافی، شناسایی تمامی مواد معدنی موجود در کشور و مخصوصاً تمرکز بر روی پهنه‌های اکتشافی فلزی است.

وی افزود: با توجه به اینکه بیشتر اکتشافات کشور سطحی بوده، هدف از تعریف پهنه، اکتشاف سیستماتیک فنی و اصولی در کشور است که دولت تصمیم گرفت اشخاصی که توانایی فنی و مالی را دارند در این زمینه ورود کنند.

امیدی بیان کرد: دو شرکت خارجی در زمینه پهنه‌های اکتشافی ورود کرده و محدودیتی برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی در این زمینه وجود ندارد.

مسئول اجرایی طرح‌های اکتشافی ایمیدرو نیز در این نشست گفت: فعالیت‌هایی از سوی ایمیدرو در استان‌های محروم کشور صورت گیرد تا توسعه حاصل شود، گرچه شرایط در نقاط مختلف متفاوت است.

محمود هدایتی‌روشن بیان کرد: چهارمحال و بختیاری تنها استانی بوده که به دنبال اکتشاف مواد معدنی در آن هستیم.

وی بیان کرد: سه محدوده امیدبخش در شوراب و مارکده چهارمحال و بختیاری شناسایی شده که مقرر شد یکی از آن‌ها در اختیار سازمان ایمیدرو و دو مورد به بخش خصوصی واگذار شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۰
کد مطلب: 47249
 
مرجع : خبرگزاری مهر